Facebook Pixel

Два роки великої війни: дайджест світових ЗМІ про плани Заходу і сподівання путіна

Що планує Захід і на що сподівається путін: дайджест західних ЗМІ

Що планує Захід і на що сподівається путін: дайджест західних ЗМІ

Напередодні другої річниці повномасштабного російського вторгнення в Україну світові ЗМІ аналізують причини затягування війни й перспективи її подальшого ходу.

Захід також активно переосмислює свою військову стратегію, спираючись на український досвід і готуючись до майбутніх конфліктів. Крім того, західні посадовці намагаються зрозуміти наміри президента країни-агресора, його плани та кінцеву мету.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 19–23 лютого.

Чому Захід не зміг подолати росію? Аналіз причин

На Мюнхенській конференції з безпеки панував похмурий настрій на тлі новин про загибель Олексія Навального, головного політичного суперника володимира путіна, і взяття російською армією Авдіївки, повідомляє Politico. З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року ситуація ще ніколи не виглядала такою небезпечною для Києва — і для його сусідів уздовж західного кордону росії.

Американські республіканці, виконуючи накази експрезидента Дональда Трампа, блокують поставки зброї в Україну, і європейські лідери неспроможні компенсувати нестачу боєприпасів, зокрема через вимогу Франції не купувати їх за межами ЄС. «Снарядний голод» змушує українські війська відступати, тоді як окупанти посилюють натиск.

Тим часом, путін в інтерв’ю Такеру Карлсону висловив погрози Польщі, а його віцепрем’єр висунув претензії на остров Шпіцберген, що належить Норвегії. На початку цього місяця міністри оборони Данії та Естонії попередили, що росія протягом наступних п’яти років спробує перевірити готовність НАТО захищати своїх членів.

Погляд Такера Карлсона на лекції з історії від путіна, яка став мемом

Погляд Такера Карлсона на лекції з історії від путіна, яка став мемом

Quote«Як Захід з його авіаносцями та загальною економічною вагою близько 60 трильйонів євро поступився ініціативою пострадянській країні у стані занепаду з ВВП на рівні Іспанії? І якщо відбити вторгнення путіна в Україну не є справжньою метою Заходу, то що?» — запитує видання.

Деякі республіканці вірять, що Україна всіяна ЛГБТ-прапорами

Причина 1: ядерний шантаж

Однією з причин, за словами дипломатів, військових і експертів по обидва боки Атлантики, був страх перед ядерним протистоянням, який завадив Заходу діяти на випередження, допомагаючи Україні дати відсіч загарбникам.

Ян Техау, директор німецького аналітичного центру Eurasia Group, і Едвард Гантер Крісті, старший науковоий співробітник Фінського інституту міжнародних відносин, вважають, що путін на початку вторгнення міг особисто погрожувати ядерною зброєю президенту США Джо Байдену і канцлеру Німеччини Олафу Шольцу, і це визначило їхній підхід до озброєння України.

Quote«Ми бачили це з танками. Ми бачили це з літаками. Ми бачили це із застереженнями щодо того, як можна використовувати HIMARS. Існує одержима увага до деталей, до застережень щодо того, як можна використовувати цю зброю, навіть незважаючи на те, що деякі з міркувань є абсурдними з військової точки зору. Ця одержимість приховує страх викликати ескалаційну реакцію», — сказав Гантер Крісті.

Понад рік потому Берлін і Вашингтон так само не наважуються надати Україні далекобійні ракети ATACMS і Taurus і передати заморожені активи росії на суму близько 300 мільярдів євро. І знову лише чергова зухвалість росіян, як-от передчасна смерть Навального у в’язниці, може підштовхнути лідерів Заходу до активніших дій.

Причина 2: нерішуче лідерство

Володимир Зеленський і лідери G7 під час саміту НАТО у Вільнюсі в липні цього року. Тоді Україні не надали жодної конкретики щодо можливого вступу України до НАТО

Володимир Зеленський і лідери G7 під час саміту НАТО у Вільнюсі в липні цього року. Тоді Україні не надали жодної конкретики щодо можливого вступу України до НАТО

Важливий вплив також мають особистісні риси Джо Байдена та Олафа Шольца, зазначають дипломати та експерти. Обидва лідери сформувалися в часи Холодної війни, успадкувавши обережність і страх перед масштабним збройним конфліктом.

QuoteЕксперти також вказали на ключову роль радника з питань національної безпеки США Джейка Саллівана та радників Шольца Шмідта та Єнса Плотнера. На думку співрозмовників Politico, ці посадовці не мають достатнього досвіду й «залякані росією». Салліван і Шмідт досі сподіваються, що росія зрештою відмовиться від агресії, зазнавши великих втрат.

Європейські дипломати стверджують, що Байден і Шольц так і не розробили стратегії протидії росії і вважають успіх України на полі бою другорядним порівняно з ризиком ядерної конфронтації.

Причина 3: політична турбулентність

Руки західних лідерів дедалі більше зв’язані політикою. У США напередодні президентських виборів збільшується вплив Дональда Трампа та його антиукраїнського оточення. У червні також пройдуть вибори до Європейського парламенту. Очікується, що на них зміцнять свій вплив праві сили, лідери яких — як-от Віктор Орбан в Угорщині, Марін Ле Пен у Франції, Маттео Сальвіні в Італії та Ґерт Вілдерс у Нідерландах — скептично ставляться до підтримки України.

QuoteНа прохання описати оптимальний результат для України в наступному році кілька європейських дипломатів говорили про «стабілізацію» конфлікту. Це означатиме підштовхування Києва до переговорів з путіним, щоб заморозити конфлікт і зафіксувати поточні територіальні здобутки в обмін на «гарантії безпеки» від Заходу.

Дипломати визнають, що такі переговори в минулому провалилися і можуть дати путіну час, щоб підготуватися до нового наступу. Проте альтернативу — збільшення фінансової та військової допомоги, яка дозволить Україні завдати рішучого удару російському загарбнику — у європейських посольствах сприймають ще більш скептично.

Причина 4: просто бізнес

На Заході вже негласно обговорюють можливість повернутися до ділових відносин з росією після гіпотетичного заморожування війни, стверджує Politico. Це може пояснити, зокрема, небажання Німеччині конфіскувати заморожені російські активи.

У своїй промові на Мюнхенській конференції Шольц заявив, що путіну не можна дозволяти диктувати умови миру в Україні.

Quote«Це, звичайно, м’якше, ніж «Україна не може програти», — сказав Техау. — «І по суті [це] означає закріплення статус-кво».

Чого навчився Пентагон в Україні

Збройні сили США здійснюють масштабний перегляд свого підходу до ведення війни, стверджує The Washington Post. Спираючись на український досвiд, Пентагон відмовляється від підходів, які застосовував у Іраку та Афганістані, та готується до конфлікту з потужнішими супротивниками, такими як росія чи Китай .

QuoteДва роки повномасштабної війни України проти російського вторгнення стали щедрою можливістю для досліджень для американських військових планувальників. На основі засекреченого річного дослідження Пентагон розробляє нову Стратегію національної оборони. Вона враховуватиме наявність високоточної зброї, безпілотних апаратів і цифрового спостереження, які загрожують військовим навіть на великій відстані від лінії фронту.
На фото головна будівля Пентагону

На фото головна будівля Пентагону

За словами Стейсі Петтіджон, директорки оборонної програми Центру нової американської безпеки, модель тривалої війни на виснаження, яку вважали застарілою, знову стала актуальною. Це підважило давнє переконання Пентагону, що дорога високоточна зброя здатна забезпечити перемогу. Так, надані Україні боєприпаси з GPS-наведенням виявилися вразливими до радіоелектронних перешкод.

Стратегія війни США потребує переосмислення

QuoteУкраїна продемонструвала, що все, що роблять американські війська на місцях — від планування місій і патрулювання до технологій, які дозволяють виконувати будь-які військові завдання — потребує переосмислення, кажуть посадовці. Зокрема, під час навчань виявилося, що військові США забагато користуються мобільними телефонами, дозволяючи потенційному супротивнику себе вистежити. Військові також повинні враховувати використання мобільних телефонів цивільними, які можуть викладати фотографії та відео розташування військ у соціальні мережі.

Пентагон також бере до уваги успішне використання недорогих ударних безпілотників, які є в розпорядженні окремих військових. Такий рівень самостійності малих підрозділів поки недосяжний для армії США, яка використовує великі, дорогі БПЛА. Тепер американці почали експериментувати зі скиданням невеликих боєприпасів із безпілотників і вирішили відмовитися від розвідувальних дронів Shadow і Raven, вважаючи їх непридатними для сучасного конфлікту.

Українці також винайшли кілька інноваційних рішень для виявлення безпілотників, заявив під час недавнього симпозіуму генерал Джеймс Б. Гекер, начальник операцій ВПС США в Європі та Африці.

Чого прагне путін: нова оцінка західних посадовців

Як повідомляє The Guardian, західні посадовці оцінили поточний хід війни і вважають, що володимир путін досі прагне остаточної перемоги над Україною. російський президент налаштований значно оптимістичніше, ніж рік тому, на тлі неспроможності США надати Києву $60 млрд військової допомоги та захоплення міста Авдіївки.

Quote«Ми не вважаємо, що росія відмовилася від своїх максималістських цілей підкорити Україну», — заявили офіційні особи.
На фото авдіївський коксохім – головна фортеця битви за Авдіївку

На фото авдіївський коксохім – головна фортеця битви за Авдіївку

російський лідер наказав міністру оборони Сергію Шойгу «розвинути успіх» після взяття Авдіївки. Протягом чотирьох місяців битви за місто Україні не вистачало боєприпасів, яких, за оцінками експертів, росія зараз вистрілює вп’ятеро більше.

Посадовці додали, що не бачать у путіна чіткої середньострокової стратегії.

Quote«Ми не вважаємо, що росія має значущий план, окрім продовження бойових дій в очікуванні того, що кількість російської живої сили та техніки врешті-решт дасться взнаки», — сказали вони.

Імовірно, путін сподівається на повернення до Білого дому Дональда Трампа, який може відмовитися від допомоги Україні та змусити її укласти мирну угоду.

Офіційні особи також зазначили, що російський ВПК потерпає від санкцій, які спричиняють серйозні затримки та витрати. Однак, незважаючи на це, Кремль збільшив витрати на оборону до 7,5% ВВП, а військові заводи працюють цілодобово та створюють сотні тисяч нових робочих місць. Естонія підрахувала, що Росія може виробити 4,5 мільйона снарядів цього року, тоді як Європа досі не впоралася з виробництвом 1 мільйона.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉