Російські пропагандисти заперечують успіхи ЗСУ, брешуть, що контрнаступ України вже розпочався, а 12 країн ЄС обурилися рішенням Єврокомісії про заборону імпорту українського зерна.
Тим часом росія намагається вплинути на вибори президента та парламенту в Туреччині, а США борються з напливом мігрантів через правила швидкої депортації, які втратили чинність після закінчення пандемії COVID-19.
пропонує дайджест новин західних медіа, якими завершується робочий тиждень 8 — 12 травня 2023 року.
Контрнаступ України: брехня росії та реальні успіхи ЗСУ

Українські військові не дали росіянам оточити Бахмут. Фото: Getty Images
Україна заявила, що відбила позиції в Бахмуті, хоча росія ці повідомлення заперечила, пише BBC.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр звинуватила Кремль у тому, що він заявляє про фальшиві перемоги й водночас поширює брехню про брак зброї та боєприпасів. Вона зазначила, що за останній тиждень росія зазнала значних втрат, а Україна відвоювала 2 км, не втративши жодних позицій.
Керівник ПВК «Вагнера» Євген Пригожин звинуватив регулярні російські війська в залишенні позицій у Бахмуті.
«Ситуація на флангах розвивається за найгіршим прогнозованим сценарієм», — сказав він.
Інститут вивчення війни ISW також підтвердив заяви української сторони про відбиття позицій у Бахмуті й зазначив, що поспіх Міноборони рф у запереченні українських контратак свідчить про «посилення паніки».
Володимир Зеленський заявив 11 травня, що починати контрнаступ ще зарано: Україна може піти вперед із тим, що має, проте вона втратить багато людей.
Але попри слова президента України пропагандистські російські ЗМІ стверджують, що контрнаступ уже розпочався.
Неназваний військовий високопосадовець США повідомив CNN, що українські сили готуються до великого контрнаступу, завдаючи ударів по таких цілях, як склади зброї, командні центри та бронетехніка й артилерійські системи.
12 країн ЄС обурилися через заборону на імпорт українського зерна

В ЄС розгорнувся скандал через заборону на імпорт зерна з України. Фото: edf-feph.org
Міністри сільського господарства 12 країн ЄС висловили «серйозну стурбованість» щодо нещодавнього обмеження імпорту українського зерна та іншої сільгосппродукції, погодженого Брюсселем і п’ятьма східними членами блоку, пише Politico.
Наприкінці квітня Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія заборонили імпорт зерна з України. Єврокомісія у відповідь запропонувала надати 100 млн євро допомоги фермерам цих країн, а також тимчасово заборонити український імпорт до них, окрім випадків транзиту в інші країни.
У жорстко сформульованому листі, надісланому Єврокомісії, 12 міністрів сільського господарства заявили, що угода «підриває цілісність внутрішнього ринку ЄС».
Міністри з Франції, Німеччини, Нідерландів, Ірландії, Греції, Австрії, Бельгії, Хорватії, Люксембургу, Естонії, Данії та Словенії закликали до термінового роз’яснення угоди, яку, за їхніми словами, ЄК уклала без консультацій із державами-членами.
У листі міністри посилаються на правила внутрішнього ринку ЄС, зобов’язання ЄС перед Україною та угоду про асоціацію Києва з блоком і закликають пояснити, як і чому було виділено 100 млн євро.
«Украй важливо переконатися, що ЄС є єдиним і що наші розбіжності не зіграють на руку росії, особливо в цьому конкретному питанні, де рф погрожує припинити Чорноморську зернову ініціативу», — йдеться в листі міністрів.
Геть руки від Туреччини: росію звинуватили у втручанні у вибори

Кемаль Киличдароглу, конкурент Ердогана на виборах, обіцяє нову мирну ініціативу щодо України. Фото: Twitter політика
Лідер турецької опозиції Кемаль Киличдароглу звинуватив росію у втручанні у вибори президента Туреччини за кілька днів до голосування, повідомляє The Guardian.
Киличдароглу з Республіканської народної партії, головний суперник чинного президента Реджепа Таїпа Ердогана, звинуватив Кремль у поширенні сфабрикованих відео та матеріалів.
Нещодавно інший кандидат Мухаррем Інсе знявся з перегонів після публікації відео сексуального характеру, яке називають підробкою за технологією deepfake.
«Якщо ви хочете продовження нашої дружби після 15 травня, геть руки від турецької держави, — написав Киличдароглу, зазначивши: — Ми все ще виступаємо за співпрацю та дружбу».
У неділю, 14 травня, у Туреччині одночасно пройдуть президентські й парламентські вибори. Переобрання Ердогана дасть йому мандат на подальшу концентрацію влади навколо своєї посади, розправу з опонентами та використання свого впливу на світовій арені для зміцнення контролю над країною.
Коаліція із шести опозиційних партій на чолі з Киличдароглу обіцяє провести реформи й демонтувати розгалужену систему контролю, яку Ердоган створював два десятиліття.
Поточні опитування показують незначний розрив між кандидатами в президенти, а також те, що на парламентських виборах коаліція Ердогана може втратити владну більшість.
Киличдароглу в інтерв’ю Reuters підкреслив, що вважає неприпустимим втручання іншої країни у виборчий процес Туреччини на користь певною політичної партії. Він також пообіцяв нову мирну ініціативу щодо війни в Україні в разі перемоги на виборах і запевнив, що підтримує розширення НАТО.
США боїться нової хвилі нелегалів із Мексики

США посилили охорону кордону з Мексикою. Фото: Getty Images
У четвер, 11 травня, у США втратив чинність так званий «Розділ 42» щодо видворення мігрантів із країни, пише CNN.
Це правило, ухвалене 2020 року, дозволяло владі швидко депортувати мігрантів, які перетнули кордон без документів, для запобігання поширенню COVID-19.
Згідно з даними прикордонно-митної служби США, на кордоні між США та Мексикою «Розділ 42» був застосований понад 2,8 млн разів після набрання ним чинності.
Попередні правила, так званий «Розділ 8», які знову діятимуть із 12 травня, передбачають набагато довшу процедуру, у рамках якої справа кожного мігранта має розглядатися в суді.
Протягом тижня США стягували агентів, війська та інших федеральних працівників до південного кордону, очікуючи припливу мігрантів після закінчення строку дії «Розділу 42».
«Ми забиваємо вікна й двері, ніби насувається ураган», — сказав Віктор Тревіньо, мер прикордонного техаського міста Ларедо.
Незадовго до закінчення строку дії «Розділу 42» міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас виступив зі зверненням до мігрантів, закликаючи їх не вважати, що шлях вільний.
За словами американських чиновників, припинення дії «Розділу 42» може спричинити сплеск мігрантів, погіршивши й без того складну гуманітарну кризу на південному кордоні.
За останні два дні прикордонники США повідомляли про взяття під варту понад 10 тис. мігрантів щодня. За оцінками анонімного джерела, у притулках і на вулицях північних штатів Мексики, що межують зі США, перебувають приблизно 155 тис. мігрантів.
Тим часом адміністрація Джо Байдена запроваджує нові заходи. Нова постанова, що набуде чинності цього тижня, заборонить більшості мігрантів, які подорожували іншими країнами на шляху до американо-мексиканського кордону, подавати заяву про надання притулку в США.
Згідно з багатьма джерелами, адміністрація Байдена також розгортає нову програму для відстеження та швидкої депортації сімей мігрантів, яким відмовили в наданні притулку.