Польща внесла зміни в закон про іноземців, з 7 квітня він вступив в дію. Більшість положень закону стосуються нелегального проживання іноземців, а також процедури їх депортації до країн походження.
Таким чином Польща адаптує своє законодавство до норм ЄС, пояснюють у Міграційній платформі EWL.
Що змінилось в законі про іноземців в Польщі
- До 10 років збільшився термін заборони на в’їзд до країн Шенгенської зони. Раніше порушники отримували «бан» на в’їзд до Польщі та країн Шенгену на 5 років.
- Скоротився термін негайного виїзду з Польщі з 15 до 8 днів з моменту отримання рішення. Раніше іноземець мав залишити країну у термін від 15 до 30 днів.
- Зменшився до 7 днів термін подачі апеляції для оскарження рішень щодо посвідки на проживання та дозволу на «допустиме перебування», примусу іноземця до повернення, продовження строку добровільного виїзду та зняття заборони на повторний в’їзд.
- Можливість депортації до розгляду справи незалежним судом.
Якщо іноземець отримав рішення про депортацію і встиг подати скаргу до суду, його можуть примусово депортувати у встановлений термін навіть ще до судового засідання. Раніше рішення про депортацію ухвалювалося тільки після судового засідання.

- Рішення щодо перебування іноземців передаються головному коменданту Прикордонної служби.
Це стосується видачі та заміни посвідок на проживання з гуманітарних причин, дозволу на «допустиме перебування», примусу іноземця до повернення. Раніше ці питання вирішував начальник департаменту у справах іноземців. Це має сприяти швидкому розгляду заяв, у тому числі апеляцій щодо карт побиту (посвідок на тимчасове проживання в Польщі).
Як це стосується громадян України
Внесені зміни до Закону про іноземців стосуються і громадян України.
«Але наразі на практиці його не можуть застосувати до українців. Допоки в Україні триває війна, громадян України навряд чи депортуватимуть за порушення. Натомість після її закінчення громадянин України, який порушив правила перебування у Польщі і має рішення про депортацію, змушений буде залишити країну», – пояснює директорка відділу легалізації міграційної платформи EWL Марія Кузенко.
Якщо громадянин України вирішить подавати документи на статус біженця, він може отримати відмову через рішення про депортацію.
За що можуть депортувати з Польщі?
- Перевищення дозволеного терміну перебування в країні
Це одна з найпоширеніших причин депортації іноземців з Польщі, коли іноземець залишається у країні на довший термін, аніж дозволяють документи.
- Нелегальне працевлаштування
Стосується тих, хто працює у Польщі без офіційних договорів і отримує зарплату «в конверті». А також тих, хто отримує частину заробітку офіційно, а решту – «в конверті».
- Ухилення від сплати податків
Несвоєчасна сплата усіх податків, якщо іноземець займається у Польщі трудовою чи підприємницькою діяльністю. У Польщі ухилення від сплати податків є серйозним злочином, за який можна не тільки отримати депортацію, а й потрапити у в’язницю.
- Перебування без дійсних документів
Іноземець повинен мати дійсні документи, які дають йому право на перебування у Польщі. Громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого, тепер також зобов’язані отримати PESEL UKR протягом 30 днів після перетину кордону для законного перебування у Польщі.
Існують й інші причини для депортації. Рішення про депортацію можна оскаржити, якщо іноземець переконаний у своїй правоті. В такому випадку він має подати апеляцію, знайти представника у суді, якщо його вже змусили виїхати до країни походження, і чекати на судове засідання.