
На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- внесення змін до порядку надання держпідтримки мікро- і малим підприємствам у період пандемії;
- скандал у Національному банку (НБУ), який стосується доган першій заступниці голови регулятора Катерині Рожковій і заступнику голови НБУ Дмитру Сологубу;
- законопроєкти № 4101 та № 4073;
- введення в Україні карантину «вихідного дня».
Хто і як впливав на рейтинг президента з 5 по 11 жовтня

Уряд підтримав внесення змін до порядку надання державної підтримки суб'єктам мікро- і малого бізнесу в період пандемії. Вони передусім стосуються підтримки підприємств сфери культури, креативних індустрій, туризму.
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки отримувати держдопомогу малим підприємствам стане набагато легше. Наприклад, претендувати на отримання допомоги можуть суб'єкти підприємництва з річним доходом до 10 млн євро. Також виключається вимога про обов'язкову прибутковість наявного бізнесу.

Рада Нацбанку оголосила догани першій заступниці голови Нацбанку Катерині Рожковій та заступнику голови НБУ Дмитру Сологубу, а також висловила їм недовіру. Причиною цього стало порушення ними розпорядчих актів Нацбанку, Кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників і порушення вимог КЗпП України.
Голова Ради НБУ Богдан Данилишин назвав причиною догани те, що Рожкова та Сологуб порушили нормативно-правові акти, а саме наказ НБУ від 17 грудня 2019 року «Про публічні комунікації» та Кодекс етики Національного банку.
Рожкова й Сологуб зі свого боку повідомили, що догану вони отримали через спілкування із засобами масової інформації, та назвали всю цю ситуацію «тривожним сигналом для незалежності центробанку».
А колишня глава НБУ Валерія Гонтарєва в коментарі PG назвала скандал «ганебною маячнею з доганою за чесну і професійну діяльність членів правління НБУ».
Це негативно вплине на рейтинг глави держави, оскільки таку ситуацію в Нацбанку не схвалює Міжнародний валютний фонд, заявляючи, що регулятор має дотримуватися принципів управління центробанком, які останній розробив спільно з Фондом. Ба більше, ця ситуація є однією з причин затримки надання чергового траншу допомоги Україні від МВФ.

Кабмін і прем'єр-міністр Денис Шмигаль ініціювали законопроєкт № 4101, який зобов'яже банки розкривати банківську таємницю на вимогу податківців. Ба більше, планується завершити дію мораторію на проведення документальних і фактичних перевірок. Іншими словами, податківцям нададуть доступ до банківської таємниці юросіб, фізосіб-підприємців і звичайних громадян, у яких є податковий борг і за яким є рішення суду.
Водночас нардепка від «Слуги народу» Дар'я Володіна ініціювала законопроєкт № 4073. Вона пропонує дозволити податківцям просто за запитом отримувати інформацію про рух коштів, призначення платежів і контрагентів абсолютно будь-якого платника податку. Глава Ради НБУ Богдан Данилишин стверджує, що зміна підходів до банківської таємниці юросіб звузить можливості для ухилення від оподаткування й водночас забезпечить рівні умови конкуренції на ринку.
Це негативно відіб'ється на рейтингу Зеленського, оскільки законопроєкт № 4101 хоча й розроблений заради збільшення надходжень до держбюджету 2021 року, проте бізнес поставився до нього негативно. Так, у Європейській бізнес асоціації заявили, що ухвалення законопроєкту спричинить проблеми для бізнесу, а саме:
· обмеження права перенесення податкових збитків за 5 років, починаючи зі збитків 2016 року;
· заборону на зменшення бази оподаткування на прибуток підприємств на суму відсотків на користь нерезидентів до моменту їхньої фактичної оплати;
· введення оподаткування винагород нерезидентів за надання брокерських, комісійних або агентських послуг за межами України;
· надання перевірчим органам права на отримання інформації про стан рахунків платника податків;
· спрощення процедури стягнення податкового боргу;
· скасування мораторію на проведення перевірок на період дії карантину.
Щодо законопроєкту № 4073, то, на думку експертів, він створить поле для корупційних ризиків із боку податківців.

У зв'язку з антирекордами із захворюваності на COVID-19 в Україні нардеп від «Слуги народу», голова парламентського Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та страхування Михайло Радуцький запропонував змінити критерії карантинного зонування, впровадити дистанційне навчання та карантин «вихідного дня». Остання ініціатива передбачає, що у вихідні дні населення країни має залишатися вдома, не ходити на концерти, до ресторанів тощо.
Це негативно позначиться на рейтингу Володимира Зеленського, бо завдасть ще більших збитків бізнесу, який і так постраждав від тримісячного локдауну в Україні. Нагадаємо, що раніше бізнес оцінював можливе зменшення доходів упродовж 2020 року в середньому на 50%, зокрема 28% підприємств очікують зменшення доходів більш як на 60%.