Володимир Зеленський офіційно представив План перемоги України перед всіма лідерами країн-членів Європейського Союзу на засіданні Європейської ради у четвер, 17 жовтня.
До цього він вже індивідуально презентував його лідерам США, Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії. Тому ця зустріч мала більше формальний характер.
Проте президент України відповів журналістам на те, що буде, якщо План перемоги не підтримають союзники та коли б він хотів завершити війну.
Що говорив Володимир Зеленський перед лідерами країн ЄС
Головними тезами президента України були такі.
Мирний план і завершення війни:
- Україна провела «успішний саміт миру влітку, ми повинні провести другий саміт, який приведе до закінчення війни».
- У листопаді ми підготуємо план миру на базі всіх 10 пунктів формули миру і донесемо його до всіх, включно з росією.
- Якщо ми будемо слідувати моєму мирному плану, ми зможемо завершити війну наступного року.
- росія повернеться до дипломатії, якщо побачить, що не може нічого досягти силою.
Як проходить війна в Україні станом на жовтень 2024-го:
- путін робить все, щоб продовжувати війну. Він отримує допомогу від Північної Кореї («готує цілий контингент для війни в Україні»), Ірану. У нас є розвідувальні дані, що Китай теж допомагає росії;
- наземна операція на Курщині показує росіянам, що таке війна, і примушує їх більше ненавидіти путіна;
- посилення України та тиск на росію закінчать цю війну.
Як гарантувати безпеку України:
- запрошення України в НАТО зараз, з членством пізніше, посилить наші дипломатичні позиції і буде одним з основних аргументів для зупинення війни;
- розміщення на території України неядерних озброєнь Заходу: нам можуть у цьому допомогти США, Велика Британія, Італія, Франція, Німеччина;
- українські корисні копалини та ресурси на трильйони доларів захоплені росією, ми маємо розвивати їх разом з партнерами.
Також Зеленський згадав, що після завершення війни Україна матиме досвідчених військових, які можуть стати основною частиною НАТО в Європі замість американців.
У своєму офіційному виступі Володимир Зеленський майже повторив свій виступ перед Верховною Радою днем раніше, коли він вперше публічно розкрив зміст Плану перемоги.
Як відреагували на План перемоги в ЄС

Обличчя лідерів ЄС перед спільною фотографією з Володимиром Зеленським
Поки відомо небагато, але, за словами президента, 18 з 27 лідерів взяли слово і прокоментували план, деякі ставили уточнюючі запитання, а більшість спікерів повністю були на боці Плану перемоги.
«Насправді в цьому плані немає нічого нового. Я не бачу жодних важливих питань, винесених на стіл. Він стосується нашої готовності та зобов'язання підтримувати Україну… Якщо я подивлюся на цей план, то бачу рішення, які ми, західні суспільства, не змогли ухвалити за останні місяці і навіть роки. Перш за все, це стосується запрошення до НАТО. Ми не змогли досягти консенсусу», – сказав президент Литви Гітанас Науседа.
На питання, що буде з Україною, якщо партнери не погодять План перемоги, Володимир Зеленський відповів, що нам буде вкрай складно, але Україна все одно продовжить боротися: «Послаблення України – це посилення росії… Ми все одно будемо відстоювати свої інтереси та права».
Також Зеленський зазначив журналістам, що зі слабких чи підсилених позицій будуть готувати Другий саміт миру, на який запросять росію.
Окремо Володимир Зеленський прокоментував ситуацію з прем'єром Угорщини Віктором Орбаном:«Я бачив його серед інших лідерів. Ми привіталися. Я вважаю, що це вже непогано».
Чи будуть реальні зрушення у підтримці України після представлення Плану перемоги, покаже час, і цілком імовірно – вже новий президент США і його політична воля.