Володимир Зеленський представив «План перемоги» перед президентом США Джо Байденом та його заступницею і потенційною новою президенткою Камалою Гарріс вночі 26 вересня за Києвом. Але, схоже, перемоги не сталося.
Ані Байден, ані Гарріс не згадали план Зеленського під час своїх промов після зустріч із президентом України. Останній також лише в пості в X згадав, що представив план перед американськими партнерами.
розповідає, що сталося у Білому домі та в США за час візиту Володимира Зеленського.
«План перемоги» Володимира Зеленського залишився за зачиненими дверима
Зеленський не запропонував загалу деталей свого плану, але заявив, що «ми віримо, що цю війну можна виграти».
Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив журналістам, що зустрічі із Зеленським цього тижня були «дійсно хорошими днями».
Проте Кірбі не окреслив план перемоги, який Зеленський представив раніше в четвер, але в загальних рисах сказав, що він «містить низку ініціатив, кроків і цілей, які, на думку президента Зеленського, будуть важливими для завершення війни з росією і запобігання майбутнім війнам».
Офіційні особи США не згадували подробиць плану, не виказали жодних думок щодо нього. Він залишився за зачиненими дверима. Фактично цим можна підсумувати долю «Плану перемоги» в США.
Що важливого сказав Джо Байден після зустрічі з Володимиром Зеленським
Джо Байден оголосив сім кроків інтенсифікації підтримки України. Головні з них:
- Байден вважає своєю заслугою, що США встигнуть сформувати пакети допомоги на $7,9 млрд, що залишилися від $61 млрд, виділених Конгресом, до кінця його президентського терміну;
- $2,4 млрд будуть спрямовані на виробництво в США ППО, БпЛА, снарядів «повітря-земля» для України;
- на $5,5 млрд Україні нададуть далекобійні авіаснаряди Joint Standoff Weapon (JSOW) (дальність до 130 км), додаткову батарею ППО Patriot і ракети до неї, артилерійські снаряди, БТРи і багато іншої техніки;
- Пентагон розширить навчання українських пілотів на літаках F-16 – це ще 18 пілотів наступного року;
- США роблять кроки, щоб зруйнувати мережу криптовалюти, щоб протистояти діям росії з обходу санкцій та відмиванню коштів;
- наступного місяця Байден відвідає засідання Контактної групи з оборони України в Рамштайні, аби координувати зусилля понад 50 країн, які підтримують Україну в її обороні.
За офіційною заявою, Джо Байден впевнений, що «ці дії чітко показують, що Сполучені Штати нададуть Україні необхідну підтримку, щоб перемогти у війні». Проте перемогою це все ще не виглядає.
Перед дискусією президентів Байден заявив, що зустріч у Білому домі мала на меті саме обговорення українського «Плану перемоги». Проте після переговорів президент США жодним чином не згадав план Володимира Зеленського.
За словами Зеленського, він та його колега доручили своїм командам провести консультації щодо наступних кроків.
Формальна промова Гарріс і політичні заяви проти Дональда Трампа
«Ніхто не зможе завершити цю війну без участі України, але дехто в нашій країні хоче, щоб Україна відмовилась від значної частини своєї території, вимагає, щоб Україна погодилась на нейтралітет і відмовилась від своїх безпекових зв'язків з іншими країнами – ці пропозиції подібні вимогам путіна. Але це не пропозиції миру – це пропозиції капітуляції», – сказала Камала Гарріс.
Вона підкреслила, що ізоляціонізм ніколи не допомагав США в їхній історії, а підтримка України «не прояв милосердя, це стратегічні інтереси США», тому американці продовжать надавати допомогу «для досягнення успіху на полі бою». Проте ані про дозвіл на використання далекобійних ракет по території рф, ані схвалення плану Володимира Зеленського не йшлося.
Щодо України Гарріс промовила уже класичний американський вислів: вона продовжуватиме працювати, аби Україна перемогла. США мають продовжувати виконувати роль лідера світу, поважаючи міжнародні правила та партнерів.
Промова Гарріс виглядала міксом нападок на публічні твердження її опонента на виборах Дональда Трампа та його кандидата у віцепрезиденти Джей Ді Венса і збереженням формальної складової виступу – відданість Україні та міжнародному праву.
За годину після зустрічі Гарріс із Зеленським віцепрезидентка разом із президентом Байденом вже виступала з промовами про боротьбу з насильством із застосуванням зброї в Америці.
Останнім, перед ким Володимир Олександрович має презентувати свої плани щодо перемоги України, є Дональд Трамп. За словами останнього, вони мають зустрітися 27 вересня близько 16:30 за київським часом у Нью-Йорку. Останнім днями риторика Дональда Трампа в бік Україна та Володимира Зеленського особисто загострилась. Проте президент України вірить, що ця зустріч зможе змінити ставлення Трампа до російсько-української війни.
На додачу республіканці-трампісти роздули скандал з поїздки Володимира Зеленського на завод із вироблення снарядів у Пенсильванії. Тепер вони хочуть звільнення посла України в США Оксани Маркарової. Про що вже писав .
Тож поки немає публічних проявів того, що плани президента України щодо підсилення нашої держави мають стати реальністю найближчими місяцями.