Президент Володимир Зеленський вирушив до Сполучених Штатів, щоб викласти План перемоги своєму найближчому союзнику, в терміновій спробі вплинути на політику Білого дому щодо війни України з росією, незалежно від того, хто переможе на виборах у США в листопаді. Про це пише Reuters.
Український лідер заявив, що хоче презентувати план президенту Джо Байдену і двом його потенційним наступникам — Дональду Трампу і Камалі Гарріс, під час поїздки, в рамках якої Зеленський виступить на Генеральній Асамблеї ООН у вівторок.
Зеленський заявив, що якщо план буде підтриманий Заходом, він матиме широкий вплив на Москву, в тому числі психологічний, який може допомогти змусити президента путіна припинити війну дипломатичним шляхом.

«План перемоги передбачає швидкі та конкретні кроки з боку наших стратегічних партнерів — відтепер і до кінця грудня», — сказав Зеленський журналістам у п'ятницю.
Він додав, що цей план стане «мостом» до другого саміту з питань миру під проводом України, який Київ хоче провести і запросити росію пізніше цього року.
Зеленський заявив, що альтернативи миру немає, «жодного заморожування війни чи будь-яких інших маніпуляцій, які просто перенесуть російську агресію на інший етап». Проте обидві сторони залишаються дуже далекими одна від одної.
Зеленський хоче бачити Україну в НАТО і Європейському Союзі, а росію — вигнаною з усієї української території, хоча й каже, що останньої мети можна досягти дипломатичним шляхом. путін каже, що мирні переговори можуть розпочатися лише тоді, коли Київ відмовиться від частини східної та південної України на користь рф і відмовиться від плану членства в НАТО.
Поїздка Зеленського відбувається в небезпечний для України момент. Перемога Трампа на президентських виборах 5 листопада може призвести до перезавантаження політики Вашингтона щодо України, яка значною мірою покладається на американську військову та фінансову підтримку.
Під час теледебатів Трамп відмовився відповісти, чи хоче він, щоб Україна перемогла росію, і заявив, що в разі перемоги спробує закінчити війну до вступу на посаду. Гарріс звинуватила Трампа в тому, що він прагне швидкої і беззастережної капітуляції Києва.
Рішення Байдена
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Байден прагне обговорити «всеосяжну стратегію Зеленського для досягнення успіху в цій війні» проти росії.
Зеленський заявив, що його план складається з невеликої кількості пунктів і що «всі ці пункти залежать від рішення Байдена, а не путіна».
У п'ятницю лідер заявив, що ці кроки включають визначення місця України у світовій «архітектурі безпеки», рішення на полі бою, включаючи Курську операцію, підтримку економіки та зміцнення української армії.
Олександр Коваленко, український військовий аналітик, вважає, що Зеленський може вимагати більш довгострокових гарантій допомоги до 2025 року і домагатися якоїсь декларації про безперервність підтримки після Байдена.
«Це буде дуже важливий момент. Можливо, в певному сенсі, в політичному і військово-політичному сенсі, це буде поворотним моментом», — сказав він.
Зеленський майже напевно повторить свій заклик до Байдена санкціонувати дальні удари по росії — крок, який, за словами москви, зробить членів НАТО безпосередніми учасниками війни і викличе відповідну реакцію.
Україна хоче завдати ударів по військових об'єктах на відстані до 300 км на території росії, таких як аеродроми, які приймають бойові вертольоти і військові літаки, що використовуються для запуску планерних бомб. Вашингтон заявив, що не вважає, що послаблення цих обмежень змінить хід бойових дій.
Утримання Україною плацдарму в Курській області може слугувати розмінною монетою на переговорах або страховим полісом на випадок будь-яких спроб ззовні заморозити війну в нинішньому форматі.
Тим часом росія просувається до транспортного вузла Покровська. Його захоплення може спричинити хаос в українській логістиці та відкрити нові лінії нападу.
Коваленко вважає, що рф, ймовірно, хоче захопити Покровськ до кінця року.
«Це дозволило б їм... посилити тиск на інформаційному фронті, щоб каталізувати думки про мирні переговори, природно, на їхніх умовах», — сказав він.
Україна сподівається просунути план мирного врегулювання на другому міжнародному саміті пізніше цього року і заявляє, що росія буде запрошена на прохання інших учасників. Перший саміт у Швейцарії в червні демонстративно проігнорував москву, його пропустили Китай і частина країн Глобального Півдня.
Зеленський заявляє, що його ініціатива саміту є єдиним життєздатним мирним форматом, і цього місяця розкритикував як деструктивну китайсько-бразильську пропозицію, яка закликає до «деескалації ситуації» і відновлення прямого діалогу, не вимагаючи від росії відступу.
Опитування громадської думки показують неоднозначну картину.
За словами Антона Грушецького, виконавчого директора Київського міжнародного інституту соціології КМІС, станом на травень 2024 року 32% українців були готові до певних територіальних поступок задля припинення війни, порівняно з 10% у травні 2022 року. Але більшість з них передбачали домовленості, які б відтермінували звільнення території, а не відмовилися від неї назавжди, додав він.
Ключовою вимогою до будь-якої мирної угоди є потреба у твердих гарантіях безпеки, таких як членство в НАТО.
«Незважаючи на негативні тенденції, українці все ще досить оптимістичні і вірять у краще майбутнє — і сподіваються, що це майбутнє буде в Європейському Союзі і з нарешті адекватними гарантіями безпеки», — сказав він.