Facebook Pixel

Що заважає Україні створити ядерну бомбу – відповідає експертка

Періодично в українському суспільстві з’являються дискусії щодо необхідності повернення ядерного статусу, тобто створення власної ядерної зброї.

Експертка в ядерній галузі Маргарита Раєць розповіла в інтерв'ю The Page, наскільки це реально та чи має Україна можливості створити власну ядерну зброю.

Відсутність необхідної інфраструктури

Щоб створити ядерну зброю, потрібна розвинена ядерна інфраструктура. Однак в Україні немає жодного об’єкта, який би дозволяв виробляти збройовий уран або плутоній.

Quote«Жодного компонента, який необхідний для створення ядерної зброї, в Україні не існує», – зазначає експертка з ядерної безпеки Маргарита Раєць. Україна має поклади урану, але не володіє центрифугами для його збагачення. Аналогічна ситуація і з плутонієм: його можна добувати з відпрацьованого ядерного палива, але для цього потрібні спеціальні установки, яких також немає.

Брак виробничих потужностей

Навіть якби Україна отримала необхідні матеріали, їхня обробка потребувала б заводів зі збагачення урану, реакторів для виробництва плутонію та спеціальних хімічних підприємств. Також потрібні особливі хімічні заводи. Крім того, для складання боєголовок необхідні високоточні технології, що недоступні в Україні.

Ядерні випробування: місце та наслідки

Будь-яка ядерна зброя має бути випробувана перед застосуванням, однак в Україні немає місць, де можна було б проводити такі тестування без катастрофічних наслідків для екології. «Проводити такі тестування – це вибір проти екології та людяності», – наголошує Раєць.

Фінансовий аспект

Створення ядерної зброї – це неймовірно дорого. Оцінки показують, що навіть мінімальні витрати на таку програму сягнули б $40 млрд, а в реальності ця сума могла б зрости до $100 млрд, якщо починати з нуля. В умовах війни та економічної нестабільності такі витрати виглядають нереальними.

Політичні та юридичні обмеження

Україна є учасницею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯО), що передбачає міжнародні перевірки та контроль. «Якби ми відмовилися від інспекції МАГАТЕ на якийсь з наших об'єктів, то було б порушення ДНЯО», – пояснює Раєць. Це означало б жорсткі санкції, міжнародну ізоляцію та втрату підтримки партнерів.

«Ми не маємо навіть теоретичної бази для розробки ядерної зброї», – підсумовує Маргарита Раєць. В умовах міжнародних зобов’язань, відсутності інфраструктури та величезних фінансових витрат ця ідея залишається лише риторичним питанням, а не реальною перспективою, на її думку.

У чому різниця між брудною, стратегічною, термоядерною та іншою ядеркою (відео)

Подякувати 🎉