Facebook Pixel

Не лише втеча від санкцій: як і чому російський бізнес релокується в Емірати

Міжнародна компанія Veon Ltd., що володіє найбільшим українським мобільним оператором «Київстар», оголосила про плани перенести свою штаб-квартиру з Амстердама до Дубаю. За словами генерального директора Каана Терзіоглу, цей крок обумовлений бажанням бути ближче до ключових ринків.

Цей кейс став черговим прикладом релокації пов’язаних з росіянами бізнесів до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), адже Veon була заснована в Москві у 1992 році, 48% акцій Veon належать компанії LetterOne Investment Holdings російського олігарха Міхаіла Фрідмана. Після введення санкцій проти нього Фрідман вийшов зі складу рад директорів обох компаній і не отримує дивіденди від роботи «Київстар».

The Page вирішив дослідити, чому росіяни тікають до ОАЕ та що вони там отримують.

Як російський бізнес релокується до ОАЕ

Лише за перший рік повномасштабного вторгнення росії в Україну, за даними «Деловой России», понад 40 тис. російських підприємців переїхали до ОАЕ, зазвичай саме до Дубаю. Попри те, що далі чіткої статистики немає, росіяни продовжують говорити про тисячі релокованих компаній щороку, насамперед це складальні та індустріальні виробництва, IT, фарма, нафтогаз і нафтохімія.

За наявними даними, більшість компаній, що переїжджають до Еміратів, є представниками малого та середнього бізнесу.

Фактично, аби переїхати в ОАЕ, російській, як і будь-якій компанії, не потрібні додаткові документи чи дозволи. Навпаки, російськомовний інтернет завалений пропозиціями оформлення або релокації бізнесу в Дубай до вільної економічної зони протягом 3-7 днів.

Панорама на Dubai marina – один із головних районів Дубаю

Панорама на Dubai marina – один із головних районів Дубаю

Єдиний актуальний для ОАЕ документ – це ліцензія. В Еміратах існує чотири класи діяльності:

  • торгівля;
  • виробництво;
  • послуги (консалтинг, медицина, лікування зубів тощо);
  • HoReCa.

Так само росіяни не мають проблем з отриманням дозволу на проживання в країні. Завдяки йому вони можуть перебувати на території ОАЕ лише три дні на рік і залишатися резидентами.

Умови отримання резидентської візи в ОАЕ:

  • на два роки: інвестувати в готову нерухомість від $204 тис.;
  • на п’ять років: створити інноваційну компанію з капіталом від $136 тис.;
  • на десять років: інвестувати в готову нерухомість або нерухомість, що будується, від $545 тис. або відкрити компанію з капіталом від $545 тис.

Також право на проживання отримують власники релокованих компаній, студенти акредитованих вишів ОАЕ і наймані працівники, які уклали контракт із місцевою компанією.

Чому росіяни переносять свої бізнеси саме в ОАЕ

Часто в Емірати переноситься тільки міжнародна частина бізнесу, за останній рік це допомагало врятувати міжнародні контакти і продажі. Так пояснювали цей популярний варіант релокації на круглому столі, присвяченому переїзду в ОАЕ.

Звісно, головним фактором привабливості Еміратів на фоні інших популярних серед росіян напрямків – Казахстан, Вірменія, Грузія, Узбекистан – є низькі податки.

QuoteНині в ОАЕ існує 46 вільних економічних зон (Free Zones), 35 із них розташовані в Дубаї. Кожна із зон дає змогу займатися певними видами діяльності. Бізнес, відкритий у цих зонах, отримує такі переваги:
  • практично не оподатковується зазвичай це тільки 9% на доходи, отримані від діяльності за межами вільної зони, + 5% ПДВ на операції всередині країни;
  • можна відкрити і вести документообіг онлайн без присутності власника;
  • дозволено 100% капіталу компанії принести з закордону;
  • відсутність перевірок;
  • жодних санкцій через нову юрисдикцію;
  • робота на ринку, що постійно росте;
  • від будь-якої сплати податків звільняються стартапи та малий бізнес.
Quote«Зараз багато компаній наймають російськомовний персонал: раніше «знання російської мови» зустрічалося в одному зі ста оголошень, тепер кожне друге – «fluent russian will be the preference». Це зручно: можна приїхати в країну, оформити незалежну фріланс-візу і знайти роботу», – каже спеціалістка з консалтингу, що допомагає росіянам релокуватися в Дубай.

Як компанії в ОАЕ обходять міжнародні санкції проти росії

Понад мільйон росіян відвідали Емірати у 2022 році – це на 60% більше, ніж у 2021-му. За деякими даними, у 2023 році ОАЕ відвідали близько 2 млн росіян і жителів Східної Європи, що становить 13% від усіх туристів. Деякі дослідження показують, що росіяни стали найбільшою діаспорою в Дубаї, який є основним напрямком еміграції з росії в ОАЕ.

З моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну, ОАЕ стали важливим транзитним пунктом для російської нафти та золота. У 2023 році компанії, зареєстровані в ОАЕ, купили щонайменше 39 млн тонн російської нафти на суму $17 млрд. Більшість нафти реекспортували до Азії, Африки та Південної Америки через термінал у Фуджейрі.

Імпорт нафти з росії до найсхіднішого емірату ОАЕ стрімко зріс у 2022 році з нуля (квітень 2022 року) до 141 тис. барелів на день (грудень 2022 року).

Крім того, росія стала найбільшим постачальником золота до ОАЕ, поставивши 96,4 тонни у 2022 році.

Офіційні особи ОАЕ заявляли, що вони посилюють контроль і заборону на певні товари подвійного призначення (які можуть бути використані як у цивільних, так і у військових цілях), особливо тих, що прямують до росії. Незважаючи на це, звіти свідчать, що деякі товари подвійного призначення все ще потрапляють до росії через компанії, що базуються в ОАЕ, попри тиск з боку ЄС та США.

Подякувати 🎉