Facebook Pixel

Світова торгівля відновлюватиметься у 2024 після падіння, але геополітичні ризики все ще є

Обсяги світової торгівлі зростуть на 2,6% у 2024 році після падіння на 1,2% у 2023-му, і ще на 3,3% у 2025-му. Водночас геополітичні ризики залишатимуться високими. Про це повідомили у CNBC з посиланням на прогноз Світової організації торгівлі (СОТ) .

Quote«Причиною такого зростання є нормалізація інфляції та монетарної політики, яка гальмувала торгівлю у 2023-му», – сказав головний економіст СОТ Ральф Осса.

Чому обсяги світової торгівлі зменшувались протягом 2023

У 2024 році Європа пережила одне з найглибших падінь обсягів торгівлі через геополітичну напруженість та енергетичну кризу від повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Quote«Європа дійсно погіршувала показники міжнародної торгівлі у 2023 році, проте ситуація вже змінилась», – сказав Осса.

У СОТ очікують, що відновлення світової торгівлі буде всебічним, і Європа не стане винятком.

Що загрожує світовій торгівлі у 2024

Quote«Загалом торгівля у світі була надзвичайно стійкою протягом останніх років. Наприкінці 2023-го обсяги перевищили показники до пандемії Covid-19. Однак геополітична напруженість все ще може становити ризик для її перспектив», – йдеться у звіті СОТ.

Війна між Ізраїлем і палестинським угрупованням ХАМАС може призвести до серйозних збоїв у торгівлі, якщо вона пошириться на енергетичні ринки, сказав Осса.

Зокрема, СОТ у звіті розділила світову економіку на два «гіпотетичні геополітичні блоки», які розділяють різні політичні погляди на актуальні проблеми, зокрема на війну в Україні. Через це торгівля між блоками зростала повільніше, ніж усередині них.

Наприклад, США та Велика Британія зазвичай займають схожі позиції щодо російсько-української війни, тоді як Китай і Південна Африка дотримуються протилежних поглядів.

Цей поділ особливо помітний між двома найбільшими економіками світу, США та Китаєм.

Quote«Ми бачили, що торгівля між США та Китаєм зростала на 30% повільніше, ніж їхня торгівля з іншими країнами. Мова йде про період з 2018-го, коли виникла напруженість у торгівлі. Це не означає, що вони мало торгують, але торгівля в їхніх відносинах відіграє все меншу роль», – сказав економіст Осса.

Торгівельна напруженість між США та Китаєм знову виникла після того, як міністр фінансів США Джанет Йеллен заявила, що не виключає можливі мита для Китаю, якщо виявиться, що він бере участь у нечесній торгівлі.

Китай звинувачують у тому, що він продає екологічні технологічні продукти за цінами, нижчими від контрактних на міжнародних товарних ринках, підриваючи місцевих виробників. Китай заперечує ці звинувачення.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також підтримує заклики до жорсткішої позиції щодо Китаю.

За прогнозом, загальний експорт Азії збільшиться на 3,4% у 2024 та 2025 роках.

Подякувати 🎉