Що Путін планує для України та Естонії та чи зможе він зламати Київ? Фото: Getty Images
8 лютого Служба зовнішньої розвідки Естонії опублікувала свій звіт з очікуваннями на 2023 рік та наступні роки, присвятивши першу главу війні росії в Україні.
У документі розповідається про оцінку естонськими шпигунами ризиків нового наступу росії з боку Білорусі, а також про те, що росія не хоче зупинятися на Україні та готова піти далі — зокрема, й до країн Балтії.
The Page пропонує основні тези зі звіту, які стосуються загарбницьких планів рф, коментарі голови розвідки Естонії, а також реакцію на документ у західних медіа.
Путін вважає, що час у війні — на його боці
Путін вважає, що виграє у затяжній війні. Фото: Getty Images
Росія вже двічі коригували свої загарбницькі плани в Україні й сподівається своїми ракетними атаками зламати волю українців до спротиву. Ключові тези звіту естонської розвідки щодо планів Путіна в Україні — наступні:
- росія вважає, що час у війні на її боці, оскільки Україна та її партнери менш готові до затяжного конфлікту;
- стратегічна мета росії протягом дев’ятирічної агресії з часом не змінилася — підкорити Україну та змінити архітектуру європейської безпеки;
- росія не очікувала, що Україна надасть гідний спротив у перші дні війни;
- росія усвідомила нездійсненність своїх дій та двічі коригувала свої плани — у березні та квітні 2022 року, вийшовши з півночі та зосередившись на вторгненні на сході та півночі, а також у вересні 2022, коли оголосила мобілізацію;
- росія знищує критичну інфрастуктуру України ракетними атаками, бо сподівається таким чином зламати волю українців;
- ймовірно, росія розгорне мобілізовані резерви після завершення їх підготовки в першій половині 2023 року в новому наступі;
- Володимир Путін вірить, що зможе бомбами змусити Україну сісти за стіл переговорів — звісно, на його умовах;
- Захопивши частину Херсонської та Запорізької області, росія забезпечила собі сухопутний зв’язок з Кримом і наблизилася до мети отримати контроль над усім північним узбережжям Чорного моря;
- росія не має жодного наміру добровільно повертати території Україні та готова до тривалого протистояння з Україною та Заходом.
Росія може напасти на Естонію та інші країни Балтії
Якщо Україна програє, Путін може напасти на Естонію. Фото: Getty Images
Ризик військового вторгнення росії існує і у Балтійському регіоні, говориться у звіті естонської розвідки, особливо, якщо росія досягне своїх цілей в Україні:
- росія може ще більше погіршити безпекову ситуацію мобілізаційними заходами та масштабними навчаннями, які заплановані росією в регіоні Балтійського моря в 2023 році;
- Естонія наполягає, аби НАТО продемонструвало військову готовність, щоб надалі запобігти спокусі росії та водночас перевірити гарантії безпеки Альянсу;
- росія вважає країни Балтії найбільш вразливою частиною НАТО, існує ризик виникнення військового конфлікту;
- росія відновлюватиме збройні сили поблизу естонського кордону наступних чотири роки;
- якщо росія досягне своїх стратегічних цілей в Україні, ймовірність збройного конфлікту за межами України збільшиться, тому перемога Києва важлива для регіональної безпеки.
Якими є цілі кібератак росії: не тільки Україна
Кібератаки росії направлені не тільки проти України. Фото: Pixabay
Росія також продовжуватиме кібератаки — як в Україні, так і за її межами, вважають естонські розвідники, далі розписуючі цілі та нюанси таких атак:
- росія використовує кібератаки для досягнення своїх загальних цілей щодо України: зламати український опір, порушити функціонування держави;
- росія має на меті перешкодити українській владі ділитися інформацією із своїми громадянами, викликати страх і недовіру до керівництва держави, послабити опір суспільства та створити інформаційний шум;
- російські кібератаки спрямовані на виснаження кіберзахисників України: росія шукає слабку ланку, яка допоможе досягти військової мети — виснажити Україну, завдати шкоди міжнародному іміджу та довірі до українського керівництва, зменшивши допомогу з боку союзників, підірвати моральний дух українців;
- росія недооцінила кіберпростір України та допомогу, яка надходить із Заходу;
- кібершпигунство — найбільша загроза, що походить від кіберпростору;
- прокремлівські кібератаки загрожують країнам, які підтримують Україну: Естонії, Латвії, Литві та Польщі.
У звіті зазначається, що 16-17 серпня 2022 року уже відбулися спроби кібератак на естонські компанії та державні установи.
Проросійські хактивісти стверджують, що атакували 207 цілей в Естонії, проте, як зазначають розвідники, фактичних атак не відбулося, хакери лише скопіювали список служб, де використовується додаток Smart-ID.
Чи надасть Білорусь свої війська для війни в Україні
Лукашенко може мобілізувати білорусів на війну в Україні. Фото: Getty Images
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко може оголосити мобілізацію в своїй країні, проте це несе ризики широких протестів серед населення та повалення диктаторського режиму, вважає естонська розвідка:
- оголошення про мобілізацію в білорусі несе ризик для безпеки режиму, оскільки мобілізовані, отримавши зброю, можуть виступити проти Лукашенка;
- не виключено, що Лукашенко буде змушений ввести війська в Україну, якщо тиск з боку Кремля стане занадто сильним, щоб витримати його;
- білорусь у війні росії з Україною надала широку матеріально-технічну підтримку кібератаках держави-терориста.
Що відбувається на окупованих росією територіях
Росія не цікавиться життям на окупованих територіях, лише русифікує та витягує ресурси. Фото: Getty Images
Естонська розвідка також зазначає, що території, окуповані росією в Україні, зазнають серйозного регресу:
- на окупованих росією територіях відбувається примусова русифікація та вилучення ресурсів, окупаційна адміністрація не цікавитьсям місцевим життям і людьми;
- ФСБ грає важливу роль у підтримці та встановлення окупаційного режиму, на окупованих територіях задіяні оперативні групи офіцерів російських спецслужб для полювання на українських патріотів та агентів збору для розвідданих;
- російські окупанти не знайшли підтримки серед місцевого населення, здатність росії самостверджуватися на окупованих ними територіях виявилася недостатньою, як і здатність загрожувати Україні;
- українці на окупованих територіях продовжують чинити опір та шукають шляхи виїзду;
- росія не приклала особливих зусиль для імітації законності фейкових референдумів.
Реакції на звіт естонської розвідки
Медіа називають гнітючим те, що Путін не планує згортати війну. Фото: Getty Images
Коментуючи появу документу від естонських шпигунів, Financial Times називає його гнітючим через те, що Путін готовий вести затяжну війну і вважає, що час тут — на його боці.
Таку примітку видання зробило у матеріалі про європейське турне президента України Володимира Зеленського, аналізуючи, чи зможе він отримати нове озброєння від союзників за результатами поїздки. Зокрема, під час візиту до Великої Британії та візиту до Брюсселя він просив про нові боєприпаси та винищувачі для України.
«Естонська розвідка опублікувала свій щорічний звіт зовнішньої розвідки, і це гнітюче читання для тих, хто сподівався, що катастрофічне вторгнення Володимира Путіна в Україну може приборкати його ентузіазм щодо завоювань», — зазначає видання.
Видання MOD Estonia, публікуючи дані звіту, звертає увагу на те, що росія не змінила свою стратегічну мету: підкорити Україну та змінити архітектуру європейської безпеки. Як The Page вже писав майже рік тому, до планів Путіна, окрім взяття Києва «за три дні», входило створити «багатовекторний світ», а по суті — зламати Захід, поставивши на коліна «англосаксів».
Аналітик BBC Кріс Партрідж звернув увагу на інший фрагмент звіту, де говориться про те, що естонська розвідка наразі вважає малоймовірним застосування росією ядерної зброї в Україні через міжнародну опозицію та низьку військову ефективність.
Втім, попри це, росія продовжить зберігати «ядерну карту» як інструмент антизахідного впливу, щоб вселяти страх перед війною та відмовляти західні країни від допомоги Україні, говориться у документі.
Агентство Reuters тим часом, також наводячи дані звіту, попереджає, що росія все ще має сили для здійснення військового тиску на Балтійський регіон, а ризик безпеки в регіоні в середньостроковій і довгостроковій перспективі зріс.
EUObserver згадує слова голови МЗС Естонії Урмаса Рейнсалу, який у 2022 році закликав інші країни висилати з країни російських дипломатів, які у значній кількості виявляються шпигунами рф.
«У контексті повномасштабної війни Росії, яка триває на території Європи проти України, це варто розглянути також іншим країнам західного співтовариства», — цитує його видання.
Росія не зможе зламати Україну
Каупо Росін: росія не зламає Україну, але Київ має виграти війну заради всіх нас. Фото: postimees.ee
Попри певне гнітюче враження від планів Путіна, яке випливає зі звіту, генеральний директор Служби зовнішньої розвідки Естонії Каупо Росін підкреслює, що, на його думку, зламати моральний дух українського народу не вийде.
«Я впевнений, що Росія не зможе зламати Україну. Росіяни справді мають багато ресурсів, але російська економіка також зазнає ударів, тому рішучість Заходу тут важлива», — цитує його Bloomberg.
Він додає, що Україна обовʼязково має виграти війну проти росії.
«Якщо виграє росія, ціна удару по безпеці Заходу буде значно більшою, ніж той фінансовий внесок, який зараз робиться», – каже Росін.
Директор Служби зовнішньої розвідки Естонії зазначає, що, якщо війна закінчиться перемогою України, Європа зможе почуватися значно спокійніше.
Видання ERR також наводить його попередження про те, що, якщо росія зазнає серйозного воєнного збитку, вона може вкласти величезні ресурси у відновлення військового потенціалу, і тоді завданням Заходу буде утримати її на її власній території.
«Якщо Україна програє, ми матимемо катастрофічну безпекову ситуацію, ресурси України будуть відібрані та спрямовані проти нас. Це тільки підбадьорило б росію, адже вона б побачила, що війна окупається», — додав Росін.