Facebook Pixel

Придністров’я шукає «допомоги» у росії — чи загрожує це Молдові та Україні

Чи загрожує Придністров'я Україні та Молдові

Чи загрожує Придністров'я Україні та Молдові

Учасники з'їзду депутатів усіх рівнів у Придністров'ї звернулися по допомогу до росії на тлі «посилення тиску Молдови». Про це пишуть російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на резолюцію з’їзду.

Цієї резолюції офіційно не публікували, але ще 20 лютого місцевий опозиційний політик Геннадій Чорба також заявив, що «швидше за все» зібрання проситиме приєднатися до росії, і путін схвалить це прохання 29 лютого під час свого щорічного звернення до російських законодавців.

З’їзди депутатів усіх рівнів проходили шість разів в історії так званої «Придністровської Молдавської республіки». На другому такому заході вони заявили про незалежність «республіки».

The Page розбирає, наскільки Придністров’я може загрожувати безпеці України та Молдови, та розповідає історію першої після розпаду СРСР агресії росії.

Що стало причиною звернення сепаратистів до рф?

Місцеві депутати стверджують, що Молдова розв’язала «економічну війну» проти «ПМР», тому вони й звертаються за захистом до рф. Із початку 2024 року Кишинів скасував пільги, включно з митними, для придністровських підприємців. Це викликало гостру реакцію місцевих.

Натомість Молдова ввела митні податки. Тепер депутати звернулися до ОБСЄ, СНД, Європейського парламенту, у Міжнародний Комітет Червоного Хреста і до генсека ООН із закликом «вплинути на керівництво Молдови для повернення до адекватного діалогу і припинити порушення прав і свобод жителів Придністров'я».

Фото зі з'їзду депутатів Придністров'я всіх рівнів. Фото: Новини Придністров'я

Фото зі з'їзду депутатів Придністров'я всіх рівнів. Фото: Новини Придністров'я

Деякі коментатори зазначають, що місцевий «бізнес» та еліти, які годувалися одразу з російської та молдовської кишені, тепер нездатні заробляти звичні суми. Буцімто саме це і стало причиною нового загострення ситуації в регіоні.

Чи реально Придністров’я загрожує Україні?

В інтерв’ю «Європейській Правді» депутат парламенту Молдови Оазу Нантой каже, що нині про анексію регіону росією не йдеться, але визнання Москвою незалежності Придністров’я може статись.

QuoteТакож він додає, що військове формування «ПМР» не готове до бойових дій, як і місцеві військові, бо вони пішли туди «заробляти гроші, а не воювати за путіна».

За різними оцінками, у «ПМР» наразі перебувають близько 1500 кадрових військових армії рф, але їхня боєготовність ставилася багатьма експертами під сумнів.

Окрім того, формування самого Придністров’я мають загалом до 8 тис. військових, 40 танків Т-64 і Т-72, до 240 броньованих машин та 40 РСЗВ.

Але останній довідник The Military Balance, звідки були взяті дані вище, взагалі відмовляється називати приблизну кількість військових і техніки, бо після повномасштабного вторгнення все могло змінитися.

Наскільки Придністров’я загрозливе для Молдови

Придністров'я на карті. Ілюстрація: Апостроф

Придністров'я на карті. Ілюстрація: Апостроф

У лютому 2023 року президентка Молдови Мая Санду заявила про російський план дестабілізації країни: Москва хоче привести до влади у Кишиневі своїх ставлеників. На думку Санду, цілі росії – зупинити євроінтеграцію країни і використати Молдову у війні проти України.

Армія Молдови є найслабшою в Європі та налічує 3,2 тис. «багнетів», орієнтовно 200 бронемашин, 211 артсистем різних типів і до півсотні зенітних гармат.

QuoteТому як мінімум кількісно формування «ПМР» переважає армію Молдови, але потрібно пам’ятати, що Придністров’я – це відрізок землі, що з усіх боків оточений Україною та Молдовою, тобто ніякої швидкої допомоги від росії бути не може.

Більше того, для війни потрібні не тільки стволи та техніка, але й боєприпаси. Ніхто не гарантує, що росіяни в Придністров’ї реально мають БК, хоча б на тиждень боїв. Тому ситуацію насамперед виглядає черговим розхитуванням човна від рф.

Що таке «Придністровська республіка» – історія першої агресії рф

У 1990 році місцеві придністровські еліти проголосили себе радянською республікою в складі СРСР на другому надзвичайному з'їзді депутатів усіх рівнів Придністров'я через конфлікт інтересів із центральною владою Молдови.

У березні 1992 року конфлікт загострився до збройного протистояння. Придністровських сепаратистів тоді підтримали розквартировані в регіоні підрозділи російської 14 армії рф та добровольці з росії та України.

21 липня 1992 року в Москві президенти рф Борис Єльцин і Молдови Мірча Снєгур підписали угоду «Про принципи врегулювання збройного конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова». Остаточно статус Придністров’я не врегулювали. Конфлікт досі перебуває в замороженому стані.

QuoteІз 1992 року «ПМР» стала фактично окупованою територією рф, як і «ЛДНР» із 2014 року. Це така сама «народна республіка» політично, економічно та військово залежна від рф, тобто її маріонетка у геополітичних іграх у регіоні.

Цікаво, що в тому ж інтерв’ю «ЄП» депутат парламенту Молдови каже, що насамперед усі ці роки рф використовувала окупований край, як прикриття для міжнародної мережі контрабанди, і Кишинів багато років поспіль також був у цьому зацікавлений.

Подякувати 🎉