Молдова проголосила незалежність у 1991 році, а перед тим у 1990 році в східному Придністров’ї спалахнули заворушення, підтримувані росією.
Угода про припинення вогню 1992 року призвела до розгортання російських військ у Придністров’ї як «миротворчих сил». Відтоді регіон стверджує, що він не є частиною Молдови, а деякі його жителі розмовляють російською, називаючи себе етнічними молдаванами, українцями чи росіянами.
Зараз питання Придністров'я знову постало гостро як ніколи. Росія нещодавно звинуватила Україну в планах військового «вторгнення» в Придністровʼя, що вже заперечили як Київ, так і Кишинів, а українські та молдовські спецслужби перехопили плани росії щодо перевороту в Молдові. Як все-таки можна повернути Придністровʼя Молдові та чому для відновлення її територіальної цілісності важлива перемога України?
Чому зараз Придністровʼя важко повернути Молдові

Петро Бурковський: зараз питання Придністровʼя краще відкласти. Фото: Укрінформ
На думку виконавчого директора Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Петра Бурковського, у питанні повернення Придністров'я до складу Молдови є кілька моментів:
- по-перше, багато жителів Придністров'я мають молдовські паспорти для особистих потреб, але попри це територія, на якій вони проживають, перебуває під контролем росії;
- по-друге, Придністров'я має військові підрозділи, які можуть становити загрозу безпосередньо Молдові, адже ці військові частини контролюються спецслужбами та Генштабом рф. Отже, допоки нинішній російський режим залишається при владі він не сприятиме розв'язанню цієї проблеми й не буде зацікавлений у відновленні територіальної цілісності Молдови;
- по-третє, останні події показують, що в Молдові все ще є люди, які дотримуються антизахідних поглядів, з чим доводиться мати справу президентці Маї Санду, і за цих умов важко уявити відновлення територіальної цілісності Молдови;
- по-четверте, у 2003 році росія вже пропонувала відновити цілісність Молдови, але це б поклало край демократичності, і країна б виглядала зараз як Білорусь.
«Зараз виглядає так, що для збереження демократії та незалежності Молдови не варто поспішати з реінтеграцією Придністров'я. Коли Молдова зможе закріпитися як демократія, отримає перспективи вступу до ЄС, буде проведено реформи та створено невеликі збройні сили, тільки після такого зміцнення суверенітету можна розглядати плани з відновлення територіальної цілісності», – вважає експерт.
Чому перемога України є важливою для воззʼєднання Молдови

Оазу Нантой: Україна має перемогти у війні, в росії має змінитися режим. Фото: facebook.com/ipismoldova
З боку Придністров'я має з'явитися готовність і бажання до возз'єднання. На цьому в коментарі наголошує Оазу Нантой, депутат парламенту Молдови від партії Маї Санду.
За його словами, мирна реінтеграція жителів Придністров'я є можливою за умови демілітаризації регіону. Водночас у перспективі сценарію мирного розв'язання конфлікту важливою є перемога України у війні проти росії.
На думку Нантоя, головним рушієм змінення ситуації з територіальною цілісністю Молдови є зміна влади та режиму в росії. Також у цьому сценарії мають бути присутні підтримка ЄС, план Маршалла для Кишинева, репатріація громадян рф із Придністровʼя.
«У нас є різні сценарії, але поки що для нас головне — зберегти політичну стабільність у ситуації, коли росія веде гібридну війну проти Молдови та намагається спровокувати хаос, спираючись на пʼяту колону, представники якої є й у парламенті», – додав депутат.
Це все гіпотетично, зазначає Нантой, адже невідомо, скільки триватиме війна в Україні:
«У нас складна ситуація з тієї простої причини, що ми прийшли до влади, але під нами опинилися корумповані структури, які чинять запеклий опір, тому сьогодні в нас просто немає сил, так би мовити, впритул займатися проблемою Придністров'я».
Надзвичайний стан у Молдові: чому його ввели та що загрожує державі

Молдова тримає надзвичайний режим із 2022 року. Фото: nta.ua/wp-content
Молдова ввела надзвичайний стан із 24 лютого 2022 року, неодноразово його подовжувала, останнього разу – до 5 квітня. Але ситуація з кожним днем все більше загострюється через загрозу війни з боку Придністров'я під впливом рф.
9 лютого в Брюсселі президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна перехопила плани російських спецслужб щодо перевороту в Молдові та знищення її державного суверенітету. Ці заяви пізніше підтвердили представники молдовської розвідки.
Під час виступу перед лідерами ЄС Зеленський розповів про розмову з президенткою Молдови Маєю Санду. За його словами, перехоплені документи розповідають, хто, коли та як зламає демократію Молдови й встановить контроль над державою. Цей сценарій, за словами президента, дуже нагадує вже створений і активно вжитий сценарій росії щодо України.
13 лютого під час брифінгу Мая Санду, коментуючи цю заяву, заявила:
«План (росії) передбачає дії із залученням диверсантів із військовою підготовкою, закамуфльованих у цивільний одяг, які вдаватимуться до силових дій, атакуватимуть деякі державні будівлі й навіть захоплюватимуть заручників».
14 лютого Міжвідомча комісія з організації повітряного простору Молдови повідомила про закриття повітряного простору країни.
За тиждень у Кишиневі відбувся мітинг за участю кількох тисяч антиурядових протестувальників. Мітингарі вимагали від нового уряду повного покриття рахунків за електроенергію через кризу вартості життя.
Також однією з вимог протестувальників став заклик до відставки прозахідно налаштованої президентки – Маї Санду. Протест був організований групою, що називає себе «Народний рух», проте підтримується вона членами молдовської проросійської партії «Шор».
27 лютого двох іноземних громадян, які видавали себе за туристів, вигнали з країни та заборонили повертатися протягом 10 років. Служба розвідки та безпеки Молдови заявила, що цих осіб навчали збору даних та інформації для реалізації плану дестабілізації внутрішньої ситуації в країні.