Прем’єр Вірменії Нікол Пашинян заявив про «замороження» участі Вірменії в ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку, яку росія створила з деякими країнами СНД).
Після останньої фази Карабахської війни між Вірменією та Азербайджаном, коли 19 вересня за 24 години останній повернув собі контроль над Нагірним Карабахом, міжнародна політика Вірменії різко змінилась. Пашинян почав звинувачувати росіян як у невтручання у війну, так і в можливих майбутніх негараздах.
Чому Вірменія виходить з ОДКБ
«Договір про колективну безпеку, на нашу думку, не був виконаний щодо Вірменії, особливо у 2021-2022 роках... Ми призупинили нашу участь у цьому договорі», – заявив 22 лютого прем’єр Вірменії в інтерв'ю France24.
«Миротворці» рф постійно перебувають на території Вірменії з 1995 року (наразі контингент становить близько 2 тис. військових) і до цього виступали стримуючим фактором проти Азербайджану. У вересні росіяни залишились бездіяльними.
Вже 24 вересня Нікол Пашинян звернувся до країни з пропозицією обирати між незалежністю і «покірною задвіркою», не конкретизуючи чиєю, але всім все було зрозуміло.
«Системи зовнішньої безпеки, частиною яких ми є (ОДКБ. –
), неефективні з погляду державних інтересів і безпеки Республіки Вірменія. Це було виявлено і під час 44-денної війни, і під час подій у травні та листопаді 2021 року, а також у вересні 2022 року, і цей список можна продовжити», – скаржився на бездіяльність ОДКБ Пашинян 24 вересня 2023-го.
Цікаво, що в самій ОДКБ вважають твердження про «замороження» членства Вірменії «неучастю республіки у низці заходів організації», бо ніяких документів від вірменського уряду там ще не отримали.
Як росія реагувала на загострення вірмено-азербайджанського конфлікту

Президент Азербайджану Алієв, президент росії путін, прем'єр Вірменії Пашинян під час зустрічі в Москві у травні 2023 року. Фото: Getty Images
Під час останньої операції Азербайджану 19 вересня офіційний кремль фактично підтримав азербайджанців, сказавши, що росіяни не проти її проведення, якщо їхніх «миротворців» не будуть чіпати.
Це стало поворотним моментом у відносинах вірменів з росіянами. 31 січня 2024-го Вірменія приєдналася до Міжнародного кримінального суду в Гаазі, ще у жовтні вона ратифікувала Римський статут задля цього. Тепер, якщо путін, якого суд оголосив у розшук, з’явиться на території Вірменії, його мають заарештувати.
Москва назвала це «недружнім кроком», а уряд Вірменії пояснив рішення бажанням таким чином не дати Азербайджану можливості чинити воєнні злочини.
22 лютого вірменські медіа сколихнула новина про те, що з єреванського міжнародного аеропорту «Звартноц» скоро виведуть російських прикордонників, які базуються там з 1992 року.
Яка доля чекає на близько 2 тис. російських військових на базі в Гюмрі, поки не невідомо.
Вірменія шукає нових союзників на Заході
Про «замороження» відносин із ОДКБ прем’єр Вірменії заявив під час свого візиту у Францію. Останніми місяцями він намагається активно йти на контакт насамперед із Францією, Великою Британією та США.

Габріел Аттал (зліва) разом із Ніколом Пашиняном у Парижі 22 лютого 2024 року
23 лютого Нікол Пашинян прийняв делегацію на чолі з міністром збройних сил Франції Себастьяном Лекорню. Літак Лекорню доставив окуляри нічного бачення для Вірменії, яка також підписала контракт на купівлю штурмових гвинтівок у французької компанії PGM. Зараз також просуваються переговори про купівлю ракет Mistral малої дальності у європейського підрядника MBDA.
За день до цього в Парижі Пашинян зустрічався з президентом країни Емманюелем Макроном і з прем’єром Франції Габріелем Атталем. Це свідчить про те, що зв’язки між двома країнами дуже швидко розвиваються.