Facebook Pixel

Нагірний Карабах: як 32 роки конфлікту закінчились за 24 години і що буде далі

Нагірний Карабах: навіщо воювали Азербайджан і Вірменія?

Нагірний Карабах: навіщо воювали Азербайджан і Вірменія?

Азербайджан 24-годинною операцію в Нагірному Карабаху поставив крапку у 32-річному протистоянні проти Вірменії та так званої Карабаської республіки. Померло близько 200 військових з боку Вірменії.

Вірмени «Народної Карабаської республіки» (НКБ) вже прийняли запрошення азербайджанської влади і ведуть перемовини. До речі, вірмен супроводжують «російські миротворці». Вірмени повністю контролювали регіон з 1994 року, але згодом Азербайджан почав повертати землі. Останній крок зробили 19 вересня.

Баку вже має план реінтеграції регіону до Азербайджану. А представники НКБ прийняли вимоги Баку щодо виведення підрозділів Збройних сил Вірменії (присутність яких заперечує прем'єр-міністр Вірменії), Армію оборони Арцаха розформовують і роззброюють, її бойову техніку утилізують.

росія одночасно роздувала та «контролювала» Карабаський конфлікт

Одразу варто зауважити, що за всіма міжнародними документами Нагірний Карабах вважається територією Азербайджану. Вірмени претендували на Карабах через його переважно вірменський етнічний склад та часткову волю місцевого населення бути в складі Вірменії.

Quote«Москві завжди було зручно тримати пострадянський простір під своїм контролем через штучно створені, а також роздуті осередки заморожених конфліктів. Виступаючи в цих конфліктах як мудрий арбітр, «миротворець», який нібито несе зерно якоїсь раціональності. Мовляв, це дурні грузини, азербайджанці, українці, вірмени, молдавани тощо не можуть шість соток городу між собою поділити, але ось являється згори російський чоловік, приносить мир, стабільність і безпеку», – каже Ігаль Левін, військовий оглядач і старший лейтенант сухопутних військ Армії оборони Ізраїлю у своєму дописі.

У 1990-х Вірменія за сприяння росії окупувала весь Нагірний Карабах та сім прилеглих районів Азербайджану і створила «Народну Карабаську республіку».

Прапор невизнаної навіть Вірменією Незалежної Республіки Нагірний Карабах. Фото: Getty Images

Прапор невизнаної навіть Вірменією Незалежної Республіки Нагірний Карабах. Фото: Getty Images

Через війну в Україні росія втрачає свій вплив на Кавказі

«Миротворці» рф постійно перебувають на території Вірменії вже десятки років (наразі 2 тис. військових) і до цього виступали стримуючим фактором проти Азербайджану, але цього разу вони залишились бездіяльними.

19 вересня, у день початку операції Азербайджану, Вірменія просила росію та її миротворців втрутитись у війну на боці Єревану, але рф проігнорувала своїх союзників по ОДКБ і висловила глибоку стурбованість подіями.

Тобто росія не захотіла вступати в ще одну війну, навіть невеличку, порівняно з розмірами війни в Україні.

Guardian у своїй статті зазначає, що такі дії рф, звісно, відвертають Вірменію з орбіти росіян. На думку редакції, можливо, росія робить так, аби зняти нинішнього прем’єра Пашиняна та змінити владу у Вірменії на більш проросійську.

Але тоді їхня ставка здається невдалою, бо вірмени минулої ночі вийшли на протести в Єревані з гаслами «путін – хуйло, лавров – сука» і подібними.

Що буде далі з Нагірним Карабахом

Зрозуміло, що вірмени вийшли на протести проти припинення вогню та повернення Карабаху до Азербайджану, але війні це вже ніяк не допоможе, адже перемовини між сторонами почались, а вірмени виводять свої війська з регіону.

Більше того, головний союзник Вірменії в регіоні – росія – не допоміг, а Туреччина не раз заявляла про свою прихильність до Азербайджану.

Тому сльозами горя не здолаєш. Нагірний Карабах, попри вірменське етнічне населення, повертається до законного власника, а Азербайджан відновлює свою територіальну цілісність і починає інтеграцію Карабаху до себе.

Саме такий варіант є найімовірнішим сьогодні. Звичайно, можуть бути нові конфлікти, але ця 24-годинна операція показала, що навряд чи вони стануться найближчим часом, адже Вірменія не була готова до війни.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉