Facebook Pixel

Чому ЄС хоче пригальмувати Київ та як МОК погрожує Україні через бойкот Олімпійських ігор

На саміті Україна-ЄС європейські лідери мають намір стримати амбіції України щодо вступу до блоку, а роль Франції та Німеччини у формуванні політики ЄС значно знизилася.

Тим часом до 40 країн можуть створити коаліцію для бойкоту Олімпійських ігор, Міжнародний олімпійський комітет погрожує Україні «наслідками бойкоту», а Китай намагається лякати США шпигунськими аеростатами.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, яким завершується робочий тиждень 30 січня — 3 лютого 2023 року.


Саміт Україна-ЄС: лідери ЄС хочуть стримати амбіції України щодо вступу

В Києві проходить саміт Україна-ЄС. Фото: ОП

В Києві проходить саміт Україна-ЄС. Фото: ОП

Лідери ЄС мають на меті під час саміту Україна-ЄС, зо проходить у Києві 3 лютого, вгамувати сподівання України на прискорений вступ до блоку, уникаючи при цьому негативних публічних заяв, пише The Guardian.

The Page раніше писав про те, що у Києві з візитом з нагоди саміту перебувають президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і голова Європейської ради Шарль Мішель.

Водночас західні країни-члени ЄС стурбовані очікуваннями Києва щодо швидких переговорів про членство.

Саміт Україна-ЄС: що обіцяють Україні. Фото: ОП

Саміт Україна-ЄС: що обіцяють Україні. Фото: ОП

Так, раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що Україна хоче приєднатися до ЄС протягом наступних двох років.

Наразі небагато держав-членів очікують, що Україна найближчим часом вступить до блоку, а деякі дипломатичні джерела взагалі сумніваються, що Київ коли-небудь стане членом ЄС.

Серед причин називають те, що після вступу Україна стала б найбіднішою країною блоку й найбільшим одержувачем європейських коштів.

Втім, виступаючи 2 лютого Урсула фон дер Ляєн заявила назвала прогрес України з виконання 7 вимог для збереження статусу кандидата вражаючим. Деякі країни-члени наполягають проте, що Київ спочатку має повністю виконати всі вимоги, а вже потім розпочинати переговори про членство.

Як єврокомісари посіли центральну роль у політиці ЄС

Видання The Wall Street Journal, зі свого боку, аналізує, що зараз роль офіційних осіб ЄС, таких як Урсула фон дер Ляєн та Шарль Мішель, стала більш вагомою після повномасштабного вторгнення росії в Україну 2022 року.

Так, у 2014 році лідерами, що визначали реакцію Європи на агресію рф, були Франція та Німеччина, а роль офіційних осіб була другорядною.

Новий центр впливу ЄС став очевидним у четвер 2 лютого, коли Урсула фон дер Ляєн привезла до Києва 15 єврокомісарів, пояснює автор матеріалу.

Саміт Україна-ЄС: амбіції Києва лякають Європу. Фото: ОП

Саміт Україна-ЄС: амбіції Києва лякають Європу. Фото: ОП

Комісія контролює мільярди євро економічної допомоги Україні, спрямовує військову допомогу її армії та планує її післявоєнну відбудову. Високопосадовці ЄС спільно Білим розробили санкції проти Москви, й надалі Єврокомісія формувала наступні санкційні пакети.

Комісія також відіграла центральну роль у подоланні економічної кризи після припинення постачання російського газу.

Quote«Чим непрацездатніший франко-німецький механізм, тим більше простору також для незалежних дій Комісії», — сказав голова офісу Європейської ради з міжнародних відносин у Варшаві Пьотр Бурас.

Втім, оскільки посадовців Єврокомісії призначають, а не обирають, вони ризикують зіткнутися з негативною реакцією громадськості в разі помилкових рішень.

Quote«Що більше ви віддаєте такі рішення в руки так званої безликої бюрократії, то більше розчарування відчуваєте, якщо щось не спрацьовує», — стверджує науковий співробітник Chatham House Пепайн Бергсен.

Проте інсайдери кажуть, що пані фон дер Ляєн, незважаючи на деякі помилки, продемонструвала здатність підштовхувати країни-члени до рішучих дій, поважаючи при цьому їхні червоні лінії.

Бойкот Олімпійських ігор: чим МОК погрожує Україні

До 40 країн готові бойкотувати Олімпійські ігри-2024. Фото: Wikipedia

До 40 країн готові бойкотувати Олімпійські ігри-2024. Фото: Wikipedia

До 40 країн можуть бойкотувати наступні Олімпійські ігри, заявив міністр спорту і туризму Польщі Каміль Бортничук, якого цитує BBC.

Це сталося після того, як Польща, Литва, Естонія та Латвія спільно відхилили план Міжнародного олімпійського комітету дозволити росіянам і білорусам змагатися в 2024 році.

Уряд США підтримав ці вимоги, а також закликав припинити трансляцію змагань в обох країнах. Україна пригрозила бойкотувати Олімпіаду в Парижі, якщо це станеться.

Бортничук сказав, що вважає можливим створити коаліцію з 40 країн, включаючи Велику Британію, Сполучені Штати та Канаду, щоб підтримати блокування планів МОК:

Quote«Якщо ми бойкотуватимемо Ігри, коаліція, частиною якої ми будемо, буде достатньо широкою, щоб зробити проведення Ігор безглуздим».

МОК попередив Україну та інші країни про наслідки бойкоту:

Quote«Бойкот є порушенням Олімпійської хартії, яка зобов’язує всі НОК «брати участь в Іграх Олімпіади, надсилаючи спортсменів». Як показала історія, попередні бойкоти не досягали своїх політичних цілей і служили лише для покарання спортсменів НОК, що до них долучилися».

Шпигунський аеростат Китаю над США: що він шукав

США виявили китайський розвідувальний аеростат, який завис над північно-західною частиною країни, пише The New York Times.

За даними Пентагону, це сталося за кілька днів до першого за шість років візиту державного секретаря Ентоні Блінкена до Пекіна, під час якого він планує зустрітися з президентом Сі Цзіньпіном.

Шпигунський аеростат Китая над США [відео]

У середу Пентагон підняв винищувачі F-22 для відстеження аеростата, проте президент США Джо Байден вирішив не збивати літальний апарат, побоюючись, що його уламки можуть завдати шкоди людям на землі.

Це не перший випадок, коли Китай відправляє шпигунські аеростати до США, але цей, за словами чиновника з адміністрації Байдена, залишався над країною довше.

Аеростат не становить військової або фізичної загрози і має обмежену цінність для збору розвідданих порівняно з тим, що Китай може отримати за допомогою супутників.

Апарат був запущений з Китаю та протягом останніх кількох днів пролетів над Алеутськими островами Аляски та північним заходом Канади, перш ніж зупинитися над штатом Монтана.

Китай залякує США шпигунськими аеростатами [відео]

Що Китай шукає в Монтані, незрозуміло, але в штаті розташована військова база Мальмстром — одна з трьох баз ВПС США, які експлуатують і обслуговують міжконтинентальні балістичні ракети.

Аеростат летів значно вище комерційного повітряного руху, і, щойно його було виявлено, уряд США вжив заходів для захисту від збору конфіденційної інформації, розповів бригадний генерал і речник Пентагону Патрік Райдер.

Чому аеростати повернулися до розвідки та шпіонажу

Хоча в останні кілька десятиліть загальновживаними стали супутники, тепер, коли триває розробка лазерної або кінетичної зброї для їх знищення, інтерес для аеростатів відродився, цитує The Guardian професора міжнародної безпеки та досліджень розвідки в Австралійському національному університеті Джона Блексленда.

За його словами, хоча аеростати не забезпечують такий самий рівень постійного спостереження, як супутники, їх легше повернути та набагато дешевше запустити.

Аеростати також можуть сканувати більшу територію з меншої висоти та проводити більше часу над певною територією, оскільки вони рухаються повільніше, ніж супутники.

Пентагон помітив аеростат Китаю над США [відео]

Вперше розвідувальні аеростати були використані під час громадянської війни в США, нагадує видання. Останніми роками США відродили цю ідею, але переважно використовували аеростати над своєю територією.

У чужому повітряному просторі потрібно отримати дозвіл, підкреслює Блексленд.

Він вважає, що китайці розуміли, що їхній аеростат помітять, але мали на меті збентежити США та дати зрозуміли, що Китай відстежує їхні технології, а вже збір розвідувальних даних був другорядним завданням.

Подякувати 🎉