Facebook Pixel

ЄС виділить 300 млрд євро на інфраструктуру в межах глобального протистояння з Китаєм

Євросоюз має намір до 2027 року інвестувати 300 млрд євро в інфраструктурні, цифрові та кліматичні проєкти у всьому світу в межах програми Global Gateway.

Пресцентр Єврокомісії повідомляє, що з допомогою Global Gateway ЄС планує забезпечити «рівні умови гри» для бізнесу в третіх країнах.

Програма Global Gateway передбачає інвестиції в різні галузі. За словами очільниці Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, у сфері інтересів ЄС цифрові технології, клімат, енергетика, транспорт, охорона здоров'я, освіта та наукові дослідження.

Кошти розподілятимуться в такий спосіб. Європейський фонд сталого розвитку+ (EFSD+) та фінансовий підрозділ NDICI-Global Europe нададуть для проєкту до 135 млрд євро. До 145 млрд євро залучать від європейських фінансових установ і банків. Ще до 18 млрд євро буде виділено у вигляді грантів із бюджету ЄС.

За допомогою цих вкладень ЄС розраховує підвищити стійкість ланцюжків постачання, зазначив віцепрезидент Єврокомісії Джозеп Боррель.

ЄС також вивчає можливість створення Європейського механізму експортного кредитування на додаток до наявних на рівні держав-членів.

«Цей механізм допоможе забезпечити рівні умови для бізнесу ЄС на ринках третіх країн, де йому дедалі частіше доводиться конкурувати з іноземними компаніями, які отримують значну підтримку від своїх урядів», — зазначено в повідомленні пресцентру.

Протистояння з Китаєм

Інфраструктурні рішення ЄС чітко лягають у логіку протистояння з Китаєм, чия зовнішньоекономічна політика залучає країни третього світу.

Активні інвестиції в будівництво інфраструктури у всьому світі просувають міжнародний проєкт «Один пояс та один шлях». За час його дії Китай вклав понад $843 млрд у будівництво доріг, мостів, портів і лікарень у 163 країнах Африки та Центральної Азії. Майже 70% цієї суми було видано держбанкам і спільним підприємствам країн у вигляді кредитів.

«Global Gateway став першою серйозною спробою європейської сторони об'єднати фінансові пакети та визначити механізми фінансування, щоб країни, які розглядають можливість отримання кредитів від Китаю, мали альтернативний варіант», — зазначив старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла Ендрю Смол.

Китай послідовно набуває вагомих часток у важливих для глобальної економіки проєктах. Так, китайський енергетичний гігант CNPC придбав 20% акцій «Ямал ЗПГ» у РФ. Світовий лідер у секторі накидних вантажів Cosco володіє двома третинами грецького контейнерного порту в Піреї, а Китайська корпорація з будівництва доріг і мостів виграла тендер на будівництво Пелєшацького мосту в Хорватії.

Як повідомив ВВС один із чиновників Євросоюзу, Африка буде в центрі уваги схеми Global Gateway.

Раніше посол Китаю в ЄС Чжан Мін заявив, що Пекін вітає інвестиційну стратегію ЄС, якщо вона буде відкрита і зможе «допомогти країнам, що розвиваються». Водночас він попередив європейських колег, що «будь-яка спроба перетворити інфраструктурні проєкти на геополітичний інструмент не виправдає очікувань міжнародної спільноти та завдасть шкоди їхнім власним інтересам».

Подякувати 🎉