Як заробляють на праці засуджених
Державна аудиторська служба України провела масштабний фінансовий контроль на об'єктах Державної кримінально-виконавчої служби України. Ревізія охопила 65 установ, серед яких слідчі ізолятори, виправні колонії та державні підприємства, що працюють на їхній базі. Перевірка виявила численні фінансові порушення, які призвели до значних втрат доходів цих установ.
Одна з головних схем, викритих аудиторами, стосувалася збагачення приватних компаній за рахунок використання праці засуджених. Відповідно до законодавства, ув’язнені можуть залучатися до суспільно корисної оплачуваної праці, здебільшого на виробництвах державних підприємств. Однак аудит показав, що продукція, виготовлена засудженими, реалізовувалася приватним компаніям за заниженими цінами. Це стало можливим через різноманітні махінації, такі як неврахування всіх витрат на виробництво, заниження вартості продукції та списання товарів.
Наприклад, підприємство ДКВСУ у Черкаській області продавало гранітні блоки приватним компаніям за цінами, нижчими за їхню реальну собівартість. Внаслідок цього держпідприємство недоотримало 1,3 млн грн. Подібна ситуація склалася і на підприємстві в Чернівецькій області, яке продавало камінь, вапнякове борошно та крейду без урахування реальних витрат, що призвело до втрат у 3 млн грн.
У Полтавській області державне підприємство, що займається пошиттям спецодягу, продавало свою продукцію за заниженими цінами, внаслідок чого бюджет втратив понад 1 млн грн. А на підприємстві у Київській області, що вирощує зернові культури, було залучено до роботи 11 приватних компаній. Загальна сума сплачених коштів сягнула 257 млн грн, однак аудитори встановили, що частина виконаних робіт не була підтверджена документально, що призвело до збитків у 2,75 млн грн.
Крім того, виявлено численні випадки заборгованості перед засудженими за виконану ними роботу. Окремим питанням стали порушення у сфері закупівель продуктів харчування. Установи виконання покарань купували продукти через посередників, що призводило до значного завищення цін. Наприклад, Генеральна дирекція ДКВСУ закупила продукти у підприємців, які попередньо придбали їх дешевше на 35 млн грн. А Київське СІЗО через сумнівні схеми переплатило за продукти 104 тис. грн.
Загалом під час перевірок аудитори виявили фінансові порушення на загальну суму майже 2,8 млрд грн. Ці факти стали підставою для подальших розслідувань та можливих змін у системі використання праці засуджених.