У травні споживча інфляція склала 3,3% річних. Це доволі низький показник як для країни в стані війни. Традиційно влітку ціни на продукти харчування завдяки збільшенню пропозиції власного виробництва знижуються. Проте є низка факторів, які можуть спровокувати зворотну тенденцію. дослідив, на які продукти цінники можуть неприємно здивувати українців і чому це може статися.
Що відбувалося з цінами у травні
За даними Держстату, інфляція на споживчому ринку у травні порівняно з квітнем підвищилася на 0,6%. Серед причин — девальвація національної валюти — з 39,52 грн/$ на початку до 40,50 грн/$ на кінець травня.

Фото: pexels.com
«Подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці та здорожчання імпорту на тлі блокади західних кордонів та девальвації обмінного курсу підтримували фундаментальний інфляційний тиск. Натомість його послабленню сприяли вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів, а також стійкість інфляційних очікувань в умовах низької поточної інфляції», — йдеться у Щомісячному макроекономічному та монетарному огляді НБУ.
У Нацбанку зазначили, що падіння цін на продукти харчування поглибилося завдяки більшій пропозиції в умовах теплішої погоди, сприятливій ситуації в енергетичному секторі, значним торішнім врожаям та переорієнтації окремих виробників на внутрішній ринок.
Домашнє сало подорожчало, капуста подешевшала
Як розповіли в Національному науковому центрі «Інститут аграрної економіки» (далі ІАЕ), у травні в продуктових супермаркетах простежувалася тенденція коливання роздрібних цін на основні види м’яса. З травня 2023 року до травня 2024 року ціни на яловичину — ребра і гуляш — стали вищими на 5,7-19,8%, ці продукти коштували 168,95 — 291,05 грн/кг відповідно.
Курячі тушка і стегна подешевшали на 4,8-8,3%, вони коштували 73,85 грн/кг і 100,50 грн/кг відповідно. Роздрібні ціни на свинину шашлик та ошийок дещо підвищилися (на 1,2-3,5%) – до 210,90 грн/кг та 260,20 грн/кг відповідно. Водночас сало солоне за рік подешевшало на 7,6%, до 242,88 грн/кг, а сало домашнє подорожчало на 25,1% – до 236,5 грн/кг.

Фото: pexels.com
«Здорожчання одних видів м’яса і здешевлення інших обумовлено низкою чинників. Зокрема, традиційно після великодніх свят роздрібні ціни на свинину знижуються. Водночас відкриття сезону пікніків та виїздів на природу зумовило незначне — на 1,2-3,5% — підвищення цін на свинину шашлик та ошийок, а також на курячі гомілки (+0,9%)», — розповіла провідна наукова співробітниця відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції ІАЕ Наталія Копитець.
Ціни на ранні овочі за місяць знизилися. Найбільше у травні подешевшали такі овочі:
- молода капуста — на 66%, до 16,44 грн/кг,
- огірки — на 57%, до 44,99 грн/кг,
- молодий буряк — на 16%, до 84,45 грн/кг,
- молода морква — на 13%, до 78,55 грн/кг.
При цьому через значне зменшення пропозиції торішньої картоплі молода картопля значно додала в ціні — до 60,66 грн/кг (+64%). Станом на 31 травня 2024 року проти цін на початок місяця трохи подешевшав виноград — до 272,89 грн/кг (-2%), істотніше зниження ціни відбулося щодо суниці — до 120,90 грн/кг (-29%).
Ціни на хліб і хлібопродукти, за даними Держстату, у травні зросли на 0,7% відносно квітня. Проте у січні — травні до аналогічного періоду попереднього року вони знизилися на 2%. При цьому яйця подешевшали на 14% до квітня і на 29,6% з початку року відносно січня — травня 2023-го.
За даними ІАЕ, у травні, а це «період великого молока», закупівельні ціни на сировину на 5-7% були нижчі за квітневі й становили 9,10 грн/кг без ПДВ. На роздрібних продовольчих ринках молоко в середньому коштувало 35 грн/л.
Що буде з цінами на продукти харчування у червні
За розрахунками науковців ІАЕ, у червні очікується збереження тенденції коливання роздрібних цін на основні види м’яса — як їх зниження, так і зростання до 1,5%, що обумовлено нестабільною ситуацією в країні через війну.

Фото: pexels.com
Водночас у перший місяць літа можливе незначне здорожчання плодових. Наприклад, ціни на яблука можуть зрости до 30 грн/кг.
«У червні, у пік сезону садової суниці, з розширенням пропозиції очікується, що ціна на неї знизиться до 100 грн/кг. Нині ціни на черешню в супермаркетах коливаються від 120 до 190 грн/кг. З розширенням її пропозиції у червні ціна становитиме в діапазоні 100-150 грн/кг, залежно від її органолептичних показників — зовнішній вигляд, смак, колір тощо», — пояснила головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку ІАЕ Інна Сало.
Ціни на окремі види овочів борщового набору зі збільшенням пропозиції у перший місяць літа можуть дещо знизитися. Найбільше на ріпчасту цибулю — до 40,0 грн/кг (-12 %) та капусту білокачанну — до 16,0 грн/кг (-10 %). Молода картопля з розширенням обсягів продаж на кінець червня може подешевшати до 35-40 грн/кг, кажуть фахівці.
Суттєвішого здешевшання овочів відкритого ґрунту та яблук варто очікувати з розширенням пропозиції вітчизняного виробництва в кінці серпня та у вересні. Утім, свої корективи можуть внести погодні умови, обсяги постачання та логістика, додала Інна Сало.

Фото: pexels.com
«У червні буде спостерігається зниження роздрібних цін на молоко на 8-9% на продовольчих ринках — до 32 грн/л. Основний чинник — перевищення пропозиції над попитом, який формує міське населення, що характеризується низькою купівельною спроможністю», — зауважив провідний науковий співробітник відділу ціноутворення та аграрного ринку ІАЕ Іван Свиноус.
Чому ціни на продукти влітку можуть підвищитися
В Україні з підвищенням акцизів очікується подорожчання пального. Це зумовить зростання цін на продукти у супермаркетах. Крім того, дадуться взнаки періодичні вимкнення електроенергії та вимушене використання генераторів.
«Можливо, не в червні, а пізніше, через ціни на електроносії, зокрема, через використання додаткових інструментів забезпечення світлом, ціни на продукти зростуть. Переробні підприємства у ціну закладають вартість електроенергії від 7% до 14%. Це досить дорого. А враховуючи, що якщо не буде централізованого освітлення, доведеться використовувати альтернативні види, це ще більше здорожчує продукцію. Особливо це позначиться на молочній, м’ясній галузях, хлібобулочній продукції. Також підвищення акцизів призведе до подорожчання на 5% палива, відповідно плюс 2 грн на логістиці», — зазначив заступник голови ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» Денис Марчук.
В ІАЕ звертають увагу на ускладнення ситуації у зв’язку з дефіцитом електроенергії для молочного сектору.
«Відключення від світла виробників та переробників молока, що буде спостерігатися в червні, негативного впливає на рівень закупівельних цін, оскільки зростає ризик псування молока, невиконання певних технологічних операцій в молочному скотарстві, зокрема, охолодження, первинна обробка тощо. Також знижуються обсяги переробки молока, що негативно позначається на формуванні попиту», — пояснив Іван Свиноус.

Фото: pexels.com
Інший фактор, який може викликати подорожчання імпортних продуктів харчування, — зростання валютного курсу.
«Думаю, до кінця червня слід чекати ще одну хвилю девальвації до рівня 40,5-41», — ділиться думками із експерт Українського інституту майбутнього, економіст Данило Монін.
Крім того, в уряді мають намір підвищити ПДВ на 2-3%. Якщо це нововведення буде реалізовано, то ціни на продукти харчування зростуть на відсоток підняття ПДВ, застеріг експерт.