Facebook Pixel

Мінсільгосп США очікує на зменшення виробництва зернових в Україні у 2025 році – причини

Міністерство сільського господарства США (USDA) опублікувало глобальний прогноз для ринку зернових культур у 2024/25 маркетинговому році. The Page обрало з нього основні висновки щодо України.

Прогноз виробництва пшениці у 2024/25 маркетинговому році

Світове виробництво пшениці у 2024/25 році прогнозується на рівні 798,2 млн. т, що на 10,5 млн т більше, ніж у попередньому році.

Виробництво у Китаї та Індії зросте на 3,4 млн т у кожній країні до рекордного рівня, частково завдяки державним програмам підтримки. Високі ціни на пшеницю в Пакистані призвели до зростання посівних площ та збільшення врожаю на 1,8 млн т. Виробництво у Північній Америці має відновитись.

Прогнозується зниження виробництва пшениці у Європі та Чорноморському регіоні. Для Росії очікується, що врожайність знизиться після двох успішних років на 3,5 млн т. Для України війна, що триває, є ключовим фактором у зниженні прогнозів. Урожай очікується найнижчий із 2012/13 року – 21 млн т, в основному через зменшення посівних площ (урожай у 2023/24 році очікується 23 млн т).

Прогнозується, що світові запаси пшениці скоротяться п'ятий рік поспіль до найнижчого рівня з 2015/16 року. При цьому запаси Китаю практично не зміняться порівняно з 2023/24 роком і становитимуть понад половину світових. Запаси в Індії зростуть із 16-річного мінімуму завдяки відновленню виробництва та продовженню заборони на експорт.

Очікується, що серед крупних експортерів запаси скоротяться найбільше у Росії, де прогнозується зниження виробництва, тоді як експорт залишиться стабільним. Запаси у США зростуть до найвищого рівня з 2020/21 року, оскільки виробництво збільшується швидше, ніж споживання. Запаси в ЄС знизяться через скорочення виробництва та імпорту.

Виробництво пшениці найбільшими експортерами

Виробництво пшениці найбільшими експортерами

Світова торгівля пшеницею

Світова торгівля пшеницею прогнозується на найнижчому рівні з 2021/22 року. Очікується, що конкуренція між Росією, Європейським Союзом та Україною у сфері торгівлі залишиться жорсткою. Прогнозується, що РФ стане найбільшим експортером у світі п'ятий рік поспіль, попри прогнозоване зниження експорту на 1,5 млн т у порівнянні з попереднім роком. У Євросоюзі експорт знизиться на 1,0 млн т порівняно з попереднім роком через зниження виробництва, особливо для ключової держави-експортера Франції. Експорт України прогнозується на 3,5 млн т меншим порівняно з попереднім роком через скорочення виробництва – 14 млн т.

У сезоні 2023/24 Росія розширила домінування на багатьох ринках Близького Сходу та Африки, які раніше покладалися на ЄС чи Україну. Очікується, що ця тенденція збережеться у 2024/25 році, оскільки російські поставки, швидше за все, виграватимуть у ціні порівняно з іншими чорноморськими та європейськими постачальниками.

За менших експортних постачань Росія, ЄС та Україна скорочуватимуть свої запаси і боротимуться за частку ринку на Близькому Сході та в Африці, де очікується сильне збільшення попиту на імпортну пшеницю.

Провідні експортери пшениці

Провідні експортери пшениці

Прогноз для ринку кукурудзи на 2024/25 маркетинговий рік

Світовий прогноз щодо кукурудзи передбачає зниження виробництва та торгівлі, але зростання споживання. Після досягнення рекорду у 2023/24 році очікується зменшення виробництва у США через скорочення площ. У Бразилії прогнозується зростання виробництва кукурудзи, а в Аргентині та Україні – зниження.

Незважаючи на загальний спад, світове виробництво кукурудзи очікується на другому за величиною історичному рівні – 1,22 млрд т.

Виробництво кукурудзи в Україні скоротиться на 4,0 млн т порівняно з 2023/24 роком до 27 млн т, а експорт знизиться до 24 млн т (на 2 млн т). Прогноз знижений через скорочення площ та врожайність, а також очікується, що накопичені великі запаси кукурудзи будуть вичерпані через поновлення морського експорту.

Структура глобального експорту кукурудзи

Структура глобального експорту кукурудзи


Подякувати 🎉