Депутати Чигиринської міськради надали дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування «Енергоатому». Йдеться про передачу земельних ділянок загальною площею 38 га у селищі Орбіта Черкаської області, де планується збудувати чотири енергоблоки з американськими реакторами AP1000.
«Енергоатом» має намір відродити Орбіту, зробивши її одним із найсучасніших містечок типу Нетішина, Южноукраїнська чи Вараша. Успішна реалізація цих планів, безумовно, є значною інвестицією у повоєнне відновлення та підтримку енергетичної безпеки держави», – заявив голова «Енергоатому» Петро Котін.
Майданчик під будівництво електростанції у цьому районі Черкаської області був підготовлений у 1960-х роках. Рішення про будівництво Чигиринської АЕС було ухвалено ще в 1970 році. Тоді радянська влада вирішила збудувати поблизу неї й місто енергетиків Орбіта на 20 тис. людей. За планом мала бути збудована станція з чотирма енергоблоками. Її будівництво тривало до 1989 року. А потім зупинилося під тиском громадськості на тлі аварії на ЧАЕС.
«Енергоатом» планує збудувати на майданчику Хмельницької АЕС блоки №3-4 на основі реакторів радянської розробки ВВЕР-1000 та блоки №5-6 – з реакторами AP1000. Закон, який дозволяє будівництво на ХАЕС, поки що не ухвалено.
Нардеп Ярослав Желєзняк критично оцінює плани «Енергоатому». За його словами, «їм потрібно кудись гроші «інвестувати», інакше після підняття тарифів доведеться заплатити їх у вигляді дивідендів. Але щоб почати щось будувати, треба мати ТО, схвалити урядом ідею будівництва, отримати результативне голосування в Раді за закон про дозвіл на будівництво».
Контекст У вересні 2021 року «Енергоатом» та компанія Westinghouse підписали меморандум про будівництво п'яти енергоблоків АЕС в Україні. У червні 2022 року компанії підписали угоди про збільшення кількості ядерних енергоблоків, що будуються за технологією AP1000 в Україні, з п'яти до дев'яти та про створення в країні інженерно-технічного центру Westinghouse.
У липні 2022 року компанії уклали контракт на розробку оновленого техніко-економічного обґрунтування будівництва двох блоків AP1000 на майданчику Хмельницької АЕС.
У грудні 2023 року «Енергоатом» та Westinghouse підписали контракт на закупівлю реакторної установки для першого енергоблоку за технологією AP1000.
E квітні 2024 року «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за технологією АР1000 Westinghouse на Хмельницькій АЕС.