Як розвиватиметься ринок іпотеки в Україні у 2025

Як розвиватиметься ринок іпотеки в Україні у 2025

У разі сприятливої економічної та військової ситуації у 2025 році близько 40% іпотечних кредитів, наданих за програмою «єОселя», можуть бути спрямовані на купівлю житла на первинному ринку. Такий прогноз надала Олена Дмитрієва, перший заступник голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

За інформацією ПрАТ «Українська фінансова житлова компанія» («Укрфінжило»), Олена Дмитрієва повідомила, що у 2024 році, завдяки стратегічному перенастроюванню державної програми на первинний ринок житла, частка кредитів, наданих на купівлю новобудов, збільшилася у 8 разів — з 3% у січні до 24% у грудні. Також зросла частка готових квартир, придбаних у кредит від девелоперів: з 21% у січні до 37% у грудні. Вона вважає, що такі досягнення стали результатом кількох ключових змін у програмі, включаючи:

  1. Розширення кола банків-партнерів програми «єОселя» до 11 (на початку дії програми в ній брало участь лише 5 банків).
  2. Обмеження максимального віку житла 3 роками, за винятком кредитів для внутрішньо переміщених осіб.
  3. Збільшення учасників програми серед девелоперів: на кінець грудня 2024 року в програмі «єОселя» акредитовано 91 забудовника та 201 проєкт.
«Рік тому ми пророкували значне зростання числа іпотечних угод на первинному ринку, і наші очікування виправдалися. До кінця грудня 2024 року частка первинного ринку в загальній структурі державних іпотечних кредитів за програмою «єОселя» склала 24%. Попри непрості економічні умови, включаючи зростання інфляції, у 2024 році було видано понад 8,5 тис. іпотек на суму понад 14,6 млрд грн — це найкращий показник за два роки і три місяці дії державної пільгової іпотеки», — повідомила представник банку.

Фахівець детально розповіла про динаміку та якість кредитів, виданих у рамках програми «єОселя». З моменту старту програми «Глобус Банк» видав 106 кредитів у 8 областях України на загальну суму понад 186 млн грн, з яких понад 90% спрямовано на купівлю житла на первинному ринку. За інформацією банку, один кредит було погашено достроково, а 35% позичальників виплачують заборгованість із випередженням встановлених термінів. Серед позичальників 58% — це подружжя, близько 50% мають дітей. Понад 45% кредитів надано пільговим категоріям громадян за ставкою 3% (військових, медиків, викладачів, науковців). Понад 80% кредитних коштів використано для купівлі 1- та 2-кімнатних квартир.

Експертка вважає, що розвиток іпотеки та програми «єОселя» у 2025 році залежатиме від кількох ключових факторів. Серед них:

  1. Економічні причини включають такі фактори, як темпи зростання валового внутрішнього продукту (ВВП), досягнення збалансованості державного бюджету за підтримки міжнародної фінансової допомоги, а також стратегію Національного банку України (НБУ) щодо облікової ставки, яка є важливим інструментом захисту від знецінення гривні. Важливим елементом також є ситуація на валютному ринку, який впливає на обмінні курси та стійкість національної валюти. Не менш значущим є рівень купівельної спроможності громадян, який безпосередньо залежить від інфляції, доходів населення та загальної економічної ситуації в країні.
  2. Фінансування програми «єОселя». На думку банкірки, важливим стало нещодавно ухвалене рішення про докапіталізацію «Укрфінжитла» шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики на суму 20 млрд грн. Вона переконана, що з урахуванням тенденцій 2024 року ці кошти можуть бути достатніми для активного розвитку державної іпотеки у 2025 році та надання кредитів до 1 млрд грн щомісяця.
  3. Подальше вдосконалення (лібералізація) умов програми, залежно від запитів громадян.
  4. Динаміка житлового будівництва. Перехід компанії «єОселя» на первинний ринок має на увазі, що державна іпотечна програма сприятиме девелоперам збільшувати темпи будівництва завдяки зростанню продажів на стадії зведення.
  5. Воєнні чинники: від долання наслідків ворожих ракетних та БПЛА-атак до ситуації на фронті.
  6. Геополітичні чинники: обсяги фінансової та воєнно-технічної допомоги Україні, а також гіпотетична можливість завершення «гарячої» фази війни.

На думку Олени Дмитрієвої, 2025 року державна програма «єОселя» залишиться основним інструментом розвитку іпотеки. Вона прогнозує, що частка кредитів на купівлю житла за комерційними іпотечними програмами зросте з 3% у 2024 році до 10% у 2025-му, що стане можливим, зокрема, завдяки іпотечним програмам банків та девелоперів.

В умовах надважкої військової ситуації іпотечний ринок України значною мірою підтримується завдяки платформі «єОселя». У 2025 році комерційні банки активно шукатимуть оптимальні способи розвитку іпотечних програм із найбільш вигідними відсотковими ставками. Банківський сектор покладає великі надії на покращення економічної ситуації, від якої, своєю чергою, залежатиме майбутнє України, — зазначила Олена Дмитрієва.

Читати на The Page