Facebook Pixel

Оренда житла 2024 — як власники тварин або батьки малюків стають небажаними орендарями

«Маю одного котика. Відмовляло десь 50% орендодавців, — ділиться досвідом киянка Марія. — Востаннє змінювала житло у червні 2022 року, і тоді набагато більше власників, десь 70%, були не проти кота. Але в той час і попит був низький, і були живі спогади про покинутих тваринок».

Співрозмовниця The Page також згадує, як на початку повномасштабного вторгнення мандрувала країною у групі з п’яти людей із трьома котами і старою таксою. Помешкання для такої компанії за будь-які гроші зняти не вдавалося, але знайшлися люди, які надали житло в обмін на певне вкладення грошей у нього.

Дійсно, найбільші виклики під час оренди житла — відмови орендодавців через домашніх тварин або дітей. До таких висновків дійшли в OLX Нерухомість на основі дослідження, яке провели у березні 2024 року. The Page розпитав експертів з нерухомості, орендарів та орендодавців про нюанси, з якими пов’язана оренда житла в Україні з тваринами та дітьми.

Хто найчастіше отримає відмови в оренді житла — дослідження ринку

Оксана Остапчук, керівниця сектору з розвитку продажів OLX Нерухомість, розповідає, що в ході дослідження про пріоритети орендодавців розпитали тих, хто підшукував квартири для довгострокової оренди. За словами опитаних, орендодавці передусім звертають увагу на платоспроможність та наявність тварин і дітей.

З іншого боку, в OLX опитали власників, які здають своє житло в оренду. На їхню думку, домашні тварини та малі діти також посіли друге і третє місце серед факторів, які потребують особливої уваги.

Звісно, про наявність домашніх тварин або дітей у потенційних орендарів запитують не з пустої цікавості — ствердна відповідь часто стає приводом для відмови. Отже, серед орендодавців, опитаних OLX, майже 39% не готові здавати помешкання клієнтам з хатніми улюбленцями, а понад 18% — з малими дітьми.

Quote«Якщо проаналізувати оголошення у відкритому доступі, то кожне третє в київському регіоні матиме заборону чи обмеження для господарів хатніх тварин і батьків дітей до 7 років або взагалі умову — «без дітей», — ділиться спостереженнями Вікторія Берещак, оглядачка ринку нерухомості.

Опитані The Page рієлтори підтверджують масовість такої практики. Ірина Луханіна, незалежна експертка з нерухомості, зазначає, що відмови частіше отримують орендарі з тваринами, ніж з дітьми, а до наявності котів ставляться гірше, ніж до собак.

За спостереженнями ріелторів до собак орендодавці ставляться краще, ніж до котів. Фото: Pixabay

За спостереженнями ріелторів до собак орендодавці ставляться краще, ніж до котів. Фото: Pixabay

«Наприклад, родинам з дітьми часто не бажають здавати однокімнатні або студіо з гарним ремонтом у нових ЖК, де, зазвичай, хочуть мати справу із самотнім орендарем або парою. І ніякі доплати тут не допоможуть, — наводить приклади Луханіна. — Упередження орендодавців часом не мають логіки. Буває, що нерухомість, яка здається за $5 тис., є pet-friendly [дружня до домашніх улюбленців], а подекуди стару квартиру за 7 тис. грн, де вже складно щось зіпсувати, здають виключно людям без дітей і тварин».

Quote«Більш класична відмова у випадку з тваринами, аніж із дітьми, бо власники не хочуть ризикувати потенційними наслідками. Відсоток відмов через дітей досить малий. Зазвичай, це випадки, коли малюкам 2-5 років, а власники щойно зробили ремонт. Коли відбувається друга–п’ята здача в оренду, це вже не так критично», — каже Богдан Маковецький, київський рієлтор.

Співрозмовник The Page додає, що родини з дітьми — майже ідеальні орендарі для двокімнатних і більше. Адже батьки з малечою обростають освітньою інфраструктурою і їм стає складніше змінювати місце проживання. Отже, такі орендарі можуть мешкати у квартирі по 3-4 роки, нерухомість не простоює, власник стабільно отримує кошти і має прогнозовану ситуацію.

Оренда житла з домашніми улюбленцями або дітьми — обмеження і умови орендодавців

Оксана Остапчук розповідає, що майже 72% опитаних орендарів говорили про ускладнення з пошуком житла для оренди з тваринами. Люди скаржаться на відмови через наявність домашніх улюбленців.

Зокрема, власники нерухомості побоюються, що тварина зіпсує їхнє майно. Проте у переважній більшості випадків ця пересторога виявляється марною. Адже, відповідно до опитування OLX, лише у 16% орендарів були випадки, коли їхня тварина дійсно щось зіпсувала. На думку Оксани Остапчук, це важливо донести до орендодавців, які відсіюють велику аудиторію орендарів, що мають домашніх улюбленців. А це може негативно вплинути на швидкість закриття угод.

Українці утримують більше 7 млн. котів. Фото: Марія Бабенко

Українці утримують більше 7 млн. котів. Фото: Марія Бабенко

Quote«Це [ставлення до орендарів з тваринами] говорить про вкрай низьку культуру орендного бізнесу в країні і нерозуміння реалій, — продовжує Вікторія Берещак. — Нагадаю, що Україна ще у 2016 році посіла дев'яте місце у десятці держав із найбільшою популяцією котів – у нас їх тоді нарахували 7,5 мільйона, а дані від 2019 року говорять про те, що хатніх тварин утримують понад 60% населення нашої країни, що означає, що більш ніж у кожній другій сім’ї є домашні улюбленці».

Виходом для родин з тваринами або маленькими дітьми часто стає додаткова грошова компенсація або застава.

Ірина Луханіна уточнює, що у договір оренди можуть додати наступні умови:

  • зобов’язання щодо стерилізації кота або відсутності у нього кігтів;
  • компенсація у разі пошкодження майна;
  • додаткова гарантійна сума у розмірі місячної оренди;
  • додаткова оплата послуг прибиральниці раз на тиждень, яка також перевіряє стан квартири.

Тобто, за словами Луханіної, власники тварин мають заплатити при заселенні три місячних орендних платежі, тоді як зазвичай сплачують два. Вікторія Берещак уточнює, що авансовий платіж від родин з малолітніми дітками чи тваринами орендодавці вимагають більший, щоб убезпечити себе. Зазвичай мова йде про подвійний останній місяць оренди. Коли орендарі виїжджатимуть, то додаткову суму повернуть або вирахують умовні збитки.

Орендарі нерухомості очікують від хатніх улюбленців потенційних збитків. Фото: Depositphotos

Орендарі нерухомості очікують від хатніх улюбленців потенційних збитків. Фото: Depositphotos

Quote«Орендарі з тваринами досить часто вимушені доплачувати страхові суми у двічі-тричі більші, ніж класичний один страховий місяць, — підтверджує Маковецький. — Я вважаю, що це правильно, тому що реставрація меблів, або, наприклад, послуга замовлення іонізатора (коли привозять прилад, що насичує повітря іонами і це дозволяє прибрати запах тваринок) коштує недешево і власник не повинен переживати, що йому доведеться вибивати на це кошти».

Щодо дітей Богдан Маковецький уточнює, що власники можуть попросити збільшити страхову суму у разі, якщо малюку 2-5 років. Але ріелтор не пригадує ситуацію, коли просили компенсацію за дитину старше шести років.

Зазвичай орендодавці упереджено ставляться до дітей до 5-7 років. Фото: Depositphotos

Зазвичай орендодавці упереджено ставляться до дітей до 5-7 років. Фото: Depositphotos

Ще один не дуже приємний для власників тварин та батьків маленьких дітей наслідок — пильний і прискіпливий контроль з боку орендодавця.

«Умовно раз на місяць орендодавець приходитиме у квартиру дивитись на її стан, тоді як у випадку з мешканцями без тваринок і дітей власник може по два-три роки туди не навідуватись, — попереджає Маковецький. — Тому якщо ви вирішили завести тваринку і при цьому є орендарем — слід зважити всі наслідки. Чи готові ви у 8 з 10 випадків чути відмову від здачі квартири в оренду, а у разі згоди кожного місяця розважати власників, які приходять у гості проконтролювати стан житла? У якості альтернативи, наприклад, можна опікуватися тваринкою у притулку на ВДНГ і вигулювати її».

З іншого боку, щомісячна націнка за наявність у орендаря, скажімо, кота, нараховується нечасто.

«Практика доплати за тварин не дуже розповсюджена, бо не всі орендодавці готові йти на компроміс. Хоча власники тварин навіть не проти доплачувати за них. Як правило, йдеться про націнку від 20 до 35% до ставки оренди», — уточнює Вікторія Берещак.

Quote«Маю двох дорослих котів, привчених навіть до проживання в готелях. Взимку планувала переїзд, і був кейс, коли мені відмовили в оренді квартири у Києві без меблів, попри те, що я пропонувала платити на $150 більше за суму, яку вказував власник», — наводить приклад одна зі співрозмовниць The Page.

Якими б суворими не здавалися умови для орендарів з тваринами або дітьми, вихід знайти можна. За словами Ірини Луханіної, зараз ставлення до таких орендарів є більш лояльним, ніж кілька років тому, і навіть великій родині з кількома собаками і котами можна знайти варіанти. Тут, зокрема, варто порадити звернути увагу на будинки з власною огородженою ділянкою, де до таких випадків ставляться простіше.

Будинок або дачу набагато легше оредувати родинам з тваринами. Фото: Марія Бабенко

Будинок або дачу набагато легше оредувати родинам з тваринами. Фото: Марія Бабенко

Богдан Маковецький додає, що наразі сайти з пошуку квартири все частіше передбачають можливість відфільтрувати об’єкти, які власники згодні здавати людям з тваринками. І це значно полегшує пошук. Адже, за словами Маковецького, умовляння незгодних у 90% випадків є зайвим марнування часу: зазвичай у власників давно сформована позиція.

Часто без особливих вагань здають майно людям із тваринами орендодавці, у яких є свої хатні улюбленці.

Quote«Якраз буду здавати квартиру за тиждень з новими меблями і свіжим ремонтом. Надам перевагу людям з тваринами перед людьми з малими дітьми. І, звісно, з тваринами чи дітьми вимагатиму оплату за перший та останній місяць і депозит за майно. У мене самої три коти і собака», — розповідає The Page мешканка Києва.

На думку Вікторії Берещак, у цілому змінити ставлення до людей з дітьми та тваринами має виведення ринку оренди з тіні і формування культури оренди як такої.

«Якби ринок був прозорий, йшлося б зовсім про інші правові відносини і договори, в яких би прописувались умови, що поважають права обох сторін. А поки маємо ситуацію, в якій є відверта дискримінація власників тварин і батьків дітей», — підсумовує Берещак.

Подякувати 🎉