Як Франція збільшує імпорт російського газу через колишній підрозділ «газпрому»

Як Франція збільшує імпорт російського газу через колишній підрозділ «газпрому»

З початку 2024 року Франція отримала найбільші обсяги зрідженого газу (LNG) з росії, ніж за будь-який повний рік з початку поставок у 2018 році. Цьому, зокрема, сприяє німецька енергетична компанія SEFE, яка до 2022-го належала російській газовій монополії «газпром». Про це пише Bloomberg.

Чому Франція збільшує імпорт російського газу

За 2024 рік Франція рекордно збільшила імпорт газу з росії. Відвантаження до терміналу в Дюнкерку поблизу бельгійського кордону стрімко зростають. Ці вантажі розвантажує компанія Securing Energy for Europe (SEFE) – колишній торговельний підрозділ російської монополії «газпром», який Німеччина націоналізувала у 2022-му.

Попри спроби ЄС відмовитись від російського газу, рф досі має довгострокові контракти з такими європейськими компаніями, як французька TotalEnergies SE, іспанська Naturgy Energy Group SA та німецька Securing Energy for Europe GmbH.

Європа намагається зменшити свою залежність від російських енергоресурсів, проте блок досі значною мірою покладається на LNG після того, як більшість газопроводів було перекрито через війну рф в Україні. Санкції ЄС досі майже не торкаються російського газу.

Водночас незрозуміло, скільки російського LNG, який відвантажують у Франції, там залишається.

«Зі своїми метановими терміналами Франція стала імпортером LNG, і частина цього газу потім відправляється в країни Східної Європи, де він використовується. Приватні компанії імпортують паливо. Ані держави, ані ЄС не ухвалюють такі рішення», – сказав речник міністерства енергетики Франції.

Водночас Франція була однією з країн-членів ЄС, яка активно закликала суворіше стежити за імпортом російського LNG, щоб підвищити прозорість і допомогти поступово відмовитися від постачання палива з москви.

Що відомо про компанію SEFE, яка допомагає Франції імпортувати російський LNG

Німецька енергетична компанія SEFE, яка до 2022-го належала російському «газпрому», розвантажується у французькому місті Дюнкерк після відновлення довгострокового контракту, успадкованого від його попередника з рф.

За словами представника SEFE Яна-Петера Хаака, весь зріджений газ, який компанія імпортує в Дюнкерк, продається у французькі та бельгійські центри.

«SEFE ніколи не постачав і не намагався доставити російський LNG до Німеччини», – сказав Хаак.

Компанія має контракт на купівлю російського LNG з Ямалу. Це означає, що SEFE має платити за поставки з росії. Завдяки іншому контакту з індійською Gail India Ltd німецька компанія може оптимізувати витрати на доставку при доставці вантажів до Європи і одночасно знаходити інших покупців в Індії. Це стало наслідком того, що Червоне море було фактично закрито через конфлікт на Близькому Сході.

«Якщо LNG не буде закуплено, росія також може знову продати свій газ на світовому ринку і, таким чином, вдруге отримати прибуток за ті самі обсяги LNG. Тому контракт виконується для того, щоб перевага для російської сторони була якомога меншою», – заявив речник міністерства економіки Німеччини.

Нагадаємо, напередодні словацька газова компанія SPP підписала пілотну угоду на постачання азербайджанського газу з місцевою держкомпанією SOCAR. Водночас Словаччина не планує повністю відмовлятися від російського газу, лише готується до припинення його транзиту через Україну.

Пізніше «газпром» заявив, що припинив продажі газу головному постачальнику газу Австрії OMV. Країна запевняє, що у неї достатньо альтернативних ресурсів на цю зиму, зокрема, з Туреччини та Норвегії.

Читати на The Page