Замінованість земель і переробка продукції — виклики земельної реформи — Денис Башлик
За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Дениса Башлика, основними викликами земельної реформи є замінування земель, перехід від промислового вирощування сільгосппродукції до перероблення та банківське кредитування.
Уже сьогодні черги на розмінування очікують приблизно 470 тис. га сільгоспземель на півдні та сході України. За словами посадовця, вартість гектара землі в Херсонській області сягає $1100 — 1200, хоча ціна на саму землю становить приблизно $400. А загалом по країні тарифи на розмінування зараз складають від 24 до 150 тис. грн/га. Наразі ця проблема розв'язується створенням національного органу з гуманітарного розмінування та залученням міжнародних коштів і гуманітарної допомоги.
Щодо переходу до перероблення продукції, то саме цьому має сприяти земельна реформа, яка дасть змогу здійснювати довгострокові проєкти, реалізація яких за умов оренди була малоймовірною. Ані іноземні, ані вітчизняні інвестори не хотіли вкладатися в ризиковані проєкти.
«Дійсно, аграрна галузь зараз є лідером економіки. Але лідером через те, що в нас є збіжжя, яке ми збираємо. Додана вартість – вона не в збіжжі. Додана вартість – вона в переробленні. Тому, на мою думку, не можна відтерміновувати другий етап ринку землі», — заявив Денис Башлик.
Банківське кредитування – військові ризики впливають на кредитні ставки та кредитні портфелі фермерів: часто заставне майно перебуває на окупованій території.
«Ця проблема розв'язується завдяки програмі "5-7-9". Ця програма саме в аграрному секторі є найуспішнішою – за час її існування не було жодного неповернення. І саме цей сезон покаже, наскільки ця програма є успішною», — зазначив Денис Башлик.