США ставлять Україні ультиматум: мирні переговори в обмін на угоду про копалини

США ставлять Україні ультиматум: мирні переговори в обмін на угоду про копалини. Фото: depositphotos

Президент США Дональд Трамп хоче пов’язати україно-американську угоду щодо корисних копалин із вимогами до Києва взяти на себе зобов’язання швидко припинити вогонь з рф.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.

Як угодою про корисні копалини Трамп штовхає Україну до перемир’я

За словами співрозмовників агентства, Вашингтон дав зрозуміти, що Трамп готовий завершити угоду щодо природних ресурсів, яку не підписали після його конфлікту в Овальному кабінеті з президентом України Володимиром Зеленським 28 лютого.

Дональд Трамп та Володимир Зеленський у Вашингтоні 28 лютого 2025

Однак для цього український лідер має погодитись на реальний шлях для перемир’я та переговорів з москвою.

Джерела кажуть, що ці додаткові умови є основною причиною, чому документ про економічне співробітництво ще не підписаний, попри публічні заяви обох президентів.

Інші співрозмовники Bloomberg зазначили, що, ймовірно, найближчими днями в угоді відбудеться рух. Зокрема, українські та американські офіційні особи можуть зустрітися в Саудівській Аравії, куди Зеленський поїде наступного тижня.

Однак офіційні особи попередили, що позиція Штатів завжди може помінятися, оскільки Трамп, як відомо, змінює свою думку.

Декілька чиновників Білого дому заявили останніми днями, що угода про надра є важливим компонентом і кроком до плану американського президента щодо миру в Україні.

Водночас Bloomberg підкреслює, що наразі немає жодних ознак, що російський диктатор володимир путін готовий погодитися припинити війну. Крім того, Сполучені Штати не підштовхують москву до компромісів, на відміну від України.

Так, останніми днями США чинили інтенсивний тиск на Зеленського. Зокрема, вони припинили всю військову допомогу та заблокували обмін розвідданими.

Європейські чиновники заявили, що цей крок був спрямований на те, щоб переконати українського президента дотримуватися цілей Трампа.

Радник президента США з питань національної безпеки Майк Волц сказав, що якщо сторони зможуть «просунутися до цих переговорів і, фактично, покласти на стіл деякі заходи зміцнення довіри, тоді президент уважно подивиться на те, щоб зняти цю заборону».

Угода про рідкісноземельні метали між Україною та США: що про неї відомо

Нагадаємо, підписати спеціальну угоду про спільний захист, інвестування у видобуток і використання українських природних ресурсів запропонував Зеленський. Зокрема, цю ідею він оголосив, коли презентував План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня 2024 року.

Згодом Трамп 3 лютого 2025 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу.

12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським обговорив економічну інвестиційну угоду щодо рідкісноземельних металів.

Останній мав розглянути пропозицію та дати відповідь 14 лютого, коли зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської безпекової конференції.

20 лютого Бессент сказав, що Зеленський обіцяв підписати угоду про «рідкісноземи», а потім відмовився.

Того ж дня агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США.

24 лютого віцепрем'єрка – міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що українська та американська делегації наразі перебувають на фінальній стадії переговорів щодо угоди про корисні копалини.

25 лютого видання Financial Times повідомило, що Київ погодив умови з Вашингтоном щодо угоди про корисні копалини.

26 лютого ЗМІ повідомили, що Україна домовилася зі США про угоду щодо спільної розробки своїх природних ресурсів.

28 лютого у Вашингтоні мала бути підписана україно-американська угода про надра. Однак Зеленський посварився перед камерами з Трампом та Венсом. Перепалка почалася зі слів Зеленського про необхідність надати Україні гарантії безпеки та активно включити Київ до переговорного процесу.

Джерела видання NV повідомили, що під час зустрічі української та американської делегації у Саудівській Аравії 11 березня може бути підписано угоду про корисні копалини.

Читати на The Page