Facebook Pixel

В Україні істотно здорожчає хліб: пекарі назвали винних

Попри рекордний врожай зернових, в Україні ціни на хліб надалі зростають. Окрім очевидних чинників, серед яких зростання вартості сировини та енергоносіїв, пекарі називають ще кілька, а саме: «драконівські» умови торгових мереж і спекуляції на державному рівні. Про це розповів голова об'єднання підприємств хлібопекарської промисловості «Укрхлібпром» Олександр Васильченко в інтерв’ю виданню «Главком».

На скільки здорожчає хліб

В «Укрхлібпромі» прогнозують зростання ціни до кінця 2021 року на 10%. За підрахунками об’єднання, з січня по вересень ціна збільшилася на 13%. Всеукраїнська асоціація пекарів не настільки оптимістична. Тут вважають, що з жовтня до Нового року вартість цього продукту зросте на чверть. Отож, враховуючи різні прогнози, здорожчання хлібу за нинішній рік становитиме 23 — 38%.

Чому в Україні дорожчає хліб

За словами Васильченка, істотне здорожчання хлібу зумовлене низкою чинників, серед яких:

  • зростання ціни на борошно (40 — 50% собівартості хлібу);
  • підвищення цін на енергоносії;
  • видатки, пов’язані зі збутом;
  • спекуляції на державному рівні.

Він наголосив, що торгові мережі «нахабно» нав’язують «драконівські» умови виробникам, у яких беруть на реалізацію товар.

Quote«Найбільші витрати після сировини – це все, що пов'язано з торгівлею, витрати на збут. Це чверть видатків, водночас нам їх просто нав'язують… Сьогодні всі торгові мережі просто драконівськими методами ставлять умови виробникам, у яких приймають продукцію на реалізацію. Беруть «за вхід»: з'явився новий продукт, щоб його поклали на полицю – плати. Не хочеш цей бонус платити, не треба – у тебе продукцію не візьмуть. Хочеш, щоб товар лежав на більш чільному місці, – плати додатково. Встановили обов'язкові платежі «за обслуговування» – що підлоги миють, територію підмітають і таке інше. Таких поборів багато. І все це лягає на собівартість», — поскаржився він.

Окрім того, він заявив, що на сьогодні з України вивезли «практично всю борошномельну пшеницю», а на зерновому ринку спостерігаються спекуляції на державному рівні.

Quote«Ось що сталося в січні цього року на зерновому ринку країни? Буквально за кілька днів пшениця піднімається в ціні майже вдвічі. Борошномели в шоці: ціна за тонну була 7 тис. грн, стала 12 тис. грн. А до кінця I кварталу ціна на зерно з'їхала до рівня вересня 2020 року – на момент закупівлі. Зрозуміло, що це спекуляція чистої води. Куди дивилася держава? Не думаю, що там не обійшлося без чиновників найвищого рангу», — розповів Васильченко.

Контекст. За 2021 рік Україна намолотила рекордні 32,2 млн тонн пшениці.

У жовтні керівники громадського об'єднання «Борошномели України», Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) і об'єднання «Укрхлібпром» відкликали підписи під меморандумом за обсягами вивезення зерна у 2021/2022 маркетинговому році. Виробники хліба відкликали підписи тому, що їхні позиції щодо граничних обсягів експорту української пшениці були проігноровані.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉