Facebook Pixel

Саміт «Кримської платформи» 2.0: як НАТО, ЄС та весь світ підтримали Україну

У вівторок, 23 серпня, в онлайн-форматі розпочався другий саміт «Кримської платформи».

Цьогоріч долучилися до Кримської платформи представники близько 60 країн та міжнародних організацій, зокрема, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та президент Польщі Анджей Дуда, який вирішив особисто приїхати до Києва, звідки й взяв участь у роботі саміту.

Візит Дуди до України

Анджей Дуда прибув до України вранці у вівторок. Спочатку польський президент виступив перед Верховною Радою та запропонував підписати нову добросусідську угоду між країнами, щоб покращити інфраструктурний зв'язок Польщі з Україною.

Quote«Польсько-український кордон має об'єднувати, а не розділяти. Швидке залізничне сполучення між Києвом і Варшавою стане ознакою ще ближчих відносин наших країн. Ми побудуємо їх разом», — заявив Дуда.

Після цього Дуда зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, який висловив польському колезі подяку за візит й наголосив, що це демонструє, «що українці та поляки – справді братські народи».

Президенти України та Польщі спільно відкрили Алею сміливості у центрі Києва, й першим свою табличку на ній отримав Анджей Дуда.

Після цього Зеленський та Дуда долучилися до «Кримської платформи», в ході якої президент Польщі закликав демонтувати «Північний потік-2» та вкотре наголосив, що Крим – це Україна.

Про що говорив на «Кримській платформі» Володимир Зеленський

Основну частину свого виступу президент України приділив саме окупованому Криму. Володимир Зеленський наголосив, що рф проводить терор проти кримськотатарського народу, який є корінним народом Криму.

Quote«Деградація росії почалася із захоплення Криму, з терору проти кримськотатарського народу, корінного народу Криму, з репресій за релігійною ознакою... Були вигнання всіх людей, що говорять, що Крим це Україна, хто не боявся захищати українську культуру, свободу в Криму та вбивства та тортури, ми все це бачили».
Quote«Щоб подолати терор, щоб повернути прогнозованість та безпеку нашому регіону, в Європі, у всьому світі, потрібно здобувати перемогу. Перемога у боротьбі проти російської агресії. Отже, потрібно звільнити Крим від окупації. Там, де почалося, там і завершиться», – наголосив Зеленський.

Виступи світових політиків на «Кримській платформі»

Долучився до «Кримської платформи» канцлер Німеччини Олаф Шольц, який заявив, що Захід «ніколи не визнає» приєднання до рф частини українських територій. Він також додав, що Німеччина готується надати Україні додатково озброєння на понад €500 млн.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо на саміті «Кримської платформи» повідомив про рішення його країни ввести санкції ще проти 62 росіян та одного оборонного сектору РФ. Також Канада разом із партнерами продовжить санкції проти 1 750 осіб та організацій рф та білорусі.

Відбувся на саміті і виступ президента Франції Еммануеля Макрона. Він звернувся до партнерів з закликом не виявляти слабкість щодо рф й не йти з нею на компроміси.

Quote«росія зробила свій вибір, незважаючи на прийняті на себе зобов'язання... Ми не повинні виявляти жодної слабкості, ніякого духу компромісу, тому що йдеться про свободу для всіх і вся, і світ у всіх частинах земної кулі», — заявив Макрон.

Один з найбільших друзів України — прем'єр-міністр Британії Борис Джонсон — вкотре закликав й надалі надавати Україні всю необхідну військову, гуманітарну, економічну та дипломатичну підтримку, що дозволить їй протидіяти агресії рф.

Quote«Путін порушив стільки міжнародних угод, що я не можу їх всі перерахувати... Крим став одним із плацдармів атаки 24 лютого. Ми бачимо, що Путін планує напад на інші території України... Він готує анексію та інші фальшиві референдуми... Ми ніколи не визнаємо російську анексію Криму або будь-яку іншу частину української території», — наголосив Джонсон на саміті «Кримської платформи».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час виступу на саміті «Кримської платформи» заявив, що Північноатлантичний альянс продовжить допомагати Україні.

Також він наголосив, що зима, що наближається, буде важкою, тому до неї потрібно готуватися.

Quote«Зима, що настає, буде важкою... Тому ми повинні налагодити довгострокову підтримку України, щоб Україна збереглася як суверенна і незалежна нація», — наголосив генсек НАТО.

Про невизнання окупації Криму заявив й президент Євроради Шарль Мішель.

Quote«Агресія росії не розпочалася у лютому, вона розпочалася у 2014 році з незаконної анексії Криму, це був лише початок російської агресії та незаконних дій щодо українського народу», – наголосив Мішель.

Також він підкреслив, що досить сильно стурбований ситуацією на окупованій Запорізькій електростанції, яка знаходиться під постійними обстрілами. У цьому контексті євродипломат заявив, що вимагає від рф надати доступ до ЗАЕС та забезпечити створення демілітаризованої зони навколо станції.

Ще одним євродипломатом, який долучився до саміту, стала президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Вона висловила думку, що окупація Криму рф стала реакцією останньої на Революцію Гідності, під час якої хоробрі українці вимагали права обирати демократію, справедливість та своє майбутнє, пов'язане з Європою.

Quote«З того часу Крим використовувався не лише як військова база, а й для випробування жорстоких методів, які росія використовує на інших окупованих територіях. Ми ніколи не визнаємо незаконну анексію Криму з боку РФ», — наголосила Урсула фон дер Ляйєн.

Не пропустили саміт й в Швеції. До «Кримської платформи» долучилася прем'єр країни Магдалена Андерссон, яка повідомила про рішення Швеції надати Україні додатковий пакет допомоги найближчим часом.

Quote«Нам потрібно попередити подібні агресії в інших регіонах. І мій уряд скоро оголосить про додатковий комплексний пакет допомоги Україні. Чим потужніша Україна, тим безпечніша всім нам», — підкреслила Андерссон.

Беззаперечну підтримку Україні висловив у ході саміту й турецький президент Реджеп Таїп Ердоган. Він наголосив, що війна повинна закінчитися, а відбутися це повинно справедливо й на основі територіальної цілісності та суверенітету України. За словами Ердогана, міжнародне право вимагає, щоб окупований Крим повернувся до складу України.

Quote«Це критично важливо для всього регіону та для світової системи безпеки, для стабільності, для підтримки територіальної цілісності України, її суверенітету, для політичної системи», — наголосив Ердоган.

Результати саміту «Кримської платформи»

Всі, хто долучився до саміту, висловили беззаперечну підтримку Україні у боротьбі з агресором. Учасники заходу вкотре нагадали, що Крим є частиною України й повинен повернутися до її складу. рф ж знову була названа агресором й звинувачена у порушенні міжнародного права.

Крім того стало відомо, що восени у Хорватії пройде перший парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи.

Quote«Сьогодні мені випала велика честь та приємність анонсувати проведення першого парламентського саміту Міжнародної Кримської платформи, який відбудеться наприкінці жовтня. Орієнтовно 24-25 жовтня, у Хорватії, місті Загребі», — повідомив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Подякувати 🎉