Нацбанк пояснив, чому інфляція 2019 року виявилася рекордно низькою

Споживча інфляція уповільнилася з 9,8% у 2018 році до 4,1% 2019-го – такі дані наводить Держстат. Таким чином, Національний банк досяг середньострокової інфляційної цілі 5% ± 1 п. п., яку було визначено Основними принципами грошово-кредитної політики на 2019 рік і середньострокову перспективу.

У Нацбанку вважають, що ключовим чинником істотного уповільнення зростання споживчих цін було зміцнення обмінного курсу гривні. А курс зміцнювався завдяки високій зацікавленості інвесторів у гривневих фінансових інструментах на тлі тривалого періоду макроекономічної стабільності, а також загальному зростанню продуктивності української економіки. Також позитивно позначилося зниження світових цін на енергоносії, які Україна імпортує. Поступово поліпшувалися інфляційні очікування населення, фінансових аналітиків, бізнесу і банків.

Сукупно ці фактори переважили вплив більш швидкого, ніж очікувалося, зростання споживчого попиту і заробітних плат.

Уповільнення інфляції виявилося більш істотним, ніж прогнозував НБУ (6,3% на кінець року) і припускали інші експертні організації.

Минулого року знизилися ціни на імпортні непродовольчі товари. Зокрема, подешевшали автомобілі, одяг і взуття, побутова техніка і електроніка. Завдяки курсовому фактору несуттєвим було підвищення цін на меблі, товари для особистого догляду, побутову хімію та фармацевтичну продукцію. Помірно подорожчала більшість продуктів харчування з високим ступенем обробки: макаронні та кондитерські вироби, м'ясні та молочні продукти, риба і морепродукти, чай, соки.

Зміцнення гривні стримувало зростання цін на послуги, які мають прив'язку до курсу: оренду житла, доступ до інтернету, громадське харчування, стоматологічні та туристичні послуги.

Завдяки гарному врожаю знизилися ціни на більшість овочів (крім картоплі). Несуттєво зросли ціни на яловичину та свинину, а курятина була навіть дешевшою, ніж рік тому, внаслідок перевищення виробництва над попитом.

Зростання цін і тарифів, які регулюються адміністративно, знизилося з 18,0% 2018 року до 8,6%. Завдяки зниженню цін на європейських ринках істотно подешевшав природний газ для населення. Помірно зростали тарифи на холодну воду та каналізацію, а вартість електроенергії за рік не змінилася. Значно швидше зростали ціни на тютюнові вироби через збільшення акцизів.

Національний банк запевнив, що і надалі спрямовуватиме свою монетарну політику на підтримку інфляційної мети у 5% з допустимим діапазоном коливань ± 1 п. п. Оновлений макроекономічний прогноз буде оприлюднено 30 січня.

Додатково

Інвестиційна компанія Goldman Sachs прогнозує підвищення рівня інфляції в Україні з 4,1% 2019 року до 5% — 2020-го.

Національний банк найближчим часом може сфокусуватися на підвищенні рівня інфляції, вважає заступник міністра економіки Сергій Ніколайчук.

Механістично-формальне виконання 2019 року цілі щодо інфляції (без оцінки впливу на народне господарство загалом) створило серйозні проблеми для економіки та заклало небезпечні міни сповільненої дії для її функціонування у найближчі кілька років, вважає глава Ради НБУ Богдан Данилишин. При цьому він зазначив, що споживча інфляція 2019 року була на найнижчому рівні з 2013 року.

Читати на The Page