У 15% домогосподарств, які встановили СЕС, взагалі відсутне споживання. Фото: «Енергореформа»
Власники домашніх сонячних електростанцій (СЕС) зловживають на ринку, використовуючи поточну модель підтримки приватних домогосподарств за «зеленим» тарифом. Про це йдеться в презентації Міненерго, на яку посилається інтернет-портал «Енергореформа».
На думку міністерства, доказом зловживань є велика кількість договорів по домашніх СЕС із неприродно низьким споживанням електроенергії.
«У 15% домогосподарств, які встановили приватні СЕС, узагалі відсутне споживання, а у 11% воно становить лише 1 кВт*год/місяць. Загалом 41% домогосподарств споживають менше 10 кВт*год/місяць, навіть взимку», — наголошується в презентації.
Станом на 31 грудня 2020 року, 23% договорів на підключення домашніх СЕС до мережі є додатковими договорами одних і тих же власників. З них 12% договорів — другі в одного власника, 11% — треті і більш. У одного власника є навіть 82 договори.
Водночас 2% домогосподарств відпускають в мережу обсяги, що перевищують договірну потужність.
У Міненерго відзначають, що подальше збільшення кількості домашніх енергоустановок з поточної моделі їхньої підтримки призведе до істотного збільшення витрат, закладених у тариф оператора системи передачі «Укренерго» і, відповідно, витрат усіх споживачів. Крім того, не буде досягнута ключова мета стимулювання домашньої електрогенерації, а саме наближення виробництва електроенергії до споживача.
Для вирішення цієї проблеми Міненерго разом із «Укренерго» працює над змінами законодавства щодо підтримки малої розподіленої генерації.
«Нова система повинна враховувати кращі світові практики, бути орієнтованою на покриття власного споживання і не призводити до збільшення перехресного субсидування за рахунок інших споживачів», — наголошується в презентації.
За даними Держенергоефективності, в Україні налічується 32 тис. домогосподарств, що генерують і споживають електроенергію з енергії сонця, а сумарна потужність встановлених ними СЕС досягла 835 МВт.
До трійки лідерів за кількістю встановлених домашніх СЕС входять Дніпропетровська область (4446 станцій загальною потужністю 122 МВт), Тернопільська (2614 станцій загальною потужністю 74 МВт) і Київська (2468 станцій загальною потужністю 54 МВт).
Нинішнє законодавство передбачає «зелений» тариф одному домогосподарству для СЕС потужністю до 30 кВт.
Додатково. НКРЕКП прогнозує зростання виплат у 2021 році за «зеленим» тарифом для генерації з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) на 24% — до 51,26 млрд грн. Це в два рази більше, ніж в 2019 році.
Nebras Power (Доха, Катар) стала власником контрольного пакета акцій у шести компаніях Василя Хмельницького, керуючих СЕС в Україні.