Facebook Pixel

Дві причини, з яких «зелений» тариф неухильно знижуватиметься й надалі — Герус

За останні дев'ять років вартість сонячного модуля знизилася з $2,33 за один ват до $0,27, або майже вдев'ятеро, також покращився фактор потужності сонячного модуля з 15% до 18%.

Про це повідомив голова Комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус.

Водночас премія до «зеленого» тарифу в Україні буде вище, ніж в Німеччині, яка є лідером з розвитку ВДЕ в Європі.

«Ризики в різних країнах дещо різні, тому певні премії до «зеленого» тарифу є обґрунтованими. Зокрема, це передбачено в процентних ставках за кредитами (вартості фінансування проєктів ВДЕ)», — пише Герус.

Утім, навіть з урахуванням премії різниця між «зеленим» тарифом у Німеччині та в Україні вражає уяву. До речі, для СЕС, які було запущено у 2017-19 рр., тариф в Україні був у 2,5-3 рази вище, ніж для аналогічних СЕС у Німеччині.

Причина значного перекосу є простою. У Німеччині фактори розвитку та здешевлення технологій об'єктивно враховувалися в тарифах, тому синхронно знижувався й «зелений» тариф. В Україні ж парламент не знижував тарифи пропорційно.

«На мою думку, справедливою й обґрунтованою є ситуація, коли за всіма роками стабільна фіксована премія в Україні більше ніж німецький «зелений» тариф на 70%. Це включає всі ризики й своєчасні платежі. Але різниця у 150 -200% — це забагато», — вважає Андрій Герус.

Контекст. Минулого року рівень платежів за «зеленим» тарифом склав 26 млрд грн. Цього року такі виплати можуть становити 52 млрд грн.

Україна не в змозі платити за чинним «зеленим» тарифом, тому на ринку почали формуватися борги перед власниками генерації ВДЕ. Сьогодні їхній розмір становить понад 15 млрд грн.

Щоб закрити заборгованість, що зростає, потрібно додатково зібрати 20-30 млрд грн. У прицілі на підвищення плати за електроенергію опинилися населення, бізнес і бюджетні установи.

Минулого тижня парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, яким передбачається зниження «зеленого» тарифу для СЕС на 15%.

Подякувати 🎉