Коронавірус спантеличив прогнозом щодо 80% заражених, який не справдився – Meduza

Фото: УНІАН

Жодне велике місто світу не досягло прорахованого епідеміологами «групового імунітету» (частка перехворілих — 60-80%). Після цього, згідно з популярними епідеміологічними моделями, епідемія повинна була закінчитися, пише Meduza.

Ці моделі з'явилися ще в лютому і майже всі належали до класу SEIR-моделей, які розробили в середині ХХ століття і застосовувалися для того, щоб передбачати поширення різних вірусів. Однак модель поширення COVID-19 виявилася не класичною.

До того ж існує можливість навіть другої хвилі захворюваності, адже якби населення було перемішано рівномірно, як це випливає з деяких SEIR-моделей, хвиля, найімовірніше, була б одна, зазначає видання.

Водночас незрозуміло, як розвиватиметься пандемія в раніше малоактивних групах, чи будуть потрібні нові обмеження та як їх дотримуватимуться економічні агенти.

«У країнах, де влада не може витрачати трильйони доларів на підтримку громадян і підприємств, дотримання карантину — це складний компроміс з самим собою: увесь час доводиться робити вибір між здоров'ям близьких (зниженням соціальної активності) і добробутом (підвищенням активності). У розвинених країнах ця «торгівля» також присутня, але проблема стоїть не так гостро», — пише Meduza.

У виданні зазначають, що поки незрозуміло, як виглядає цей компроміс — «громадське здоров'я проти добробуту держави». Є багато відомостей з країн, які не вводили карантин, про те, що падіння споживчого попиту й збільшення кількості безробітних залежить від уявлення населення про небезпеку зараження, а не лише від заходів боротьби з пандемією.

Економісти зі свого боку намагаються знайти способи, що дозволять уникнути компромісу між здоров'ям і добробутом. У разі, якщо вакцину створять не так швидко, доведеться намагатися уникнути нових карантинних заходів і водночас не допустити смертей від вірусу.

«Найпопулярніший варіант, до якого схиляються відомі економісти, — ізолювати тих, чиє життя перебуває в найбільшій небезпеці, тобто громадян старшого віку», — пише видання.

Однак у Швеції такий варіант спричинив збільшення смертності, адже COVID-19 потрапив до більшості будинків для людей похилого віку.

Контекст. У багатьох державах світу продовжується активне послаблення карантинних заходів. Однак, на думку Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), другу хвилю все-таки варто очікувати, хоча ситуація зараз покращується.

Читати на The Page