Кабмін схвалив угоду між Україною і США про природні ресурси
Кабінет Міністрів затвердив угоду між Україною та США щодо природних ресурсів. 26 лютого, у середу, уряд ухвалив всі необхідні рішення для підписання цієї угоди. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
«Сьогодні уряд приймає рішення, необхідні для підписання угоди між Україною та Сполученими Штатами щодо створення Інвестиційного фонду відбудови. Угода включатиме шість основних положень», — зазначив Шмигаль.
- Перше — Україна та США засновують Інвестиційний фонд відбудови, який буде спільною власністю і управлятиметься урядами обох країн.
- Друге — надра та природні ресурси України залишаються під суверенітетом України і не передаються ані у власність США, ані будь-яким іншим сторонам.
- Третє — Україна вноситиме до Фонду 50% майбутніх надходжень від своїх природно-ресурсних активів.
- Четверте — США здійснюватимуть внески до Фонду у вигляді фінансів, фінансових інструментів та інших активів, які є критично важливими для відбудови України.
- П’яте — кошти, зібрані Фондом, будуть інвестуватися виключно в проєкти відбудови України. Фактично йдеться про Фонд для майбутніх поколінь українців.
- Шосте — ще один важливий момент: в угоді враховані наші зобов’язання в рамках євроінтеграційного процесу.
Угода про рідкісноземельні метали між Україною та США: що про неї відомо
Нагадаємо, підписати спеціальну угоду про спільний захист, інвестування у видобуток і використання українських природних ресурсів запропонував Зеленський. Зокрема, цю ідею він оголосив, коли презентував План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня 2024 року.
Згодом Трамп 3 лютого 2025 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу.
12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським обговорив економічну інвестиційну угоду щодо рідкісноземельних металів.
Останній мав розглянути пропозицію та дати відповідь 14 лютого, коли зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської безпекової конференції.
20 лютого Бессент сказав, що Зеленський обіцяв підписати угоду про «рідкісноземи», а потім відмовився.
Того ж дня агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США.
24 лютого віцепрем'єрка — міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що українська та американська делегації наразі перебувають на фінальній стадії переговорів щодо угоди про корисні копалини.