Під час обговорення україно-американської угоди про корисні копалини президент України Володимир Зеленський нібито був «дуже злий» та кричав на міністра фінансів США Скотта Бессента.
Про це повідомляє видання Financial Times з посиланням на співрозмовника, який був присутній під час інциденту.
Обговорення україно-американської угоди про корисні копалини 12 лютого: що відомо
12 лютого 2025 року Бессент зустрівся в Києві з Зеленським, з яким обговорив угоду про доступ до рідкісноземельних металів на $500 млрд в обмін на допомогу Сполучених Штатів.

За словами віцепрем'єрки — міністерки юстиції Ольги Стефанішиної, наразі обидві делегації перебувають на фінальній стадії переговорів щодо копалин. Однак, як відзначає FT, український президент стикнувся з найбільшим викликом з часів початку повномасштабного вторгнення.

Володимир Зеленський та Скот Бессент. Фото: ОП
В матеріалі йдеться, що боротьба Зеленського за збереження міжнародної підтримки була повністю продемонстрована під час бесіди з міністром фінансів США.
За словами співрозмовника видання, під час переговорів «спалахнула напруга щодо майбутнього найважливішого стратегічного альянсу України».
«Він був дуже злий», — сказав один з присутніх під час бесіди про Зеленського.
Угода про корисні копалини: чому Зеленський кричав на Бессента
Financial Times пише, що Зеленський конфліктував з Бессентом через угоду, згідно з якою Штати отримували 50% прав на рідкісноземельні та критично важливі мінерали України.
Видання зазначає, що її метою є нібито відшкодування $500 млрд. Саме в стільки президент США Дональд Трамп оцінив військову допомогу Києву. Проте FT наголошує, що цю цифру очільник Білого дому «взяв із повітря».
«Але український президент відмовився, а потім сказав журналістам, коли він стояв біля помітно схвильованого Бессента з тремтячими руками, що Київ відвезе угоду до Мюнхена через кілька днів, де вона буде обговорена з віцепрезидентом Дж. Д. Венсом та іншими офіційними особами США», — йдеться в публікації.
Однак станом на вечір неділі угоду все ще не узгодили, навіть після «марафонських» переговорів, які тривали декілька діб.
За словами видання, українські офіційні особи поки що протистояли тиску США щодо підписання документа, який не містить обіцянок продовження військової допомоги та гарантій безпеки.

Володимир Зеленський та Скот Бессент. Фото: ОП
FT зазначає, що на думку деяких посадовців, нещодавня «словесна війна» Трампа з Зеленським виглядає як спосіб змусити Україну підписати угоду про корисні копалини. Зокрема, президент США називав свого українського колегу «диктатором без виборів» та звинуватив у розв’язанні війни. Також Трамп заявив, що рейтинг Зеленського нібито складає всього 4%.
Своєю чергою останній відповів, що очільник Білого дому «живе в російській бульбашці дезінформації».
Після зустрічі Зеленського з Бессентом глава Офісу президента Андрій Єрмак сказав журналістам, що налагодити тісні стосунки з адміністрацією Трампа було важко.
Він повідомив, що спілкувався з радником з національної безпеки Майком Волцом і спецпредставником з питань України та рф Кітом Келлогом. Однак, як зазначає FT, це не настільки міцні стосунки, які були з ексрадником з нацбезпеки Джейком Салліваном.
Також колишній високопоставлений урядовець сказав журналістам, що «здається, справжньої розмови між Зеленським і людьми Трампа немає».
Угода про рідкісноземельні метали між Україною та США: що про неї відомо
Нагадаємо, підписати спеціальну угоду про спільний захист, інвестування у видобуток і використання українських природних ресурсів запропонував Зеленський. Зокрема, цю ідею він оголосив, коли презентував План перемоги у Верховній Раді 16 жовтня 2024 року.
Згодом Трамп 3 лютого 2025 року заявив журналістам, що хотів би отримати «цінні українські рідкісноземельні елементи» в обмін на допомогу.
12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським обговорив економічну інвестиційну угоду щодо рідкісноземельних металів.
Останній мав розглянути пропозицію та дати відповідь 14 лютого, коли зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської безпекової конференції.
20 лютого Бессент сказав, що Зеленський обіцяв підписати угоду про «рідкісноземи», а потім відмовився.
Того ж дня агентство Reuters повідомило, що адміністрація Трампа може спробувати укласти спрощену угоду з Україною щодо видобутку корисних копалин, щоб швидко укласти пакт, а пізніше обговорити детальні умови, наприклад, якою часткою ресурсів України будуть володіти США.
24 лютого віцепрем'єрка — міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що українська та американська делегації наразі перебувають на фінальній стадії переговорів щодо угоди про корисні копалини.