Дослідження, опубліковане в журналі Behavioral Sciences, виявило, що двотижнева перерва від соцмереж може значно зменшити залежність від смартфонів і соцмереж, покращуючи фізичне, психічне та соціальне здоров'я молоді.
Смартфони стали невід’ємною частиною життя, пропонуючи майже всі функції настільного комп'ютера і забезпечуючи мобільність. Тому час їх використання зріс до чотирьох годин на день. Speka розповідає про головні висновки дослідження.
Негативні наслідки залежності від смартфонів
Залежність від смартфонів пов'язують з:
- психічними проблемами (депресія, тривога, зниження самооцінки та інше);
- поганим сном;
- зниженням фізичної активності;
- розладами харчування;
- зловживанням алкоголем чи наркотиками та іншими проблемами.
Також існують специфічні форми негативної поведінки, як фабінг — ігнорування оточуючих через смартфон, або номофобія — страх залишитися без смартфона. Дослідники наголошують, що важливо не патологізувати використання смартфонів, оскільки зв'язок між ними і негативними наслідками є незначним.
Що таке цифровий детокс і як його практикувати
Цифровий детокс — це практика відпочинку від електронних пристроїв або соцмереж для покращення здоров'я і самопочуття. Хоча суб'єктивні свідчення вказують на позитивні результати, наукових досліджень на цю тему небагато.
Як практикувати цифровий детокс:
- часові обмеження: конкретні години, коли можна користуватися пристроями, наприклад, за годину до сну;
- соцмережеві перерви: дні або тижні без використання соцмереж;
- відключення повідомлень: вимкнення непотрібних сповіщень, щоб зменшити частоту перевірки телефону;
- фізична активність: замість використання гаджетів, встановити час спорту або хобі;
- час з близькими: час спілкуванню з рідними та друзями офлайн;
- діджитал-детокс відпустка: відпочинок на вулиці без електронних пристроїв, тобто вони залишаються вдома.
Результати дослідження цифрового детоксу
Дослідники Пейдж Койн та Сара Вудрафф досліджували вплив двотижневого цифрового детоксу на молодих людей. В експерименті взяли участь 31 особа віком від 18 до 30 років. Їх попросили обмежити використання соцмереж до 30 хвилин на день протягом двох тижнів.
10 років цифрового детоксу: як це (відео)
Використання смартфонів відстежувалося за допомогою функції «Екранний час» на iPhone. Учасники заповнювали опитування до, під час і після детоксу.
Результати показали, що час використання соцмереж зменшився на 77,7%, знизилася залежність від смартфонів і покращилася якість сну. Задоволеність життям зросла, а рівень стресу знизився. Детокс не вплинув на рівень фізичної активності, сидячу поведінку чи харчування.
Деякі учасники відчували відірваність від близьких, але більшість адаптувалася. Дослідники зазначають, що 30 хвилин — оптимальний час для використання соцмереж без надмірного занурення.
Дослідження мало обмеження, зокрема відсутність контрольної групи та можливість контролювати використання соцмереж на інших пристроях. Більше того, 31 особа – це вкрай мала вибірка людей для репрезентативності дослідження.