Сьогодні, 1 серпня 2024 року, відбувся великий обмін ув'язненими між росією, білоруссю та західними країнами.
розповідає, на кого кремль погодився обміняти російських та іноземних політв’язнів, яких довго тримав у заручниках.
Злочинців обміняли на політзеків
Напередодні обміну в росії перевели з місць ув’язнення декілька політзеків. Серед них опозиційний політик Ілля Яшин, голова правозахисного центру «Меморіал» Олег Орлов, критик війни в Україні у своєму каналі на 184 людини Данііл Крінарі, звинувачений у шпіонажі Кевін Лік, голова штабу Навального Лілія Чанишева і його соратниця Ксенія Фадєєва та антивоєнний художник Саша Скочиленко. Усі вони тепер на свободі.
Також випустили Андрія Пивоварова, директора опозиційної «відкритої Росії», Алсу Курмашеву, журналістку Радіо Свобода, Дітера Вороніна, «передав країні НАТО ростаємницю», німця ніби терориста Ріко Кригера, затриманого в Білорусі, німця Патріка Шебеля «наркотрафік», велоактивіста Германа Мойжеса та координатора штабу Навального Вадима Останіна.
США найбільше турбувала доля американців, яких в росії кинули до в’язниці. Журналіста The Wall Street Journal Євана Гершковича посадили нібито за шпигунство, його пообіцяли витягнути з росіЇ як Дональд Трамп, так і Джо Байден. Пола Вілана, колишнього морського піхотинця США і бізнесмена, затримали у Москві у 2018 році за звинуваченням у шпигунстві.
Також серед людей, яких обміняли, є багатостраждальний Володимир Кара-Мурза — найпомітніша фігура російської опозиції. До арешту він був активним критиком кремля, колись тісно співпрацював з опозиційним лідером Борисом Нємцовим, пережив дві спроби отруєння.
Кого росія обмінює за американців і власних опозиціонерів
Останній обмін між росією та США відбувся у грудні 2022 року. Тоді звинувачену у контрабанді наркотиків баскетболістку Бріттні Грінер обміняли на одного з головних торговців зброєю на світовому чорному ринку Віктора Бута.
Цього разу кремль теж захотів врятувати відвертих злочинців.
Вадим Красіков – вбивця чеченського командира
Засуджений у Німеччині до довічного ув'язнення за вбивство колишнього чеченського польового командира Другої чеченської війни, громадянина Грузії Зелімхана Хангошвілі. До цього Красіков кілька разів виконував замовні вбивства в росії.
Вадим Конощенок – військовий контрабандист
Громадянин росії, контрабандист західної зброї. Ймовірний співробітник російської ФСБ, заарештований в Естонії у липні 2023-го. Конощенок – один із семи фігурантів розслідування Мін’юсту США, яких звинувачують у змові з метою незаконного отримання американських технологій і зброї для російської оборонної промисловості.
Обвинувачені, за даними слідства, незаконно придбали та експортували електронні компоненти, які можуть бути використані в розробці ядерної та гіперзвукової зброї, квантових обчислень та інших військових технологій.
Павло Рубцов – шпигун
Заарештований у Польщі за підозрою в шпіонажі для ГРУ рф, Рубцов постійно здійснював перельоти Європою разом із розвідником ГРУ, як потім виявилося.
Міхаіл Мікушин – полковник ГРУ
Нелегал із ГРУ приїхав до університету, щоб безкоштовно займатися дослідженнями в рамках наукової програми Університету Тромсе, присвяченої вивченню «гібридних загроз». Спочатку він казав, що є бразильцем Хосе Ассисом Джаммарією, але після року в тюрмі викрив себе. Ціль полковника ГРУ залишилась невідомою.
Владислав Клюшин – хакер
Російський бізнесмен, був засуджений за участь у схемі хакерських атак на $93 млн. Він і його спільники зламали комп'ютерні мережі США, щоб викрасти непублічні корпоративні звіти про прибутки, які вони використовували для незаконних операцій на американських фондових ринках.
Клюшин був засуджений до дев'яти років ув'язнення та конфіскації $34 млн. Його операція, що проводилася через московську ІТ-компанію «М-13», включала складні методи кібервторгнення і була націлена на публічні компанії.
Подружжя шпигунів Дульцових
За словами місцевих ЗМІ, заарештовані в Словенії російські шпигуни Артем Дульцев і Анна Дульцева визнали себе винними на секретному судовому процесі в окружному суді Любляни. Їм призначили по одному року і сім місяців колонії. В чому конкретно полягала їхня місія, невідомо.
Також до росії зі Словенії повернуть і їхніх двох дітей, про яких активно писали турецькі медіа.
Роман Селезньов
Цей росіянин завдав збитків на суму понад $169 млн своїми фінансовими махінаціями.