Facebook Pixel

Нобелівська премія миру-2022: чим відоме заборонене в росії товариство Меморіал

Нобелівську премію миру у 2022 році отримала, крім української громадської організації «Центр громадянських свобод» та політвʼязня Алеся Біляцького, також організація «Меморіал», створена та наразі заборонена в росії. Що про неї відомо?


Чим займається Меморіал і до чого тут Сахаров

До Нобелівської премії миру «Меморіал» вже отримував премію Сахарова — у 2009 році. Чим саме займається організація?

«Меморіал» — історико-просвітницьке, правозахисне та благодійне товариство, створене 28 січня 1989 року у Москві. Одним із найактивніших засновників організації був академік та дисидент Андрій Сахаров.

Російський «Меморіал» є лише частиною «Міжнародного Меморіалу», куди входять десятки юридичних осіб в росії та за кордоном, наприклад, у Франції, Чехії, Німеччині, Італії та Бельгії. В Україні діє чотири «Меморіали».

Товариство займалося збереженням памʼяті про політичні репресії СРСР та правозахисною діяльністю.

Поховання жертв репресій Сталіна та табори на Колимі

Свого часу представники «Меморіалу» виявили великі поховання жертв сталінських репресій. Серед них — Сандормох у Карелії та Дубівка у Воронезькій області.

Місце масових захоронень Сандормох було виявлене у 1997 році. Фото: Wikipedia

Місце масових захоронень Сандормох було виявлене у 1997 році. Фото: Wikipedia

Крім того, експедиції товариства вивчали закриті табори на Колимі, працювали в архівах політичних таборів та в'язниць 1960–1980-х років.

Товариство також займалося дослідженнями, просвітою та правозахисною діяльністю: створювало музейні колекції, електронні бібліотерки, документальні каталоги тощо.

До цілей організації входили розбудова громадянського суспільства, демократії, подолання тоталітарних стереотипів та затвердження прав людини, відновлення історичної правди.

Заборона в росії через «брехливий образ СРСР»

У 2012 році «Меморіал» оголосили іноземним агентом у росії та офіційно ліквідували рішенням російського суду 28 грудня 2021 року.

Генпрокуратура рф, зокрема, звинуватила організацію в порушеннях закону про іноземних агентів, але суд не міг закрити чи ліквідувати іноземні представництва товариства.

Як пояснював російський прокурор Олексій Жафяров, «Меморіал» винне у тому, що «примушує каятися за радянське минуле», вибілює нацистів, спотворює памʼять про «Велику вітчизняну війну» та створює «брехливий образ СРСР» як держави-терориста.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉