Facebook Pixel

Нобелівська премія миру для України: чим відомий «Центр громадянських свобод», що отримав нагороду

Нобелівський комітет присудив премію миру 2022 року українській правозахисній організації «Центр громадянських свобод». Також її отримали правозахисник Алесь Біляцький із Білорусі та російська правозахисна організація «Меморіал». Що таке ЦГС і чим він займається в Україні?


Нобелівський лауреат від України: що таке «Центр громадянських свобод»

Центр громадянських свобод очолює Олександра Матвійчук. Фото: facebook.com/olexandra.matviychuk

Центр громадянських свобод очолює Олександра Матвійчук. Фото: facebook.com/olexandra.matviychuk

«Центр громадянських свобод» — громадська організація, створена правозахисницею Олександрою Матвійчук у 2007 році. Вона моніторить і аналізує законопроєкти з погляду дотримання прав людини, стежить за діяльністю правоохоронних органів, судів і місцевої влади.

З-поміж іншого ЦГС здійснює громадський контроль над розслідуванням злочинів Євромайдану, документує переслідування в окупованому росією Криму, порушення прав людини та воєнні злочини в окупованій частині Донбасу.

Своєю місією ЦГC бачить просування таких цінностей в Україні та Євразії, як-от:

  • права людини;
  • демократія;
  • солідарність заради реального утвердження принципу людської гідності.

Нобелівська премія миру 2022 року — не єдина відзнака ЦГС: у травні 2022 року вони вже отримали премію Democracy Award 2022.

Євромайдан-SOS і Let My People Go від «Центру громадянських свобод»

Крім правозахисних шкіл і захисту прав людини в Україні та Євразії загалом, «Центр громадянських свобод» відомий інформаційною кампанією «Права людини поза грою» до чемпіонату Євро-2012 в Україні.

Найвідомішими ініціативами ЦГС стали створені у 2013 році ОЗОН, що здійснює моніторинг мирних зібрань і судових процесів, і «Євромайдан SOS», заснована після розгону студентської демонстрації на Майдані Незалежності 30 листопада 2013 року. Організація дотепер допомагає переслідуваним учасникам протесту по всій Україні.

ЦГС створив відому ініціативу Євромайдан-SOS. Фото: ccl.org.ua

ЦГС створив відому ініціативу Євромайдан-SOS. Фото: ccl.org.ua

У 2014 — 2015 роках «Центр громадянських свобод» передав до Міжнародного кримінального суду свідоцтва про злочини, вчинені режимом Віктора Януковича під час Революції Гідності, а також брав участь у мобільних моніторингових групах у Криму та на Донбасі.

У 2014-2015 активісти брали участь у мобільних групах у Криму та на Донбасі. Фото: ccl.org.ua

У 2014-2015 активісти брали участь у мобільних групах у Криму та на Донбасі. Фото: ccl.org.ua

У 2015 — 2016 роках організація запустила кампанію Let My People Go, спрямовану на звільнення політичних в’язнів у росії, яких було затримано у рф або на території окупованого Криму. Саме тоді ЦГС випустив документальний фільм «Євромайдан SOS. Право на гідність» про роботу людей, які створили першу масштабну волонтерську ініціативу України.

Євромайдан SOS. Право на гідність: фільм про українських волонтерів [відео]

Підвали Донбасу, Сенцов і трибунал для Путіна

У 2016 — 2019 роках організація відзначилася створенням разом із польськими айтівцями VR-фільму про підвали Донбасу, де російські окупанти та бойовики катували й вбивали українців, проведенням акцій на захист жертв сексуального насильства під час війни, а також кампаніями #SaveOlegSentsov за звільнення Олега Сенцова та #PrisonersVoice.

Активісти ЦГС ініціювали кампанію зі звільнення Олега Сенцова. Фото: ccl.org.ua

Активісти ЦГС ініціювали кампанію зі звільнення Олега Сенцова. Фото: ccl.org.ua

Крім того, ЦГС допомагав у гармонізації українського кримінального законодавства з міжнародним і з концепцією другої хвилі судової реформи.

У 2020 році «Центр громадянських свобод» зініціював міжнародну акцію солідарності #BelarusWatch із протестами в Білорусі, а у 2022-му — створив цілу низку ініціатив, зокрема мотиваційний відеопроєкт «Правозахисники на війні», у яких висвітлює життя українських правозахисників під час повномасштабної війни.

ЦГС підтримував протести у Білорусі. Фото: ccl.org.ua

ЦГС підтримував протести у Білорусі. Фото: ccl.org.ua

Як правозахисник Олег Мартиненко кинув усе й пішов у ЗСУ [відео]

Крім того, ЦГС розробив інтерактивну мапу насильницьких зникнень в Україні правозахисників, журналістів, активістів і представників органів місцевого самоврядування.

znimok-ekrana-2022-10-07-o-130417.png

Організація також доєдналася до ініціативи «Розірвати коло безкарності за воєнні злочини росії», відомої також як «Трибунал для Путіна», і допомагає документувати геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини росії проти України після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року для передачі їх до міжнародних інстанцій і судів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉