Нобелівську премію миру 2022 року отримав, окрім української громадської організації «Центр громадянських свобод» і російського правозахисного товариства «Меморіал», також білоруський політвʼязень Алесь Біляцький. Чим він відомий?
«Вясна» Алеся Біляцького та протести в Білорусі
60-річний Алесь Біляцький є білоруським політвʼязнем, який перебував в увʼязненні з 2011 до 2014 року і зараз знову понад рік перебуває в СІЗО через свою правозахисну діяльність у Білорусі.
Біляцький очолює правозахисний центр «Вясна», який створив у 1996 році. Його внесок у зміцнення миру за ці роки було оцінено багатьма організаціями: так, у 2012 році він отримав премію ім. Леха Валенси, у 2013-му — премію ім. Вацлава Гавела, у 2020-му — премію ім. Сахарова.
З 1996 року ПЦ «Весна» надав юридичну допомогу тисячам білорусів, яких репресували через критику авторитарної політики Олександра Лукашенка.
Опозиціонер брав активну участь у протестах 2020 року в Білорусі, бувши членом Координаційної ради з організації подолання політичної кризи.
Арешт і увʼязнення Алеся Біляцького у 2011 — 2014 роках
У 2011 році правозахисника Алеся Біляцького засудили на 4,5 року нібито за несплату податків із діяльності «Вясни».
Доповідач ПАРЄ з Білорусі Андрес Херкель тоді пояснював, що з квітня 2011 року Біляцький став об'єктом наклепницької кампанії, а його затримання є черговим прикладом переслідування та залякування громадянського суспільства в країні.
Рада Європи та Європарламент закликали звільнити правозахисника. У залі суду над ним 2 листопада 2011 року були присутні дипломати з Німеччини, Литви, Польщі, Чехії та США.
Водночас багатьом міжнародним правозахисникам, що хотіли відвідати суд, не видали візи, відеозйозмку процесу заборонили, а декілька людей вивели із залу за футболки з написом «Свободу Алесю Біляцькому».
23 листопада суд оголосив вирок правозахиснику: його визнали винним і відправили до колонії посиленого режиму з конфіскацією майна.
Вирок засудили країни Євросоюзу, США та великі міжнародні правозахисні організації.
Біляцького визнали в'язнем совісті та політв'язнем, а у 2012 році Робоча група ООН назвала його вирок таким, що порушує Міжнародний пакт про громадянські політичні права.
21 червня 2014 року Алеся Біляцького було достроково звільнено з виправної колонії в Бобруйську в рамках амністії, проте збитки, нібито завдані державі, його сімʼї довелося сплатити.
Новий арешт Алеся Біляцького у 2021 році

Алесь Біляцький уже понад рік перебуває в слідчому ізоляторі. Фото: spring96.org
У 2021 році, за 7 років після звільнення, Алеся Біляцького знову затримали в рамках кримінальної справи проти 9 організацій, зокрема, «Вясни», Білоруського Гельсінського комітету, Білоруського ПЕН-центру та інших.
Арешт напряму повʼязують із тим, що «Вясна» відігравала одну з ключових ролей у наданні допомоги учасникам білоруських протестів проти Лукашенка та зборі інформації про політвʼязнів.
На «Вясну» завели кримінальну справу за підозрою в «організації та активній участі в групових діях, які грубо порушують громадський порядок»
Біляцький досі перебуває у вʼязниці, звідки час від часу (дуже рідко, за словами його друзів і рідних) надсилає листи, писало DW. За словами дружини Біляцького Наталі Пінчук, вони здебільшого переписуються про рідних і спільних знайомих, побут і книги, інакше листи не проходять тюремну цензуру.
Під вартою, крім нього, через останні протести в Білорусі перебувають такі відомі правозахисники та волонтери, як-от Марфа Рабкова, Андрій Чепюк, Леонід Судаленко та Тетяна Ласиця.
Крім того, згідно з даними «Вясни», до списків політвʼязнів потрапили Андрій Полуда, Володимир Лабкович, Олена Лаптенок, Валентин Стефанович і Євгенія Бабаєва.

Правозахисників тримають під вартою за надуманими звинуваченнями. Фото: spring96.org
Через підписки адвокатів про нерозголошення досі до кінця невідомо, у чому суть кримінальної справи проти Біляцького, але з-поміж іншого йому та іншим правозахисникам інкримінують несплату податків, фінансування протестів і контрабанду.
Алесь Біляцький у культурі
Незаконне утримання Біляцького та його надуманий вирок стали частиною культурного простору — наприклад, його арешт відображений у фільмі «Вище за небо».
Крім того, Біляцькому у 2013 році присвятив свою книгу «Поезія прози» Віктор Сазонов — сюжет про життя правозахисника відображений в оповіданні «Паштоўка палітвязня».
Також йому присвячували поезію та есе, зокрема, вірші писали Володимир Некляєв і Сяржук Сис, а есе — Міхась Скобла («Ліст да Алеся Бяляцького»).
Крім того, Біляцькому присвячено документальні фільми:
- «Свічка правди Алеся Бяляцького» за сценарієм Поліни Степаненко, 2011;
- «Вясна» режисерки Ольги Швед, 2012;
- «1050 днів самоти» режисера Олега Дашкевича, 2014;
- «Невтомне серце» режисера Ерлінга Боргена, 2015.
Китайський художник Ай Вейвей зробив із деталей «Лего» зображення Алеся Біляцького для виставки «Слід» у музеї Хішхорн у Вашингтоні.