Білорусь продовжує протестувати після виборів президента країни. Ще вдень 11 серпня силовики почали затримання в столиці Білорусі Мінську. Тоді ж там стали з'являтися автозаки, водомети, машини з колючим дротом і важка інженерна техніка. У Мінську закривали на вхід і вихід сім центральних станцій метро. Роботу ще однієї станції зупинили після того, як на колії вийшов чоловік із плакатом «Припиніть калічити й вбивати людей».
За інформацією білоруських Telegram-каналів, у Мінську навіть помітили снайперів. Увечері 11 серпня в країні став зникати мобільний інтернет.
Де були осередки протестів
У ніч на середу на вулиці вийшло набагато менше протестувальників, ніж у попередні дві ночі. Проте білоруський ОМОН продовжував розганяти учасників акцій протестів світлошумовими гранатами й гумовими кулями. Пізніше силовики застосували водомет, щоб розігнати протестувальників біля ТЦ «Рига», де минулого вечора будували барикади. За інформацією Sputnik Білорусь, у Мінську на проспекті Рокоссовського ОМОН тараном штурмував під'їзди будинків, де могли переховуватися протестувальники. Напередодні в Telegram-каналах з'явився список домофонних кодів у будинках Мінська, щоб учасники акцій протесту могли ховатися там від силовиків.
У місті Гродно машина правоохоронців протаранила легковий автомобіль з чоловіком, жінкою та п'ятирічною дівчинкою. Постраждалу дитину забрали до лікарні, а чоловіка затримали. Силовики сказали постраждалим, що вони самі винні, передає Telegram-канал «Наша нива».
У районі Пушкінської площі в Мінську, де напередодні загинув один протестувальник, люди намагалися піти на мирний контакт з бійцями внутрішніх військ, ставали перед ними на коліна та переконували не застосовувати насильство. Але пізніше в столиці Білорусі співробітники ОМОНу знайшли в кущах молодих людей, які там ховалися, посадили їх на зупинці й почали стріляти по них, як по мішенях, гумовими кулями.
Основними місцями акцій протесту були віддалені від центру райони. На заході Мінська, у Кам'яній горі, протестувальники почали встановлювати барикади й перекрили виїзд з міста. Пізніше на проспекті Рокоссовського учасники акцій протесту теж стали будувати барикади, розбили автобус міліції й навіть тримали в облозі військових.
«Притиснуті до дев'ятиповерхового будинку на вулиці Рокоссовського, 25 чекісти стояли, оточені щитами, та слухали записи й прокльони людей», — повідомив канал «Белстат».
Затримання протестувальників
Білоруські ЗМІ зазначали, що 11 серпня силовики стали цілеспрямовано бити автомобілістів і журналістів. У Мінську напали на кореспондентів «Бі-бі-сі», Associated Press, Tut.by, «Нашої ниви», Onliner, «Белсат», «КП-Білорусь». У журналістів з акредитацією та розпізнавальними жилетами забирали флешки й розбивали камери.
Тоді ж відпустили співробітників «Медузи», РІА Новини і Znak.com. Посол РФ у Білорусі Дмитро Мезенцев закликав не трактувати затримання росіян як загрозу двостороннім відносинам Москви та Мінська.
Загалом за перші дві ночі у Білорусі затримали понад 2 тис. людей, повідомила прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова. Інформація про кількість затриманих у третю ніч протестів у Білорусі поки невідома.
Де Тіхановська?
Кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тіхановська поїхала до Литви. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс підтвердив, що Тіхановська перебуває у Литві й вона у безпеці. Пізніше в YouTube з'явилося звернення Тіхановської, в якому вона говорила про те, що стояла перед складним вибором.
«Я знаю, що багато хто мене зрозуміє, багато хто мене засудить, а багато хто й зненавидить. Але, знаєте, не приведи боже опинитися перед таким вибором, перед яким опинилася я. Тому... Люди, бережіть себе, будь ласка! Жодне життя не варте того, що зараз відбувається», — говорить вона.
Пізніше довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова заявила порталу tut.by, що кандидатку в президенти вивезла з країни білоруська влада. Від'їзд Тіхановської дозволив звільнити начальницю її штабу Марію Мороз.
Що буде далі
До ранку 12 серпня правоохоронці переважно розігнали протестувальників. На вулицях мало машин і людей.
Опозиціонери оголосили у країні безстроковий страйк.
«Ми будемо страйкувати, протестувати кожен день», – йдеться у повідомленні Telegram-каналу «Мая краiна Беларусь».
В організації BY Help зібрали у Facebook майже $1 млн на підтримку репресованих білорусів, які брали участь у протестах.
Контекст. 9 серпня в Білорусі пройшли президентські вибори. За попередніми даними ЦВК, перемогу на президентських виборах здобув Олександр Лукашенко з результатом 80,23% голосів. За його опонентку Світлану Тіхановську проголосували 9,9% виборців.
Після закриття виборчих дільниць у Білорусі почалися масштабні акції протесту. У Мінську ОМОН розганяв учасників протестів і використовував сльозогінний газ, світлошумові гранати, водомети, електрошокери. Загальна кількість постраждалих під час акцій протесту невідома.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко назвав вибори святом, яке комусь захотілося зіпсувати. За словами Лукашенка, протестами керують з-за кордону.