Facebook Pixel

Російські шпигуни повернулися і стали ще небезпечнішими – The Economist

Російські шпигуни провалили підготовку до війни, а потім були масово вигнані з Європи. Але нові дані, зібрані Королівським інститутом об'єднаних служб (RUSI), аналітичним центром у Лондоні, показують, що вони навчаються на своїх помилках, коригують свою професійну майстерність та вступають у нову фазу політичної війни проти Заходу, пише The Economist.

Дослідження RUSI засноване на документах, «отриманих від російських спецслужб», та на інтерв'ю з «відповідними офіційними органами» – імовірно спецслужбами – в Україні та Європі. Наприкінці 2022 року Росія усвідомила, що їй потрібні чесніші звіти своїх відомств. Кремль доручив Сергію Кирієнку, заступнику глави адміністрації Путіна, очолити «комітети особливого впливу». Вони координують операції проти Заходу та оцінюють їх.

Ця кадрова перестановка, зважаючи на все, призвела до більш послідовних пропагандистських кампаній. У Молдові, наприклад, минулого року розрізнені зусилля щодо дезінформації проти заявки країни на членство в Європейському Союзі стали більш послідовними та цілеспрямованими. Кампанії, спрямовані на підрив європейської підтримки України, також активізувалися. У січні німецькі експерти опублікували докладну інформацію про боти, що розповсюджують сотні тисяч повідомлень німецькою мовою на день із мережі в 50 000 акаунтів. 12 лютого Франція викрила велику мережу російських сайтів, які розповсюджують дезінформацію у Франції, Німеччині та Польщі.

Як змінюється робота ГРУ

ГРУ, російська військова розвідка, також переглядає свою професійну діяльність. Підрозділ (в/ч №29155), який у 2018 році спробував убити Сергія Скрипаля у Великій Британії, і його співробітники були розкриті дослідниками Bellingcat. ГРУ дійшло висновку, що його співробітники залишають надто багато цифрових слідів. Воно також усвідомило, що висилка офіцерів російської розвідки з Європи ускладнила проведення операцій та контроль агентів за кордоном.

Фото зі статті «Як російські шпигуни проникли до Кембриджу» газети The Boston Globe

Фото зі статті «Як російські шпигуни проникли до Кембриджу» газети The Boston Globe

Результатом стала масштабна реформа, яка розпочалася у 2020 році, але прискорилася після початку війни. Генерал Андрій Авер'янов, командир в/ч №29155, незважаючи на промахи, був підвищений до заступника начальника ГРУ та створив нову Службу спеціальної діяльності. Співробітники більше не беруть із собою на об'єкти мобільні телефони, користуючись стаціонарними. Навчання проводиться у різних конспіративних приміщеннях, а не у «засвічених» будівлях спецслужби. Раніше половина особового складу була зі спецназу, зараз більшість новобранців не мають військового досвіду, через що західним службам безпеки стає складніше ідентифікувати їх за старими фотографіями або базами даних, що втекли.

Окремий підрозділ Служби спеціальної діяльності (в/ч 54654) призначений для створення мережі нелегалів, які діють у рамках того, що Росія називає «повною легалізацією» – можливістю пройти навіть пильну професійну перевірку. Воно набирає підрядників через підставні компанії, впроваджує своїх співробітників до міністерств, не пов'язаних з обороною, або до приватних компаній. Вербують іноземних студентів, які навчаються у російських університетах, виплачуючи їм стипендії.

Як поділили «спадщину» Пригожина

Ще одним прикладом того, як російські шпигуни перетворили катастрофу на можливість, є випадок із «Групою Вагнера», набором підставних компаній, які курирував Пригожин. Спочатку «Вагнер» служив важелем російського впливу, надаючи силу та вогневу міць місцевим автократам у Сирії, Лівії та інших африканських країнах. У червні 2023 року Пригожин загинув, коли його літак вибухнув у повітрі.

Російські спецслужби швидко поділили між собою бізнес Пригожина. ФСБ взяла вітчизняний бізнес, а СЗР – медіазброю, таку, як ферми тролів. ГРУ отримало іноземні військові сили, поділені на добровольчий корпус для України та експедиційний корпус, яким керує генерал Авер'янов, для решти світу. ГРУ не досягло своєї мети за набором 20 000 бойовиків до кінця минулого року, хоча їхня кількість «неухильно зростає».

Кінцевим результатом цієї консолідації є посилення російської небезпеки в Африці. Незабаром після смерті Пригожина генерал Авер'янов відвідав різні африканські столиці, щоб запропонувати те, що RUSI називає «пакетом виживання режиму». Ці пропозиції припускають, що ГРУ надасть місцевим елітам військову міць та пропаганду проти суперників. Натомість Росія отримає економічні поступки, такі як літієві та золоті копальні, і, таким чином, отримає важелі впливу на своїх ворогів, включаючи можливість відрізати Францію від уранових копалень у Нігері.

Як змінюється розвідка РФ

Російська розвідка стала на ноги після недавніх принижень. В останні тижні ризький сайт розслідувань Insider опублікував серію статей про російське шпигунство та вплив у Європі. У них описано, як офіцер ГРУ у Брюсселі продовжує постачати європейське обладнання російським виробникам зброї. Говориться, що високопоставлений співробітник у Бундестазі та латвійський член Європейського парламенту були російськими агентами, причому останній, можливо, понад 20 років.

Фото зі статті про російських шпигунів у Нідерландах

Фото зі статті про російських шпигунів у Нідерландах

«У них не все так погано, як ми думаємо», — сказав Андрій Солдатов, журналіст-розслідувач. Він вважає, що російські служби «повернулися з подвоєною силою» і стають дедалі винахідливішими. Путін «намагається відновити славу грізної секретної служби Сталіна», – пояснює Солдатов. Він вказує на випадок, який стався у квітні 2023 року, коли Артем Усс, російський бізнесмен, заарештований у Мілані за підозрою в контрабанді американських військових технологій до Росії, був таємно вивезений до Росії за допомогою сербського злочинного угруповання – звичайного посередника для російських служб.

За словами Солдатова, ФСБ, СЗР та ГРУ вели активне вербування серед росіян, які виїхали з РФ після початку війни, або під їхнім виглядом відправляли до Європи своїх агентів.

Кіберзагрози з боку РФ

Російська кіберактивність набирає сили. У грудні США та Велика Британія виступили з публічними попередженнями щодо Star Blizzard, хакерської групи ФСБ, яка вже багато років націлена на країни НАТО. У січні Microsoft заявила, що Cosy Bear, група, пов'язана зі СЗР, проникла в облікові записи електронної пошти, які належать деяким із найвищих керівників компанії. Це сталося на додаток до витонченої кібератаки ГРУ на енергосистему України, яка призвела до відключення електроенергії, поєднаного з ракетними ударами того ж міста.

***

Пріоритетом для російських шпигунів є підготовка до можливого конфлікту РФ із Заходом не лише шляхом крадіжки секретів, а й шляхом розширення тріщин усередині НАТО, підриву підтримки України у США та Європі та впливу Заходу на Глобальний Південь. При цьому російський саботаж у Європі постачань, які прямували до України, незначний. Однією з причин є страх Кремля перед ескалацією конфлікту. Інша причина полягає в тому, що росіяни не можуть робити все і всюди одночасно.

Тим часом Служба зовнішньої розвідки Естонії опублікувала фото росіян, підозрюваних у шпигунстві. Звертаючись до громадян Естонії, спецслужба заявила, «якщо ви не хочете знаходити в наших публікаціях свої імена та фото поруч із іменами та зображеннями російських розвідників, зв'яжіться з нами». І додала: «Ми впевнені, що взаємовигідні домовленості можуть бути досягнуті».

Подякувати 🎉