Facebook Pixel

Путіна переконували вбити Пригожина: чому його не ліквідували одразу

Пригожина вирішили вбити одразу після заколоту. Фото: Getty Images

Пригожина вирішили вбити одразу після заколоту. Фото: Getty Images

У червні ватажок ПВК «Вагнер» Євген Пригожин почав заколот, відхиливши ультиматум міноборони підпорядкувати своїх найманців військовим.

Таким чином він кинув найбільший виклик російській державі відтоді, як Борис Єльцин наказав своїм танкам обстріляти Білий дім у Москві під час конституційної кризи 1993 року, пише The Guardian.

Два місяці потому Пригожин був, імовірно, вбитий, і для багатьох російських інсайдерів більшим питанням є те, як він залишався живим так довго.

Quote«Сам факт існування Пригожина після заколоту повністю перевернув наше розуміння режиму Путіна, — сказав Аббас Галямов, політичний консультант і колишній спічрайтер Путіна. — Правило полягало в тому, що не можна йти проти Путіна. Два місяці все було перевернуте з ніг на голову. Пригожин створив величезну проблему Путіну, він його принизив».

Після заколоту Пригожин продовжував публічну діяльність: виступив у Білорусі перед своїми найманцями, був помічений у кулуарах російсько-африканського саміту, а цього тижня з’явився озброєний і в камуфляжі десь в Африці, заявивши, що «робить Росію ще величнішою на всіх континентах».

Можливо, важливіше те, що після заколоту проти нього не було висунуто кримінальних звинувачень. Його компанії продовжували вигравати багатомільйонні контракти на кейтеринг і він продовжував подорожувати між Африкою, Білоруссю та Росією на своєму літаку, поки той не розбився в середу.

Директор ЦРУ Вільям Бернс минулого місяця назвав Путіна «апостолом відплати» і порадив Пригожину не звільняти свого дегустатора їжі. Проте Пригожин думав, що впорається з другим актом.

Quote«Весь африканський проєкт повністю покладався на нього, — сказав Марат Габідуллін, колишній командир «Вагнера» і помічник Пригожина. — Він все ще був дуже амбітним. Можливо, він думав, що він занадто важливий для Путіна. Надмірна самовпевненість, безумовно, є однією з його вад».

Колишній високопоставлений російський чиновник сказав:

Quote«Рішення вбити Пригожина, ймовірно, було прийнято з самого початку після заколоту, особливо серед прихильників жорсткої лінії. Путіна, можливо, знадобилося трохи переконати».

Кремль також почав розправлятися з іншими критиками його військових дій: минулого місяця заарештували Ігоря Гіркіна, колишнього командувача проксі-сил Росії в Україні, а генерал Сергій Суровікін, впливовий соратник Пригожина в міністерстві оборони, після заколоту утримується без зв’язку з зовнішнім світом і звільнений з посади командувача повітряно-космічних сил Росії.

Quote«Усунення Пригожина є сильним стабілізуючим фактором для нинішнього режиму і настроїв в армії», — заявило інше джерело, близьке до російського міноборони.

Водночас вбивство ватажка найманців деморалізувало націоналістів, які найбільш енергійно підтримували загарбницьку війну. Невідомо також, чи зможе міноборони підпорядкувати собі діяльність ПВК «Вагнер» в Африці.

Подякувати 🎉