Друге президентство Дональда Трампа може стати одним із найбільш непередбачуваних і потенційно руйнівних в історії США. Ймовірно, цього разу республіканець знову буде оцінювати союзників за їхніми витратами на оборону та торговим балансом із Штатами.
Про те, якою буде зовнішня політики Трампа, йдеться в матеріалі Financial Times.
Якою буде політика Трампа щодо України
Республіканець неодноразово заявляв, що він припинить російсько-українську війну ще до інавгурації в січні. Однак у вересневому інтерв’ю він відмовився ділитися подробицями, як саме це зробить.
«Якщо я поділюся з вами цими планами, я не зможу ними скористатися, вони будуть дуже невдалими. Знаєте, частково це сюрприз, чи не так?» — сказав він.
Своєю чергою напарник Трампа Джей Ді Венс припустив, що нова адміністрація буде прагнути до того, щоб заморозити війну між росією та Україною вздовж теперішньої лінії фронту. Водночас лінія розмежування буде «потужно укріплена, щоб рф не вторглася знову».
Як зазначає видання, така угода була б дуже непопулярною серед українських посадовців. Президент України Володимир Зеленський неодноразово відмовлявся від територіальних поступок. Водночас чиновники в Києві побоюються, що Дональд Трамп зупинить всю військову допомогу і примусить капітулювати на умовах москви.
Венс наголосив, що цей план дасть росії гарантію нейтралітету з боку України, яка не приєднається до НАТО. Натомість Україна збереже свою незалежність, а Німеччина та інші європейські країни Європи будуть її відбудовувати.
Якою буде політика Трампа щодо Європи
Як пише FT, Трамп очікує, що країни-члени Альянсу досягнуть або перевищать цільові витрати на оборону у 2% ВВП, до чого він неодноразово закликав під час передвиборчої кампанії та минулого президентського терміну.
«Один із президентів великої країни підвівся і сказав: «Ну, сер, якщо ми не заплатимо і нас атакує росія, ви захистите нас?» Я сказав: «Ти не заплатив, ти неплатник. Ні, я б не захищав вас. Насправді я б заохотив їх робити все, що їм заманеться», — сказав Трамп під час передвиборчої кампанії у лютому.
Своєю чергою аналітики очікують, що Дональд Трамп ширше переосмислить присутність Сполучених Штатів у Європі.
Як зазначає експосадовиця американської Ради національної безпеки Вікторія Коутс, друге президентство республіканця покладе кінець епосі, коли США вважалися «на 100% правильним» гарантом безпеки західного світу.
«Як щодо того, щоб ви зробили те, що ви збиралися зробити 10 років тому, і витратили 2% ВВП на оборону? А насправді має бути 3», — каже вона європейцям.
Якою буде політика Трампа щодо Близького Сходу
В матеріалі йдеться, що Трамп, ймовірно, відмовиться від підходу адміністрації Байдена до воєн Ізраїлю з ХАМАС у Газі та з «Хезболлою» в Лівані.
Як розповіли виданню колишні помічники новообраного президента, він більше підтримуватиме ізраїльські військові кампанії та навряд чи використовуватиме військову допомогу США як важіль впливу на дії прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу.
Республіканець сказав ізраїльському прем’єру, що він хоче швидкого припинення війни. Однак також він наголосив, що Нетаньягу повинен «зробити те, що він повинен зробити», щоб перемогти ХАМАС і «Хезболлу», пише FT.
Журналісти зазначають, що після вступу на посаду Трамп може зосередитися на протистоянні з Іраном і нормалізації відносин між Ізраїлем та іншими арабськими країнами Перської затоки. Зокрема, він буде розширювати так звані угоди Авраама, які були розпочаті під час його попереднього терміну.
Під час свого першого терміну Трамп вивів США з ядерної угоди 2015 року з Тегераном. Натомість він розпочав кампанію «максимального тиску» з суворими санкціями, які були спрямовані на те, щоб схилити Іран на більш всеосяжну угоду щодо припинення ядерної програми та дестабілізаційних дій.
Як йдеться в матеріалі, відтоді Іран відновив збагачення урану, необхідного для розробки ядерної зброї. Тим не менш, у вересні 2024 року Трамп заявив, що відкритий для переговорів з Тегераном щодо його ядерної програми.
Виконавчий директор аналітичного центру Foundation for Defense of Democracies у Вашингтоні Марк Дубовіц сказав, що непередбачуваність Трампа означає, що його друге президентство є зовнішньополітичною авантюрою.
«Він міг би повернутися до максимального тиску, подвоїти його і надати значну підтримку іранському народу та зробити все можливе, щоб повалити іранський режим», — сказав Дубовіц.
Також він додав, що республіканець міг би почати переговори з Тегераном на початку свого терміну і досягти угоди, яка менше обмежує іранську ядерну програму.
Якою буде політика Трампа щодо Китаю
FT пише, що Трамп називав лідера Китаю Сі Цзіньпіна «дуже хорошим другом» і водночас погрожував Пекіну високими митами.
У жовтні 2024-го він заявив, що переконає Китай не вторгатися на Тайвань. Так, він пообіцяв Сі Цзіньпіну, що він запровадить мита до 200% або взагалі припинить торгівлю.
Крім цього, за словами Трампа, йому би не довелося використовувати військову силу проти китайської блокади Тайваню, оскільки Сі його «поважає і знає, що Трамп божевільний».
Разом з тим представник Республіканської партії Майк Уолтс заявив, що Трамп зіткнеться з тиском Конгресу, якщо захоче накласти санкції на Китай, які б перешкодили купувати російську нафту.
6 вересня 2024 року Дональд Трамп отримав 270 голосів Колегії виборників, що забезпечило йому перемогу на президентських виборах у США.