Америка та Європа не можуть домовитись, що робити із $250 млрд заморожених активів рф і як змусили росію заплатити за відбудову України. Про це пише Politico.
На Заході розглядають ідею конфіскувати $250 млрд російських активів, заморожених після початку повномасштабного вторгнення, і передати їх на відбудову України. Проте серед найвпливовіших країн виникли розбіжності щодо цього.
Що великі країни думають про конфіскацію заморожених активів рф на користь України
Адміністрація президента США Джо Байдена активно підтримує цю ідею. Політики Вашингтона підсилюють тиск на своїх союзників, які досі не впевнені, чи законно й етично конфісковувати суверенні активи іншої держави.

Зокрема, Франція, Німеччина та Італія не визначились у цьому питанні.
«Ще ніхто і коли не конфісковував резерви іншої країни. Але європейці не готові зробити незворотний крок, забравши активи і передавши їх Україні, без більш надійної правової бази. Хоча з моральної точки зору це може здатися правильним», – сказав Чарльз Лічфілд, аналітик Атлантичної ради та провідний експерт із російських активів рф.
Європейські уряди занепокоєні рішучістю з боку Штатів. У ЄС побоюються, що такий крок відштовхне інвесторів від євро. Інші побоюються відповіді росії, яка може заморозити європейські активи в рф та розпочати кібератаки проти західних країн.
«Дехто каже, що якою б огидною не була поведінка москви, країну не можна змушувати виплачувати репарації, поки ще триває війна», – пише Politico.
Переважна більшість арештованих активів рф зберігається в Бельгії, у депозитарії цінних паперів Euroclear. Натомість в Америці на рахунках лише незначні суми. Відповідно, США не може конфіскувати активи без схвалення Європи.
У Єврокомісії заявили, що не готові повністю конфіскувати активи. Натомість ЄС розглядає варіант допомоги Україні за рахунок прибутків, отриманих від арештованих коштів росії.
Єврокомісія має запропонувати план план передачі Україні близько €3 млрд на рік з прибутку від активів.
«Ми підтримуємо будь-які дії ЄС, спрямовані на використання заморожених активів рф на користь України. Ми продовжуємо вести активні розмови з нашими союзниками, включаючи G7, які додаткові кроки відповідатимуть міжнародному праву», – сказав представник держдепу США на умовах анонімності.
Деякі вважають, що США хоче повністю конфіскувати російські активи тому, що допомога Україні на $60 заблокована через непорозуміння в Конгресі. Але високопосадовець США заперечує це припущення.
«Ми завжди розглядали такий крок для відновлення України, тому що це єдиний реалістичний спосіб допомогти Україні у відбудові», – сказав представник адміністрації Байдена.
Нагадаємо, у червні 2024 на саміті лідерів G7 в Італії Європа та США обговорюватимуть питання, що робити із замороженими активами росії.