5 березня 2024 року Єврокомісія запропонує шляхи розвитку збройної промисловості Євросоюзу, щоб він міг перевести економіку «на військові рейки» у відповідь на вторгнення росії в Україну. Про це пише Reuters.
Тьєррі Бретон, член комісії європейської промисловості, планує заохотити країни ЄС купувати більше зброї у європейських компаній і допомогти таким фірмам збільшити виробничі потужності, кажуть чиновників ЄС.
«Нам потрібно змінити парадигму і перейти до «режиму воєнної економіки». Це також означає, що європейська оборонна промисловість повинна більше нас підтримувати», – сказав Бретон.
Бретон також зазначив, що Європа повинна зробити більше для свого захисту з огляду на те, що якщо Дональд Трамп знову стане президентом США, це може поставити під сумнів зобов’язання Вашингтона перед НАТО.

«Війна росії в Україні спонукала багато європейських країн збільшити витрати на оборону. Але суто національні зусилля менш ефективні. Органи ЄС мають відігравали більшу роль у політиці оборонної промисловості», – стверджують європейські чиновники.
За даними аналітиків, війна показала, що європейська промисловість була погано підготовлена до деяких серйозних викликів, таких як раптовий значний попит на артилерійські боєприпаси.
Що пропонують у ЄС, щоб перейти до «режиму воєнної економіки»
Тьєррі Бретон пропонує створити європейську версію схеми продажу зброї США, за якою Штати допомагають іншим урядам купувати зброю в американських компаній.
Інша пропозиція ЄС передбачає, що європейські компанії з виробництва зброї будуть зобов’язані віддавати пріоритет місцевим замовленням під час ймовірної кризи.
Очікується, що пакет Бретона включатиме близько €1,5 млрд на оборонні закупівлі до кінця 2027-го.
«Це скромна сума у світі великих оборонних закупівель. Але цей пакет створить правову базу, яка дозволить набагато більше скоординованих витрат у наступні роки, якщо ЄС захоче збільшити кошти», – кажуть чиновники ЄС.
Бретон закликав створити спеціальний фонд ЄС на €100 млрд для оборонних проєктів.
Представники Єврокомісії кажуть, що хочуть, щоб Україна брала участь у запропонованих нових схемах, щоб посилювати спільні закупівлі і виробничі потужності.
«Наша місія полягає в тому, щоб ставитися до України майже як до країни-члена», – сказав один чиновник на умовах анонімності.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що створить посаду комісара з питань оборони, якщо її оберуть на другий термін. Водночас Бретон стверджує, що така посада не потрібна.
«Якщо мова йде про комісара з питань оборонної промисловості, то мені здається, що він у нас уже є», – сказав Бретон.
Нагадаємо, вибори нового Європарламенту відбудуться в червні 2024-го. Після чого буде призначено новий склад Єврокомісії.