Facebook Pixel

Або бізнес, або місто-сад: підприємці дискутують з експертами про відповідальність бізнесу

Чи повинен бізнес нести відповідальність перед суспільством? Чи достатня для українського бізнесу задача створити робочі місця та сплатити податки? Дискусія з цієї теми розгорнулася на Форумі Business Thinkers 2023 між українськими бізнесменами та економічними експертами.

Quote«Головна проблема після перемоги — як повернути людей до України, — сказав Ігор Ліскі, засновник та голова наглядової ради групи компаній «Ефективні інвестиції» (EFI Group). — І це проблема не тільки держави. Кожен з бізнесменів має думати та докладати зусиль для розв'язання цього питання».

Спікер зауважив, що наразі його команда релокує підприємство зі східного регіону на захід країни та паралельно планує розбудову містечка, де будуть дитячі садочки та школи для дітей співробітників.

Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора від України у Міжнародному валютному фонді, також вважає, що роль бізнесу у відбудові країни має бути більш активною. Він впевнений, що незадоволення перекладенням бруківки або заміною гербів будуть виникати й далі, якщо в країні не буде стійкої системи пріоритезації, з якою погодиться і громадянське суспільство, і бізнес.

Рашкован також підкреслив, що у держави не вистачить фінансування на відновлення всіх аспектів життя в країні. «Це тест на дорослішання українського бізнесу, що треба пройти. Він має будуватися не тільки навколо підприємця», — резюмував експерт.

Однак інший учасник дискусійної панелі — засновник та президент корпорації «Біосфера» Андрій Здесенко — зауважив, що розбудова інфраструктури не має бути задачею підприємців. З одного боку, українські бізнеси наразі відчувають дефіцит ресурсів. З іншого, він скептично ставиться до ідеї об’єднання великих бізнесів заради спільної мети.

Quote«У нас немає грошей, у нас ринки схлопнулися, споживання падає, маржа падає. Бізнес зараз волонтерить, ми перераховуємо сотні мільйонів, і нам тут кажуть: давайте вже — бізнес повинен і це, і це. Так що нам робити? Фінансувати інвестиції, створювати робочі місця та конкурентоспроможне для експортного ринку виробництво? Чи ми будемо колумбами, які будуватимуть місто-сад?» — поставив риторичне питання Здесенко.

Також він не вірить в те, що бізнес здатний об’єднатися, щоб «підняти депресивний регіон» і порівняв цю задачу зі спробою членів ОСББ розібратися, кому скільки потрібно платити.

«Я не вірю в колективне бізнесове ОСББ. Ми у своєму будинку не можемо розібратися з оплатою за енергопостачання та ремонти», — сказав Здесенко.

Подякувати 🎉