Facebook Pixel

Топ-5 країн, що перейшли на юань у зовнішній торгівлі

Китайський юань набуває все більшого поширення в усьому світі. Це вказує на дедоларизацію міжнародної торгівлі, пише Business Insider.

Долар США був світовою резервною валютою із часів Другої світової війни, утім, санкції проти росії через її вторгнення в Україну призвели до певних упереджень щодо влади у Вашингтоні, відзначає видання. Зокрема, санкції в очах інвесторів «підвищили ризик того, що боргові активи в доларах США можуть бути заморожені так само, як вони були заморожені для росії.

Quote«Коли ми використовуємо фінансові санкції, пов’язані з роллю долара, є ризик, що із часом це може підірвати гегемонію долара», – визнала міністерка фінансів Джанет Єллен в інтерв'ю CNN у квітні.

Тому китайська валюта кидає виклик домінуванню долара. Відповідно до звіту дослідження Bloomberg Intelligence від 26 квітня, використання юаня вперше випередило використання долара в транскордонних транзакціях Китаю в березні.

Business Insider наводить п’ять країн, які нещодавно звернулися до юаня для торгівлі та інших операцій, або для уникнення санкцій, або як альтернативи долару.

1. Росія

Після повномасштабного вторгнення в Україну принаймні половину російських валютних резервів у розмірі $640 млрд було заморожено через торгові обмеження, нагадує Business Insider.

Юань є однією з небагатьох ключових валют, доступних росії після того, як західні санкції відрізали країну від світової фінансової системи, деномінованої в доларах.

У березні РФ купила китайського юаня на майже 42 млрд рублів. Це більш як утричі перевищує вартість валюти, купленої росіянами в лютому, повідомляє видання з посиланням на Центробанк рф. На російських валютних ринках торгівля рубль — юань склала 39% загального обсягу, перевищивши частку рубль — долар на 34%.

2. Бразилія

Ця південноамериканська країна як прихильниця дедоларизації шукає більше резервів і операцій в юанях. Центральний банк Бразилії вже скуповує китайську валюту. За даними цього відомства, наприкінці 2022 року юань став другою валютою у валютних резервах Бразилії після долара, посунувши євро. А один із бразильських банків перейшов із КНР на прямі транзакції в реалах і юанях замість використання долара як валюти за замовчуванням.

3. Бангладеш

У квітні ця азійська країна погодилася виплатити Росії еквівалент $318 млн за будівництво атомної станції в китайських юанях. Дві країни були в глухому куті протягом року, перш ніж зупинитися на юанях для транзакції, оскільки Бангладеш не зміг заплатити Росії в доларах. Як повідомляє Bloomberg, «Росатом» спочатку вимагав оплату в рублях. Проте країни нарешті погодилися врегулювати угоду в юанях.

4. Аргентина

Аргентина почне платити за імпорт із Китаю, обсяг якого сягає $800 млрд, в юанях замість долара США, написав у Twitter Серхіо Масса, міністр економіки Аргентини.

Цей крок був передусім мотивований бажанням Аргентини скоротити відтік доларів з її валютних резервів і зменшити тиск на песо, що відбувається через політичну невизначеність і скорочення експорту сільськогосподарської продукції після історичної посухи. Тому в Аргентині вдвічі скоротили строк проведення транзакцій для імпортних замовлень саме в юанях.

5. Іран

Країна, що перебуває під жорсткими санкціями ще з 2010 року, обговорює застосування юаня для врегулювання міжнародної торгівлі. З 2012 року Китай почав купувати сиру нафту в Ірану за китайські гроші, повідомляє ВВС.

Через санкції іранським банкам з 2018 року заборонено використовувати Swift. Це спонукало Тегеран шукати альтернативну платіжну систему. У лютому 2023 року Іран підключився до російської Системи передачі фінансових повідомлень, повідомляє Al Jazeera.

У лютому 2023 року Тегеран і Пекін також обговорили збільшення використання юаня та іранського ріала для двосторонньої торгівлі й домовилися усунути перешкоди для цього.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉