Facebook Pixel
IT
IT

Право цифрової власності. Що таке NFT і які його перспективи

Одні сприймають токени NFT як серйозну інновацію, інші — як хайп, який із часом зникне. Розбираємося в тому, що таке NFT і які перспективи цієї технології.

Угода, що проведена завдяки блокчейну: $5 млн за WWW

Засновник WWW сер Тім Бернерс-Лі наприкінці минулого тижня продав вихідний код «Всесвітньої павутини» за $5,5 млн. Аукціон, на який було виставлено цей цифровий артефакт, стартував 23 червня і тривав майже тиждень. Стартова сума в $1 тис. зросла до понад $5 млн.

Угода передбачала передачу прав на кілька об'єктів. Серед них — оригінальний програмний код World Wide Web із датою та позначкою часу. Файли, що містять цей код, описують реалізацію мови розмітки HTML, протокол передачі даних HTTP і унікальний ідентифікатор ресурсів URI, а крім того, містять інструкції для перших користувачів Мережі про те, як використовувати ці документи. Ці файли були створені засновником всесвітньої павутини Тімом Бернерсом-Лі в 1990-1991 роках. Файли містять понад 9,5 тис. рядків вихідного програмного коду. Крім того, покупець отримав лист, у якому згадується робота над цим проєктом, 30-хвилинний відеоролик, що демонструє створення коду, та цифровий постер.

Опис лоту, так само як і відеоролик, доступні на сторінці аукціону Sothebys, який і організував цю угоду. За цим самим посиланням можна побачити зменшені копії файлу з вихідним кодом WWW.

Угода з купівлі вихідного коду WWW означає, що тепер покупець володіє цими артефактами. Проте це не означає заборону на використання цього коду або на існування WWW.

Пояснюючи суть угоди, Тім Бернерс-Лі сказав, що ця покупка не означає, що настане момент, починаючи з якого користувачам інтернету або власникам сайтів доведеться платити за переходи за посиланнями або інші речі, які вони роблять в інтернеті.

Quote«Я продаю картинку, яку я зробив за допомогою написаної мною програми на Python. Вона виглядає так, як виглядав би вихідний код, якби він був прикріплений до стіни та підписаний мною», — пояснює засновник WWW.

Ім'я покупця цього цифрового об'єкта не розкривалося. Отримані гроші Тім Бернерс-Лі планує витратити на благодійність.

Ця угода стала можливою завдяки існуванню спеціального виду цифрових активів під назвою NFT (Non-Fungible Tokens) — невзаємозамінних токенів.

Що таке NFT

Сьогодні складно сказати, коли з'явилися NFT. Є згадки про те, що NFT використовувалися у 2018 році або навіть ще раніше, коли проводилися експерименти з NFT. Однак справжній сплеск інтересу до цієї технології спостерігається з початку 2021 року. Це підтверджується й показниками зростання ринку NFT, і даними сервісу Google Trends щодо США та України.

ssha.jpg ukraina.jpg

Отже, NFT, або невзаємозамінні токени, є одним із різновидів криптоактивів. Токен — це цифрова монета, умовна одиниця певної криптовалюти. Існування NFT, так само як і інших криптовалют, стало можливим завдяки блокчейну — базі даних спеціальної структури, у якій зберігається інформація про токени, зокрема про NFT.

Особливість NFT полягає в тому, що токени — ці одиниці — є невзаємозамінними. Наприклад, звичайні фіатні гроші (ті, які використовуються для розрахунків) є взаємозамінними, тобто $10 можна обміняти на товари еквівалентної вартості й відповідно можна щось продати та отримати на заміну $10.

А от невзаємозамінними є, наприклад, предмети мистецтва — «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі є в єдиному екземплярі. Її копії, нехай і написані висококласними майстрами, це лише копії, і їхня вартість є набагато нижчою.

Використання NFT стало можливим завдяки технології блокчейн, яку створено в такий спосіб, що її вміст неможливо підробити. Відповідно кожен NFT, що зберігається в блокчейні, існує в єдиному вигляді, його копій або еквівалентів немає — для NFT не існує аналога тієї самої вартості. Крім того, його не можна розділити на дрібніші частини.

Усі ці властивості NFT призвели до того, що невзаємозамінні токени стали використовуватися у зв'язці із цифровими об'єктами. Іншими словами, за допомогою NFT стало можливим заявляти або продавати права на цифрові об'єкти — від мема до картини або власне коду WWW. NFT стали популярними також серед геймерів, які за допомогою NFT фіксували права на ігрові артефакти та героїв ігор.

Володіння NFT і відповідно володіння цифровим об'єктом не означає, що він стає недоступним або його не можна використовувати. Просто людина, яка купила NFT, перетворюється на його автора. За великим рахунком NFT — це предмет колекціонування. І коли людина купує NFT для цифрового об'єкта, то фактично вона записує в блокчейні, що стає його власником.

Завдяки використанню NFT володіння цифровими об'єктами стає демократичнішим. Адже тепер не обов'язково відвідувати Sothebys і купувати цифрову або реальну картину за десятки мільйонів. Купити NFT можна просто сидячи за комп'ютером. А власники цифрових об'єктів можуть створити для них NFT і виставити на продаж.

Інструкції про те, як створити власний NFT, можна знайти на сайті маркетплейсу Binance — одного з найпопулярніших майданчиків для торгівлі цифровими товарами.

Де й навіщо використовуються NFT

Найширша сфера застосування NFT — володіння цифровими об'єктами. Крім згаданих вище NFT для вихідного коду WWW і цифрової картини, можна навести варіації застосування NFT. Наприклад, відомою NFT-угодою став продаж засновником Twitter Джеком Дорсі першого запису на платформі Twitter. Тоді угода обійшлася покупцеві майже в $3 млн. NFT було створено для відеоролика, автором якого стали робот Софія та цифровий художник Андреа Боначето, який пізніше було продано майже за $700 тис.

Традиційні аукціонні будинки стали проводити торги спеціально для NFT.

Вартість угод за допомогою NFT буває різною За даними аналітичної компанії NonFungible, у 2020 році обсяг ринку невзаємозамінних токенів зріс утричі й досяг рівня $250 млн, а в першому кварталі 2021 року перевищив $2 млрд.

NFT в Україні

Популярність NFT прийшла й в Україну. Українські музиканти, медійники, відомі люди та навіть бренди активно експериментують із NFT. Щоправда, суми, які витрачають покупці та продавці з України на невзаємозамінні токени, поки що вельми скромні.

Наприклад, проєкт «Телебачення Торонто» продав мем у вигляді NFT за $2,5 тис. під час аукціону, який тривав приблизно два тижні.

Група «Казка» випустила сингл «М'ята» у форматі NFT. На момент написання статті офіційний трек було продано за еквівалент $1,3 тис., що в 100 разів перевищило заявлену ціну. А торги щодо відеокліпу ще тривають, і поки що за нього давали приблизно $333, що в 30 разів вище за номінальну ціну.

«Океан Ельзи» та Альона Альона створили NFT декількох видів для фрагментів композиції «Країна мрій». Музиканти виставили на продаж понад 100 тис. токенів, щоб залучити кошти для проєкту «Жовтий автобус».

Мережа «Сільпо» виставила на продаж декілька малюнків у вигляді NFT-токенів, боксер Олександр Усик створив власний NFT для відео, на якому фото Олександра перетворюється на Джокера.

NFT можна використовувати для різних цілей. Наприклад, у травні ФК «Динамо» Київ став першим українським спортивним клубом, який оголосив про запуск продажів NFT для квитків на матчі. Купити квитки можна буде на біржі Binance. Коментуючи це рішення, віцепрезидент «Динамо» висловив упевненість у популярності NFT у найближчому майбутньому, зокрема для продажу колекційних унікальних об'єктів.

Токенізація, або як створити NFT для реального об'єкта

Найбільше використання NFT пов'язано із цифровими об'єктами. Однак усе частіше зустрічаються спроби присвоєння NFT фізичним об'єктам. Наприклад, у травні цього року засновник Techcrunch Майк Аррінгтон виставив на продаж за NFT свою квартиру в Києві.

Такі угоди є можливими, якщо перед цим реальний об'єкт було токенізовано. Токенізація — це уособлення реального фізичного активу в блокчейн-базі. Іншими словами, токенізувати актив означає створити його зображення в блокчейні. Токенізація фізичного активу дає змогу купувати й передавати права на актив, наприклад прив'язавши до нього невзаємозамінний токен (NFT).

Пропозицію Аррінгтона було виставлено на платформу Propy, для угоди проведено 24-годинний аукціон. Наразі відомо, що квартиру було продано за еквівалент $93 тис. у криптовалюті Ether.

Майбутнє NFT — перспективний ринок чи тимчасовий хайп?

Продаж вихідного коду WWW у вигляді NFT — це дуже важливий крок для розвитку та прийняття системи невзаємозамінних токенів. Сума $5,5 млн за кілька об'єктів є величезною, але не рекордною. У березні 2021 року на аукціоні Christie's було продано картину художника Beeple за $69 млн. Ці суми свідчать про те, що зарано списувати NFT з рахунків як черговий недовговічний хайп, про який усі скоро забудуть.

Однак не можна не зазначити, що після особливо сильного зростання інтересу до NFT до початку літа на ринку спостерігався деякий спад — кількість угод із NFT скоротилася, так само як і зменшилася середня вартість однієї угоди. Найімовірніше, це пов'язано з тим, що, наприклад, на початку року інтерес до NFT, як порівняти з показниками річної давності, був просто величезний. Проте великі компанії вивчають невзаємозамінні токени й те, як їх використовувати у своєму бізнесі. Наприклад, Instagram розглядає ринок NFT — можливість торгівлі цими артефактами на платформі.

Наразі NFT пережив перше зростання інтересу, за яким, згідно із циклом хайпу для нових технологій — методології оцінювання технологій, створеної компанією Gartner, — піде спад, але пізніше технологія вийде на якісно новий рівень прийняття в суспільстві та використання на масовому ринку.

Не виключено, що тоді NFT видозміниться й використовуватиметься в інших сферах. Крім того, не варто забувати, що NFT тісно пов'язаний із прийняттям у суспільстві блокчейну та криптовалюти. Тому регуляторні обмеження або волатильність ринку криптоактивів теж може не кращим чином вплинути на NFT.

Імовірно, можна говорити про виникнення тренду на токенізацію фізичних об'єктів і використання технології блокчейн для зберігання даних. Не виключено, що до масового прийняття цих інструментів ми ще не раз побачимо зростання та падіння інтересу до NFT, а згодом ці інструменти трансформуються в щось інше, і про NFT, які створювалися для мемів і відеороликів, ми будемо згадувати з посмішкою. Проте сумніватися в тому, що NFT і блокчейн змінять багато аспектів у нашому житті, не доводиться.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉