Facebook Pixel
IT
IT

Що таке метавсесвіт, чому про нього всі говорять і чи треба вам туди

Метавсесвіт це суміш віртуальної й доповненої реальності. Вигадана фантастами ще у ХХ сторіччі ідея полягає у тому, що це безмежний тривимірний цифровий світ, в який, за задумом сучасних техногігантів, зайти так само просто, як в інтернет.

Наразі це виглядає як дещо поглиблена версія віртуальної реальності (VR), але багато хто впевнений, що за метавсесвітом майбутнє. Замість комп'ютера метавсесвіт пропонує за допомогою VR-гарнітури поринути у віртуальний світ, який поєднуватиме цифрові середовища. На відміну від теперішньої віртуальної реальності, яку використовують переважно для ігор, цей віртуальний світ можна застосовувати практично для будь-чого — робочих конференцій, ігор, концертів, перегляду кінофільмів — або просто для відпочинку. Перебувати у цьому світі ви будете у вигляді свого 3D-аватара.

Метавсесвіт може стати для людей не просто «комп’ютерною грою», у яку вони грають після роботи, а місцем де вони вирішуватимуть усі свої справи: працюватимуть, навчатимуться, спілкуватимуться та здійснюватимуть усі покупки. Фактично, за задумом, у цьому просторі можна буде витрачати більшу частину свого часу.

Але оскільки це наразі лише концепція, єдиного узгодженого визначення метавсесвіту поки що немає.

Одна з перших спроб втілити концепт у життя була ще у 2007 році. Тоді набула популярності комп’ютерна гра з елементами соціальної мережі Second Life. Близько мільйона людей брали там участь у різноманітній діяльності: вони могли відвідати віртуальні версії відомих місць, закупитися віртуальним і реальним одягом та навіть зайнятися віртуальним сексом. Крім цього, у Second Life користувачі заробляли гроші, а деякі навіть ставали мільйонерами. Проте, довго ця соцмережа втримати увагу людей не змогла.

Фото: decentraland.org

Фото: decentraland.org

Крім цього вже існує платформа Decentraland – «децентралізований віртуальний світ», що працює на Ethereum. Це віртуальний метавсесвіт, де користувачі зможуть купувати та продавати цифрову нерухомість, досліджуючи світ, взаємодіючи один з одним та граючи в ігри. У користувачів Decentraland є свої аватари та ніки. Для занурення у світ потрібні VR-окуляри. А також платформи Sandbox, Mirandus й Axie Infinity.

На інтерес до ідеї метавсесвіту сильно вплинула пандемія. На тлі локдаунів виріс попит на віддалену роботу та онлайн-розваги. Хоча існує чимало концепцій того, яким має бути метавсесвіт, більшість із них базується на людській взаємодії. Це привернуло додаткову увагу до теми з боку великих компаній. Серед них — Facebook, Microsoft і Epic Games.

Фото: facebook.com/Meta

Фото: facebook.com/Meta

Гучніше за все про розробку метавсесвіту в липні минулого року заявив засновник Facebook Марк Цукерберг, який на підтвердження серйозності своїх намірів восени навіть перейменував свою компанію на Meta. Компанія має намір інвестувати в створення «метавсесвіту» $10 млрд.

За словами Цукерберга, це буде повноцінний віртуальний світ для спілкування, роботи та розваг, де користувачі могли б відчувати фізичну присутність один одного.

Quote«Багато людей вважають, що метавсесвіт — це віртуальна реальність, яка, як мені здається, буде важливою її частиною. І це та частина, куди ми інвестуємо найбільше — VR-технологія забезпечує найбільш ємну форму присутності людини. Але метавсесвіт — це не тільки віртуальна реальність. Вона буде доступна на всіх наших AR- і VR-платформах, а також ПК, мобільних пристроях і ігрових консолях. Багато хто також пов'язує метавсесвіт насамперед з іграми, але я не думаю, що це будуть лише вони, хоча розваги й стануть великою частиною процесу», — зазначив Цукерберг.
Фото: news.microsoft.com

Фото: news.microsoft.com

Microsoft також оголосив про створення свого метавсесвіту і вирішив почати зі зміни традиційного офісного життя на основі своєї хмарної технології Azure. Компанія оголосила, що вже в першому півріччі 2022 року в його сервісі відеоконференцій Teams з’являться віртуальні простори та 3D-аватари для спілкування, обміну даними та роботи.

Meta і Microsoft очевидно сильно конкуруватимуть в епоху метавсесвіту. Остання роками інвестувала в цю сферу, працюючи над окулярами змішаної реальності HoloLens і купуючи різні стартапи, серед яких соціальна платформа віртуальної реальності AltspaceVR. Однак вони не єдині у своїх прагненнях.

7up-v2-3840x2160-e11fc91a84d6.jpg

Американська геймстудія Epic Games основою для метавсесвіту називає свою онлайн-гру Fortnite. У квітні компанія залучила $1 млрд інвестицій на довгостроковий розвиток метавсесвіту. $200 млн надійшли від Sony, з якою Epic Games планує розвивати передові технології, а також працювати зі сферою розваг і соціально взаємопов’язаних онлайн-сервісів. За словами СЕО Epic Games Тіма Суіні, метавсесвіт повинен забезпечити кращий досвід, ніж можуть запропонувати Fortnite, Netflix та всі інші розважальні сервіси разом узяті.

Нещодавно він заявив Washington Post, що уявляє собі світ, в якому виробник автомобілів, рекламуючи свою нову модель, «запускає її у віртуальний всесвіт, і будь-хто може на ній покататися». Або, наприклад, ви вирушаєте на онлайн шопінг і перш ніж щось замовити, приміряєте одяг у цифровому середовищі.

Фото: psfk.com

Фото: psfk.com

Оскільки у метавсесвіті користувачі можуть купувати віртуальну землю та інші речі, такі як одяг для аватарів, у формі криптоактиву, що називається невзаємозамінним токеном (NFT) – він викликає інтерес в абсолютно різноманітних брендів. Наприклад, компанія Nike купила виробника віртуальних кросівок RTFKT для торгівлі у метавсесвіті.

Крім цього, ми вже можемо спостерігати кілька прикладів реальних угод з віртуальними активами. Наприклад лот землі на платформі The Sandbox було продано за $57 171. Проте, це далеко не найбільша сума, яку люди готові викласти за віртуальну «землю». Рекорд наразі належить ділянці площею еквівалентною 565 квадратних метрів на Decentraland, проданій за $2,4 млн. ЇЇ придбав канадський сервіс Tokens.com для проведення цифрових модних показів та здійснення послуг електронної комерції з модними брендами.

Наразі невідомо коли з’явиться справжній метавсесвіт. Так Марк Цукерберг оптимістично заявляє, що реалізує проєкт за 5-7 років, а СЕО Epic Games Тіма Суіні вважає, що на це підуть десятиліття. Немає єдиної думки також і щодо того, як уживатимуться конкуруючі метавсесвіти, як вони виглядатимуть і до чого взагалі призведе реалізація цієї концепції.

Напевне можна сказати тільки одне – у цієї ідеї великий потенціал змінити наше життя так, як його змінила поява соціальних мереж, а може й взагалі інтернету.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉