«Наполягаю на тому, що мене призначили як фахівця». Інтерв'ю з в.о. голови АМКУ Ольгою Піщанською

Фото: пресслужба АМКУ

Ольга Піщанська, в.о. голови АМКУ

3 липня Верховна Рада звільнила Юрія Терентьєва з посади голови Антимонопольного комітету, а з 6 липня виконувачкою обов'язків голови АМКУ призначено його першу заступницю Ольгу Піщанську. The Page розпитало нову керівницю, чим займатиметься Антимонопольний комітет найближчим часом, які справи будуть у приоритеті, чи зніматимуть штраф у 6,5 млрд грн з компанії «Тедіс» і чи є в АМКУ політичний тиск, а в державі — кумівство.

  • Про те, чи варто розділяти олігархічні монополії на маленькі компанії

До кожного питання треба підходити після аналізу дій і встановлення мети, що ми хочемо отримати наприкінці шляху. Варто зазначити, що існує декілька типів монополій. Наприклад, природна монополія («Укрзалізниця», Адміністрація морських портів України). Тобто існує набуття монопольного становища відповідно до законодавства або з порушенням конкурентного законодавства.

Сама собою монополія – це не є порушення. Порушенням є зловживання монопольним становищем. Саме тут вмикається Антимонопольний комітет і надає свої висновки. Це може бути як накладення штрафу, так поділ. Так, Антимонопольний комітет уже виніс рішення щодо поділу групи Ostchem. Наразі це рішення оскаржується в судах, а ми його відстоюємо.

  • Про те, які справи сьогодні є найважливішими

У Комітеті є перелік першочергових напрямків, що визначаються на підставі планів розвитку держави та найбільш кричущих справ. Ми орієнтуємося на те, що є найважливішим. Наразі в АМКУ є велика кількість скарг. Зокрема щодо зловживання монопольним становищем «ДТЕК-Західенерго» на Бурштинському енергоострові. Також проводиться розслідування діяльності групи «МХП» на ринку курячого м'яса. Уже на стадії завершення справи щодо малодіяльних станцій акціонерного товариства «Укрзалізниця». Слід зазначити, що залежно від дій може прийматися рішення: або накладення штрафу та припинення таких дій, або рішення щодо примусового поділу.

Наразі в АМКУ є велика кількість скарг. Зокрема щодо зловживання монопольним становищем «ДТЕК-Західенерго» на Бурштинському енергоострові. Також проводиться розслідування діяльності групи «МХП» на ринку курячого м'яса. Уже на стадії завершення справи щодо малодіяльних станцій акціонерного товариства «Укрзалізниця».
  • Про те, чи можна поскаржитися до АМКУ на великі платіжки за електроенергію

Антимонопольний комітет навряд чи зможе реагувати на кожен телефонний дзвінок. Щоб заяву прийняли, мають бути надані докази зловживання. Тариф встановлюється регулятором НКРЕКП, з яким співпрацює АМКУ і може надавати регулятору свої рекомендації. Наприклад, Антимонопольний комітет надав рекомендації щодо розробки однакових правил для всіх учасників ринку та допуску до цього ринку не лише великих постачальників, а й постачальників з невеликими обсягами пропонованої електроенергії.

  • Про те, чи зніматиметься штраф у 6,5 млрд грн з компанії «Тедіс»

Щодо компанії «Тедіс» було дві справи. За цими справами ухвалено два рішення. Перше рішення — 2016 року щодо зловживання монопольним становищем. Згідно з ним накладено штраф. Більшу частину цього штрафу вже сплачено. Але зараз це рішення оскаржується в суді.

Також восени 2019-го Комітетом ухвалено ще одне рішення щодо компанії «Тедіс» і групи тютюнових виробників, яке стосувалося антиконкурентних узгоджених дій. Цим рішенням також накладено штраф, і сьогодні воно теж оскаржується в судах. Наші юристи присутні на всіх засіданнях. Наразі перейшли зі стадії розгляду до стадії дебатів. АМКУ відстоює й відстоюватиме надалі своє рішення в судах, а потім контролюватиме його виконання.

  • Про політичний тиск

Я не коментую заяв пана Терентьєва. Про себе можу сказати, що не боюся залишитися без посади й не боюся обіймати цю посаду. Здійснюючи політичний тиск, мене не можна змусити виконувати дії, що не відповідатимуть законодавству.

  • Про пріоритети

Зараз ведеться аналіз, розроблено пропозиції щодо змін чинного законодавства задля оптимізації та покращення діяльності АМКУ. Наприклад, разом з американськими партнерами та європейською делегацією ми напрацювали цілу низку рекомендацій. Зокрема щодо надання дозволу на концентрацію. Це важливо саме в частині контролю набуття монопольного становища.

Також розроблено законопроєкт щодо реформи органу оскарження, який допоможе оптимізувати його діяльність і зробити її автоматизованою, тобто скарги подаватимуться й розглядатимуться в електронному вигляді. Це максимально збільшить прозорість і прискорить швидкість розгляду.

Ще розроблено пропозиції до чинного законодавства щодо державної допомоги. Це допоможе органам місцевого самоврядування не витрачати час на отримання дозволу АМКУ на незначну державну допомогу. А Комітету дасть можливість зосередитися на нотифікаціях, які мають вплив на торгівлю між Україною й державами ЄС.

Я є сестра Світлани Піщанської. Але хочу зазначити, що інформація про неї подається у трохи спотвореному вигляді. Особливо щодо переписування якогось майна.
  • Про сестру Світлану Піщанську

Я є сестра Світлани Піщанської. Але хочу зазначити, що інформація про неї подається у трохи спотвореному вигляді. Особливо щодо переписування якогось майна. Якщо подивитися відкриті джерела – декларацію, то можна побачити зовсім іншу картину. Тому я пропоную звертатися щодо роз'яснень за цими питаннями саме до Світлани або до інших осіб, які є уповноваженими відповідати на ці питання.

Щодо мене, то я б хотіла зазначити, що весь свій шлях створювала сама. Я маю освіту і багаторічний досвід роботи на різних підприємствах України як державної, так і приватної форм власності. І тому я вважаю, що мене треба оцінювати з усіх сторін, а не тільки з боку родичів. Я наполягаю на тому, що мене призначили як фахівця. У відкритих джерелах можна переглянути мій трудовий шлях. Можна зв'язатися з людьми, з якими я раніше співпрацювала, і спитати, що вони про мене думають, як зі мною працювалося. Я цього не боюся.

Читати на The Page